İngilizceyi Geliştirebilmek İçin 13 Yöntem

SuMBuL

Tam güldüğün yerde başlar şiirler... Yang❤️
Moderator
ntynyrn.jpg
İngilizce çağımızda, bütün dünyada en yaygın olarak konuşulan ve kullanılacak olan dildir. Dolayısıyla İngilizce öğrenmek, yanı sıra gelecekte size en yüksek getiriyi sağlayacak dil olduğu manasına da gelir. Zira günümüz internet, iş ve eğitim dünyasında İngilizce ‘’global ortak dil’’ olarak kabul edilirken havacılık, bilgisayar, diplomasi ve turizm dili olarak önemli hale gelmiştir. Bugün İngilizce, ABD ve İngiltere ilk sırada olmak üzere Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın da aralarında olduğu 53 ülkenin kullandığı resmi dildir ve Norveç, İsveç, Almanya, Danimarka, Hollanda gibi bir çok ülkede ise yaygın olarak benimsenen ve insanlar arasında konuşulan ikinci dildir.

Genel olarak yurt dışı eğitim almayı düşünen öğrencilerin en çok tercih ettiği dil olan İngilizce, dünyanın en iyi yüksek öğretim kurumlarından olan Oxford, Cambridge, Harvard, MIT gibi okullara erişiminizi sağlar. Aynı zamanda CV’nize ekleyeceğiniz İngilizce bilginiz, işverenler tarafından en çok talep edilen becerilerdendir ve mezuniyetten sonra kolay iş bulmanıza yardımcı olur. Peki İngilizce öğrenmek kolay mıdır? İngilizceyi daha etkili ve hızlı bir biçimde nasıl öğrenebiliriz? İngilizce öğrenmek için evvela okuma, yazma, dinleme ve konuşmanın da aralarında olduğu 4 temel dil yeteneği üzerine yoğunlaşmanız gerekir. Zira bu beceriler, İngilizce bilginizi arttırmanızda önemli rol oynar ve pratik kazanmanıza yardımcı olur. Her gün 5-10 dakikalık çalışmayla sahip olacağınız İngilizcenizi geliştirmek için 13 farklı yöntem yazımızda.

İNGİLİZCENİZİ NASIL GELİŞTİREBİLECEĞİNİZİ 4 TEMEL BECERİ (OKUMA, YAZMA, KONUŞMA, DİNLEME) BAŞLIĞI ALTINDA İNCELEYELİM:

OKUMA

İngilizce öğrenmek isteyenler için kuvvetli okuma becerilerinin geliştirilmesi; dil bilgisini ve yapısını anlamada, sözcükleri kavramada, ifade ve kelimelerin telaffuzlarını öğrenmede bir hayli etkili bir yoldur ve yurt dışı eğitim alırken size çok yardım edecektir. Okuma becerilerinin arttırılması için aşağıda belirtilen metotları uygulayabilirsiniz;

1-İngilizce Kitap, Dergi, Gazete Okuyun
TEEN-READING-NOVEL.jpg

Yabancı dil öğrenmek için altın kural, bol bol okumaktır. Öğreneceğiniz dil ister İngilizce olsun, dilerseniz de Fransızca, İspanyolca veya Mandarince okuma alışkanlığı edinmediğiniz taktirde dili anlama, konuşma ve yazma konusunda yetkinlik sahibi olamazsınız. İngilizce bir şeyler okumak dilerseniz, kitap, dergi, gazete gibi sayısız basılı yayın bulabileceğiniz gibi web üzerinden ilgi alanlarınızda küresel sayfaları takip edebilirsiniz.

2-Cep Telefonunuzun ve Bilgisayarınızın Dilini Değiştirin
maxresdefault.jpg
samsung-galaxy-language-edit.jpg

Kullandığınız cep telefonu, bilgisayar veya tabletinizin işletim sistemini İngilizceye çevirerek, yapacağınız bir işlemi belirli bir sözcükle ilişkilendirmek ve bunu günlük olarak yapmak kelime dağarcığınızı geliştirecektir. Aynı zamanda kullanmış olduğunuz sosyal ağ hesaplarının dilini değiştirmek, hata yaptığınızda tekrar eski haline getirmek için çabalarken yeni birşeyler öğrenmenize neden olur ve arkadaşlarınızla iletişim halindeyken kelime haznenizi artırmış olursunuz.

