Yurt dışında hukuk eğitimi.

Mia

New member
HanımZade
Katılım
26 Eyl 2016
Mesajlar
654
Tepkime puanı
13
Puanları
0
Cinsiyet
Kadın
Hukuk mezunlarının sayısı artmasına rağmen prestijini kaybetmeyen dallardan birisidir ülkemizde. Prestijlerinden bir şey kaybetmeyen ancak sayıları giderek artan hukuk mezunlarının son yıllarda artan oranda yurtdışında mastır eğitimine gittikleri gözleniyor. Bunda meslektaşlar arasında öne çıkma kaygısı kadar hukukun uluslararasılaşması sonucunda diğer ülkelerin sistemlerine aşinalık kazanma isteği de etkili oluyor. En çok merak edilenler ise hukuk eğitiminin niteliği ve ardından çalışma imkanlarıyla ilgili. Uluslar arası politika ve hukuktaki globalleşme nedeniyle kendi hukuk yapısı yanında yabancı hukuk sistemlerine de hakim avukatlara ihtiyaç duyulmaktadır. İhtiyaca bağlı olarak hukuk büroları da yabancı hukuk sistemleri konusunda eğitim almış avukatları istihdam etmeye başlamışlardır.

Türkiye’de avukat olabilmek için yürürlükteki uygulamalara göre okulu bitirdikten sonra avukatlık stajını yapmak yeterli oluyor. İngilizce konuşulan ülkelerde hukuk eğitiminin yapısı dolayısıyla avukatlık ehliyetini kazanma süreci de farklı işliyor. Ancak hepsinin hemfikir olduğu husus hukuk okulunda okumanın da mesleğin icrasının da “zor” olması.

İngiltere’de hukuk eğitimi lisans seviyesinde sunulurken ABD’de lisansüstü seviyede hukuk eğitimi alınıyor. ABD’de öncelikle tarih siyaset bilim sosyoloji başta olmak üzere herhangi bir alanda lisans derecesi edinmek ardından da ardında lisansüstü hukuk okuluna gitmek gerekiyor. Hukuk okulunun ardından yarışın en zorlu kısmı olan baro sınavları geliyor.

Türkiye’de bir hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra Türkiye’de daha iyi şartlarda iş bulmak istiyorsanız bu kadar zahmete katlanmanız gerekmiyor. Uzmanlaşmak istediğiniz alanda LLM (master of laws) programına katılmak sizi amacınıza ulaştıracaktır. LLM programı gerek ABD’de gerekse İngiltere’de bir yıl süreli olup bu ülkelerin hukuk yapılarını incelemek ve İngilizce’deki acemiliği atmak bakımından harika bir fırsattır.

LLM seçeneklerine geçmeden önce bu programın tipik özelliklerini tanıyalım. Üniversiteler genel LLM programları yanında LLM Business Law LLM Critical Legal Studies LLM Employment Law LLM Family Law LLM Human Rights LLM Intellectual Property and LLM International Law gibi uzmanlaşmaya dayalı programla da sunuyorlar. LLM programındaki uzmanlaşma alanları genellikle her bir okulun öğretim ve araştırma olarak uzmanlaştığı sahaları yansıtıyor. Büyük hukuk okullarıhacimlerine bağlı olarak daha fazla uzmanlaşma alanında eğitim verebiliyorlar.

İngiliz hukuk okullarında tez dahil ortalama bir yıl süren LLM programlarının ders kısmı genellikle Eylül – Mayıs ayları arasında işleniyor. Bu tarihten itibaren öğrenciler ortalama 15 bin kelime uzunluğunda olan tezlerini yazma dönemine geçiyorlar.
 
Üst
Alt