NASA'nın Uzay Kargoculuğunu Yapacak Yeni Uzay Aracı: Dream Chaser

Sierra Nevada Corporation (SNC) tarafından üretilen uzay aracı Dream Chaser, NASA için ISS'ye götürülecek kargoları taşıyacak. Son derece çok yönlü olan bu araç, tamamen yeniden kullanılabilir olacak ve ilk kez 2021 yılının sonbaharında kullanılacak.

Uzay şirketi Sierra Nevada Corporation (SNC), Uluslararası Uzay İstasyonu’na ve ötesine kargo taşımacılığı yapmak için oldukça şık görünen, yeniden kullanılabilir olan “Dream Chaser” uzay aracını geliştiriyor. Aracın görünümü ise NASA’nın klasik uzay mekiği olan Space Shuttle’ın şık bir versiyonu gibi görünüyor.
Basında çıkan haberlere göre uzay aracının bir deneme versiyonu olan ve 'Shooting Star' adı verilen kargo modülü, NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’ne doğru test edilmek üzere yola çıktı. Şirket, Dream Chaser uzay aracını ilk defa 2021’in sonbaharında Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo ulaştırmak görevi kapsamında kullanacak. Bunun haricinde şirketin NASA ile yaptığı sözleşme, toplamda 6 farklı taşımacılığı kapsıyor. Görev kapsamında kargo modülünde toplamda 4,5 ton basınçlı ve basınçsız yük taşınacak.
Uzay aracı, son derece çok yönlü şekilde tasarlanmış
1574282135986.png

ABD merkezli uzay sistemleri üretimi ve ticari yörünge taşımacılığı şirketi olan Sierra Nevada Corporation’un uzay aracı, son derece çok yönlü olacak şekilde tasarlanmış durumda. Araç, uzay istasyonunun istenmeyen malzemelerini ise ISS ile kenetlenerek boşaltacak ve buradan alınan kargoyu Dünya’nın atmosferine girdikten sonra elden çıkarma özelliğine sahip olacak.

Dream Chaser, özel tasarlanmış kendiliğinden şişen modül eklentisi sayesinde ise kendini yörüngesel bir uyduya dönüştürebiliyor. Araç ayrıca tıpkı NASA’nın Space Shuttle aracında olduğu gibi bir piste geri iniş yapacak. Bu sayede de şirketin yeniden kullanılabilirlik misyonu hayata geçmiş olacak
 

imbat

New member
Kullanıcı
Katılım
26 Tem 2019
Mesajlar
303
Tepkime puanı
648
Puanları
0
Konum
yeditepe
Cinsiyet
Erkek
Bilgin olsun kardesim Rus'lar 1973 senesinde hem cargo hem yolcu tasiyacak uzun mesafeli bir uzay araci insa etmistir. ( bir dost ) :)
 

BaRoN

Mevsim.Org Doğru Adrestesiniz
Yönetici
Katılım
2 Haz 2019
Mesajlar
3,417
Tepkime puanı
6,365
Puanları
113
Yaş
47
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Şuanki gündeme bakıyoruz abicim ruslar yapmış olabilir ama işlemi gerçekleştirmek önemli
 

imbat

New member
Kullanıcı
Katılım
26 Tem 2019
Mesajlar
303
Tepkime puanı
648
Puanları
0
Konum
yeditepe
Cinsiyet
Erkek
su yukaridaki araca Abshnteyide koy bos ucmasin :)
 

Absnthe

www.Mevsim.Org
Kullanıcı
Katılım
3 Ocak 2017
Mesajlar
1,891
Tepkime puanı
2,961
Puanları
0
Web sitesi
www.mevsim.org
Cinsiyet
Erkek
SpaceX uzaya yüzlerce İnsani taşiyacak Roketi Ateşlerken , Oldugu yerde İnfilak etmişti.. Acikcasi yarinlar ne görecegiz..
 
Üst
Alt