3-Mobil Uygulamaları Kullanın
Best-language-learning-apps-of-2019.jpg

Mobil cihazlar ve uygulamalar, İngilizce öğrenmek isteyenler için sayısız fırsatlarla doludur. Hızla değişen dünyada teknolojinin yeri vazgeçilmez bir hal alırken, bunu fırsata çevirmek sizin elinizde. Okuldan veya işten eve giderken, metro veya otobüste elimizden düşürmediğimiz telefonlara yükleyeceğiniz bedava dağıttığı birkaç uygulamayla günlük kelime ezberlerinizi düzene sokabilir, okuma ve anlama hızınızı artırabilirsiniz.

Learnenglishbritishcouncil.Org
duolingo.Com
busuu.Com

YAZMA

Genellikle İngilizce öğrenmek isteyen öğrencilerin en çok zorlandığı bölümlerden birisi de yazma becerisidir. Özellikle yurt dışı eğitim ve iş başvurusunda bulunacak öğrenciler ve yeni mezunların yazacakları essayler ve SOP adı verilen niyet mektupları, başarılı bir akademik dönem ve kariyer için en önemli gerekliliklerdendir. Esasında biraz disiplin ve istekle bu aşamayı bir hayli kolay şekilde atlatabilirsiniz. Yazarken kısa cümleler kullanmak yerine, bağlaçlar ve kelimeler ekleyerek cümleleri uzatma yoluna gitmek, yapılandırmak ve akıcılık kazandırmak İngilizce öğrenmek için bir hayli etkilidir.

4-Blog Yazın
How-To-Write-A-Blog.jpg

Günümüzde blog yazmak, düşüncelerini, hobilerini, bir konu hakkındaki uzmanlıklarını paylaşmak isteyen çoğu insanın sıklıkla başvuru yaptığı platformalardan birisidir. İngilizce geliştirme yolları arıyorsanız, kendinize İngilizce bir blog açabilirsiniz. İlk başlarda zorlanacağınız kesindir, ancak aklınızdaki kelimeleri cümlelere dönüştürmek ve bunu yabancı dili geliştirmek için yapmak bir hayli eğlenceli olacaktır.

5-Yeni Kelimeleri Not Alın
DtHLglpUUAAjsC5.jpg

Bir filmde, okuduğunuz kitapta, internette gezinirken rastladığınız yeni kelimeleri not almak ve onları etiketlere yazarak bir süre görebileceğiniz yerlere iliştirmek bir hayli etkili bir yöntemdir. Bunu hergün düzenli şekilde yaparak bir veya iki kelimeyi not alarak ay sonunda öğrendiğiniz yeni kelimelerin ne kadar işinize yaradığını göreceksiniz.

6-Forumlarda Tartışmalara Katılın
Forums--7-Benefits-When-You-Join.png

Resim, müzik, tiyatro, edebiyat gibi alanlarda belirli bir hobiniz veya politika, eğlence, teknoloji, moda, yemek pişirme gibi konulara ilginiz var ise eğer, forumlar tam size göredir. Sizin gibi düşünen insanlarla bu konular üzerine yazışmak, tartışmak ister istemez yazarken yeni kelimeler ve deyimler öğrenmenizi ve akıcılık kazanmanızı sağlayacaktır.

DİNLEME

İngilizce öğrenmek istiyorsanız, özellikle dinleme ve dolayısı ile dinlediğini anlama becerilerinizin gelişmesi önemlidir. Özellikle yurt dışı eğitim almak isteyen öğrencilerin gittikleri ülkelerde güçlük çekmemeleri, katıldıkları dersler, konferanslar veya tartışmalarda aktif olarak yer almaları için evvela dinleme pratikleri yapmaları ve kullanılacak olan kelimeleri, cümleleri, telaffuzu ne kadar anlayabildiklerine dikkat etmeleri gerekir.

7-İngilizce Müzik Dinleyin
Headphones_Computer-Female-1296x728-Header-1296x728.jpg

Yabancı dili geliştirmek isteyenlere ilk önerilerden biri öğrenecekleri dilde bol bol müzik dinlemek olacaktır. İngilizce müzik dinlemek, hem kelimeleri ve nasıl telaffuz edildiklerini anlamanıza hem de kulak aşinalığına neden olur. Müzik tercihlerinizi yaparken türlerine, kolay anlaşılabilir olmasına sözlerini dinlerken şarkının ne kadarını not alabileceğinize de bakabilirsiniz.

