Mazlumlar için Dualar

[FONT=&quot]ALLAH KATINDA EN SEVİMLİ DUÂ[/FONT][FONT=&quot]Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem-, bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmuştur:[/FONT][FONT=&quot]“Allah katında, kulun şöyle demesinden daha sevimli bir dua yoktur:[/FONT]
[FONT=&quot]
اَللّٰهُمَّ ارْحَمْ أُمَّةَ مُحَمَّدٍ رَحْمَةً عَامَّةً
[/FONT]​
[FONT=&quot]«Allah’ım! Ümmet-i Muhammed’e umûmî bir rahmet ile merhamet eyle!»” (Ali el-Müttakî, no: 3212, 3702)[/FONT][FONT=&quot]HER MÜ’MİN İÇİN BİR HASENE[/FONT][FONT=&quot]Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuşlardır:[/FONT][FONT=&quot]“Kim bütün mü’minlerin affedilmesi için istiğfâr ederse, Allah Teâlâ ona her bir mü’min için bir hasene yazar.” (Heysemî, X, 210)[/FONT][FONT=&quot]SADAKA YERİNE DUÂ[/FONT][FONT=&quot]Rasûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem-şöyle buyurmuştur:[/FONT][FONT=&quot]“Kim sadaka verecek bir şey bulamazsa, duasında:[/FONT][FONT=&quot]«Allâh’ım, kulun ve Rasûlün Muhammed’e salât eyle! Mü’min erkek ve mü’min kadınlarla müslüman erkek ve müslüman kadınlara da salât/rahmet eyle!» desin! Bu, onun için sadaka yerine geçer.” (İbn Hibbân, Sahîh, no: 903; Buhârî, el-Edebü’l-müfred, no: 640)[/FONT][FONT=&quot]Rasûlullah Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuşlardır:[/FONT][FONT=&quot]“Allah Teâlâ şöyle buyurdu:[/FONT][FONT=&quot]«Eğer benim rahmetimi taleb ediyorsanız mahlûkâtıma merhamet edin!».” (Kıvâmü’s-Sünne, et-Terğîb ve’t-terhîb, II, 277/1581)[/FONT][FONT=&quot]Sâib bin Yezîd (r.a) şöyle der:[/FONT][FONT=&quot]Kıtlık senesinde Hz. Ömer (r.a)’in üzerinde bir elbise gördüm, tam on altı tane yaması vardı… Şöyle dua ediyordu:[/FONT][FONT=&quot]“Allah’ım! Ümmet-i Muhammed’i benim yüzümden helâk etme!” (İbn-i Saʻd, III, 320)[/FONT][FONT=&quot]KİŞİYİ ALLAH DOSTLARINDAN YAZDIRACAK DUÂ[/FONT][FONT=&quot]Mâruf Kerhî (k.s) da şöyle buyurur:[/FONT][FONT=&quot]“Kim her gün on defa:[/FONT]
[FONT=&quot]
اَللّٰهُمَّ أَصْلِحْ أُمَّةَ مُحَمَّدٍ اَللّٰهُمَّ فَرِّجْ عَنْ أُمَّةِ مُحَمَّدٍ اَللّٰهُمَّ ارْحَمْ أَمَّةَ مُحَمَّدٍ
[/FONT]​
[FONT=&quot]«Allâh’ım, ümmet-i Muhammed’in hâlini ıslâh eyle! Allâh’ım, ümmeti Muhammed’in sıkıntılarını gider! Allâh’ım, ümmet-i Muhammed’e rahmet eyle» derse Abdâl’dan (Allah dostlarından) yazılır. (Ebû Nuaym, Hilye, VIII, 366)[/FONT][FONT=&quot]Ahmed bin Dahhâk şöyle anlatır: Rüyamda Şurayh bin Yûnus’u gördüm ve:[/FONT][FONT=&quot]“–Rabbimiz sana nasıl muâmele etti?” diye sordum. O da:[/FONT][FONT=&quot]“–Beni affetti ve lutuf olarak sarayımı Muhammed bin Beşir’in sarayı yanına yaptı” dedi. Ben hayretle:[/FONT][FONT=&quot]“–Ama sen bizim yanımızda Muhammed bin Beşir’den daha üstün ve değerliydin?!” dedim.[/FONT][FONT=&quot]“–Öyle deme!” dedi. “Allah Teâlâ bütün mü’minlerin amellerinden ona bir nasîb ihsân eyledi. Zira o Allah’a dua ederken:[/FONT]
[FONT=&quot]
اَللّٰهُمَّ اغْفِرْ لِلْمُؤْمِنِينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ وَالْمُسْلِمِينَ وَالْمُسْلِمَاتِ وَالْكَائِنِينَ مِنْهُمْ
[/FONT]​
[FONT=&quot]«Yâ Rabbî, bütün mü’min ve müslüman kullarını ve onlardan meydana gelen nesilleri affeyle!» derdi.” (Ebû Nuaym, Hilye, X, 113)[/FONT][FONT=&quot]ALLAH DOSTLARININ ÜMMET-İ MUHAMMED İÇİN DUÂSI[/FONT][FONT=&quot]Bu sebeple Allah dostları, dualarında hep ümmet-i Muhammed’i düşünerek şu şekilde ilticâ etmişlerdir:[/FONT]
[FONT=&quot]
اَللّٰهُمَّ اغْفِرْ أُمَّة مُحَمَّدٍ
[/FONT]​
[FONT=&quot]
اَللّٰهُمَّ ارْحَمْ أُمَّةَ مُحَمَّدٍ
[/FONT]​
[FONT=&quot]
اَللّٰهُمَّ انْصُرْ أُمَّةَ مُحَمَّدٍ
[/FONT]​
[FONT=&quot]
اَللّٰهُمَّ احْفَظْ أُمَّةَ مُحَمَّدٍ
[/FONT]​
[FONT=&quot]
اَللّٰهُمَّ اجْمَعْ أُمَّةَ مُحَمَّدٍ
[/FONT]​
[FONT=&quot]
اَللّٰهُمَّ أَصْلِحْ أُمَّةَ مُحَمَّدٍ
[/FONT]​
[FONT=&quot]
اَللّٰهُمَّ فَرِّجْ عَنْ أُمَّة مُحَمَّدٍ
[/FONT]​
  • Allah’ım! Ümmet-i Muhammed’i mağfiret eyle!
  • Allah’ım! Ümmet-i Muhammed’e rahmet eyle!
  • Allah’ım! Ümmet-i Muhammed’e yardım eyle, zafer nasîb eyle!
  • Allah’ım! Ümmet-i Muhammed’i muhâfaza eyle!
  • Allah’ım! Ümmet-i Muhammed’i bir araya getir ve yekvücût eyle!
  • Allah’ım! Ümmet-i Muhammed’i ıslah eyle!
  • Allah’ım! Ümmet-i Muhammed’in sıkıntılarını gider! (Bkz. Ebû Nuaym, Hilye, VIII, 366; İbn-i Asâkîr, Târîhu Dımeşk, XXXIX, 402)

Alt