Neden Bazı İnsanlar Kıvırcık Bazıları Düz Saçlıdır? Saç Şekillendirme İşlemleri Saçı Nasıl Etkiler?

Fineas

Epik
Kullanıcı
Neden Bazı İnsanlar Kıvırcık Bazıları Düz Saçlıdır? Saç Şekillendirme İşlemleri Saçı Nasıl Etkiler?
Saçlar vücudumuzun sağlık göstergelerinden biridir. Görünüşümüzle ilgili yapabileceğimiz hiçbir değişiklik, saçımızda yaptığımız değişiklik kadar dikkat çekici olmaz. Ancak kıvırcık bir saçın kalıcı olarak düzleştirilmesi ya da tam tersi mümkün değildir. Çünkü saçımızın kıvırcık veya düz olması anne-babamızdan gelen genlerle belirlenen bir özelliktir.
1Dneden_bazilari_duz_bazilari_kivircik_saclidir02-min.jpg

Saç Folikülleri
Saç telinin iki temel bileşeni vardır. Bunlardan ilki saç derisinin üstünde kalan bölüm (saç derken kast ettiğimiz şey) diğeri ise saç folikülü adı verilen, saç dersinin altında kalan ve saçın uzamasını gerçekleştiren saç kökü.
neden_bazilari_duz_bazilari_kivircik_saclidir01-min.jpg

Tahmin edilebileceği gibi saç folikülünün niteliği, ürettiği saçın yapısını ve dokusunu belirler. Bu ise anne-babamızdan aldığımız genlerle aktarılmış bir özelliğimizdir.
Genlerin Saçlara Etkisi
Kıvırcık saç, otozomal dominant bir özelliktir (Kaynak). Otozomal dominant demek ebeveynlerden yalnızca birinin mutasyona uğramış (ve dominant) bir geni olması demektir. Bazen insanlar otozomal dominant bir hastalıktan mustarip olurlar. Bu durumda çocukta mutasyona uğramış genin görülme ihtimali %50’dir. (Kaynak)
Kıvırcık saç da otozomal dominant bir özelliktir. Kıvırcık saçlı kişinin anne babasından birinin kıvırcık saçlı, diğerinin ise düz saçlı olması durumunda kıvırcık saç geni, düz saç genine oranla daha baskın olduğundan yavrulara aktarılması daha muhtemeldir. Ancak bazı durumlarda genin tipi ve gücü farklılık gösterebilir. Bu da saçın yer yer düz, yer yer kıvırcık olmasına yani dalgalı saçlara yol açar.
Genlerin Saç Dokusuna Etkisi
2009’da yapılan bir araştırmada, kıvırcık saçlı genlerin %85-%95’lik bir kalıtım oranına sahip olduğu bulunmuştur.

Absnthe

www.Mevsim.Org
Kullanıcı
Web sitesi
www.mevsim.org
Onu Bilmem Ama , Kıvırcık Şacli Kızlari Cok Seviyorum Ben Yahu :))

Fineas

Epik
Kullanıcı
Bende zülüflü kızları cok seviyom duz sacli olcak . :))

Prenses

Çok güzel gülümsüyordu, sevmeden geçemedim.
Yönetici
benim saclarım düz :D

Prenses

Yönetici
ne zulufu :D

Prenses

Yönetici
:D

Alt