8-İngilizce TV Kanallarını Seyredin
944402098_orig.png

Amerikan ve İngiliz TV kanallarında sıkça rastlayacağınız dizileri, şovları, haberleri, filmleri orijinal sesinde seyretmek, İngilizce öğrenmek için en yararlı yöntemlerden birisidir. İlk etapta altyazılı olarak seyredip daha sonra altyazı olmadan anlamaya çalışabilirsiniz.

9-Etkinliklere Katılın
small-mall-social1.jpg

Yurtdışı eğitim almak için İngilizce dinleme ve doğru anlama becerilerinizi geliştirmek önemlidir. Bu açıdan olabildiğince yabancı katılımcıların yer aldığı sempozyumlara, etkinliklere katılarak pratik yapmaya, telaffuzlara dikkat ederek İngilizcenizi etkinleştirmeye özen gösterin.

10-Podcast Dinleyin
adffb5e5.jpg

Podcastler, belirli bir konu da hazırlanan sesli veya görüntülü kayıtlardır. İnternetin yaygın olarak kullanılması, bir çok kişi ve kuruluşun podcast yayınlarına rahatlıkla ulaşabilmenizi sağlar. Sevdiğiniz konularla ilgili yayınları dinlemek, anlamanızı artıracağı gibi bilginizi artırmaya ve sizi motive etmeye yardım edecektir.

Ayrıca, librivox.Org ve audible.Com sitelerinden sesli kitaplar dinleyebilirsiniz.

KONUŞMA

İngilizce öğrenmek isteyen öğrenciler için okuma, yazma ve dinleme becerilerinin en kuvvetli ve en zor olanı konuşmadır. Çoğu zaman İngilizce bilen insanların ‘’anlıyorum, ama konuşamıyorum’’ gibi klişeleşmiş cümlelerini duyar gibiyiz. Yabancı dil öğrenmek ve pratiklik kazanmak bugün hem eğitim hem de iş dünyasında en çok aranan niteliklerdendir. Çoğu öğrenci yurt dışında İngilizce dil okulları ile pratiklik kazanmaya çalışırken, işverenler, sizi işe alırken genel itibari ile TOEFL veya IELTS gibi testlerdeki başarı puanlarınıza değil özellikle yurt dışı eğitim alıp almadığınıza bakarlar. Bugün İngilizce konuşma pratiğine sahip yeni mezunlar, çok uluslu firmalarda veya yurt dışında çalışmak için becerilerini geliştirirler.

11-Müşteri Hizmetlerini Arayın
unnamed-2.jpg

Çok kullanışlı ve eğlenceli bir yöntem olduğunu söylemekte fayda var. Sevdiğiniz bir marka ve ürün veya telefon faturanız hakkında bilgi almak dilerseniz, eğer İngilizce alternatifleri var ise müşteri hizmetlerini arayarak bir konuşma bilgi birikimi gerçekleştirebilirsiniz. Çoğu bedava dağıttığı olan bu servisler pratik yapabilmek için bir hayli etkilidir.

12-Kendiniz Konuşun ve Kaydedin
Recording.jpg

Konuşma becerinizi geliştirebileceğiniz en etkili yollardan biriside son senelerde çok etkili olan online ve bedava dağıttığı sesli kayıt programlarıdır. Konuşmalarınızı kayıt edip daha sonra İngilizce dilinde yetkin olan veya en temel dili İngilizce olan arkadaşlarınıza dinletebilir ve hatalarınız var ise onlardan yardım alabilirsiniz.

13-İngilizce Konuşan Arkadaşlar Bulun
main-qimg-bd934cb9ef22777847ec0e07b8a89791.jpg

İngilizce öğrenmek ve konuşma becerilerinizi geliştirmek için kendinize anadili İngilizce olan arkadaşlar bulabilirsiniz. İnternette yabancı dili geliştirmek için çok çeşitli siteler vardır ve pek çok dilde konuşan insanlarla sohbet etme fırsatı yakalarsınız. Bu siteler özellikle kültürleri anlama, yabancı dil öğrenme, dünyanın farklı ülkelerinden arkadaşlar edinme fırsatı sunan bedava dağıttığı platformlardır. Bu sayede hem yazma hem de WhatsApp, Skype gibi uygulamalar sayesinde bulduğunuz arkadaşlarınızla canlı sohbet etme fırsatı yakalarsınız.

Han

En Güzel Edep Güzel Ahlaktir...!
Kullanıcı
Iste bilgi..
cok tesekkur ederim cok güzel
Paylasim oldu..

SuMBuL

Tam güldüğün yerde başlar şiirler... Yang❤️
Moderator
  • Beğen
Tepkiler: Han
Alt