Han

En Güzel Edep Güzel Ahlaktir...!
Kullanıcı
Katılım
20 Ocak 2021
Mesajlar
7,620
Tepkime puanı
6,990
Puanları
0
Konum
Huzur🧿
Cinsiyet
Erkek

Sevk İşlemleri


YEDEK SUBAY YEDEK ASTSUBAY ER VE ERBAŞLARIN SEVK İŞLEMLERİ

1. Sınıflandırılan yükümlüler Bakanlıkça belirlenen, celp ve sevk duyurusunda belirtilen tarihlerde silahaltına alınır.

2. Yoklama kaçağı ve saklılardan;

a. Erteleme hakkı bulunanlar yoklamaları yapılmadan ertelenir.

B. Ertelemesi sona erenler ile erteleme hakkı bulunmayanlar, yapılan muayeneleri sonucunda askerliğe elverişli olduklarının anlaşılması halinde ilk sınıflandırma kaynağına alınır.

3. Bakayalar hariç sınıflandırıldıktan sonra Kanunda yazılı bir mazeret sebebiyle ertelemesi yapılanlar, ertelemelerinin bitimini takiben ilk sınıflandırma döneminin ilk celp ve sevk döneminde sevk edilirler.

4. Cezaevinden tahliye olan er statüsündeki bakayalar tahliyelerini takiben ilk sınıflandırma döneminin ilk celp ve sevk döneminde, diğer er statüsündeki bakayalar ise başvurularını ya da yakalanmalarını takiben derhal sevk edilir. Bunlardan Askeralma Kanununda yazılı bir mazereti sebebiyle ertelemesi yapılanlar erteleme bitimini takiben ilk mesai gününde sevk edilir.

5. Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu sınıf ve meslekleri haiz yedek subay adayı ve yedek astsubay adayı statüsündeki bakayalar müracaatlarından ya da yakalanmalarından sonraki eğitimin verileceği ilk yedek subay ya da yedek astsubay celp ve sevk döneminde sevk edilir. Bunlardan Kanunda yazılı bir mazeret sebebiyle ertelemesi yapılanlar erteleme bitimini takiben eğitimin verileceği ilk yedek subay ya da yedek astsubay celp ve sevk döneminde sevk edilir.

6. Yükümlülerin seçim ve sınıflandırma sonuçlarının açıklanacağı tarihler, TRT ve Ulusal yayın yapan radyo ve televizyon kanalları yapılır, bunun dışında aynı duyuru Mevsim.org adresinde ve TRT teleteks sayfasında da yayımlanır. Ayrıca adrese bir tebligat yapılmaz.

7. Yükümlüler, seçim ve sınıflandırma neticesinde statülerine göre belirlenen tarihlerde e-Devlet Kapısı üzerinden ya da askerlik şubesi başkanlıkları tarafından sınıf okulu/eğitim merkezlerine sevk edilir.

8. Seçim ve sınıflandırma sonucu tertip edildiği sınıf okulu/eğitim merkezlerine katılmak üzere sevk evrakını almayan, sevk evrakını aldığı halde kendine verilen yol süresi bitiminde birliklerine Askeralma Kanununun 23’üncü maddesinde belirtilen mazeretleri dışında katılmayanlar bakaya işlemine tabi tutulur.T.C. Milli Savunma Bakanlığı
 
Üst
Alt