İlişkilerde Mutluluğun Astrolojik Simgeleri

Şiir

New member
HanımZade
Katılım
8 Eyl 2018
Mesajlar
1,257
Tepkime puanı
1,734
Puanları
0
Yaş
31
Konum
İstanbul
Cinsiyet
Kadın
İnsan İlişkilerinde Mutluluğun Astrolojik Simgeleri
6048


Arzu Düzeyleri


Astrolojik faktörler açısından öncelikle temel arzuların hangi düzeyde işlediğini bulmalıyız. Örneğin, birincil biyolojik-içgüdüsel düzeyler Güneş ve Ay ile temsil edilir. İkincil olarak kültürel etkiler ve psikolojik komplekslerden etkilenen kişisel-duygusal düzey Mars ve Venüs ile temsil edilir. Ayrıca sosyal ya da dini düzey Jüpiter ve Satürn tarafından temsil edilir – ki bu bazı durumlarda insanın ilişki içinde mutlu olmak için motivasyonunu denetler ve çerçevesini oluşturur. Merkür ve Satürn’den sonraki üç gezegen insan hayatının ilk 20 yılında psikolojik, ailevi, dini ve sosyal faktörlerin baskısı altında bir kadın ya da erkeğin aşk ve ilişkiler konusundaki yaklaşımını değiştirip özgürleştirir.

Temas Halindeki Gezegenler


Vurgulanması gereken bir diğer nokta da şu – iki doğum haritasında temas halinde bir ya da birden çok gezegenin olması bu kişilerin beraber çok şey yapabilecekleri anlamına gelmez. İlk başta çekim yaşanmasına rağmen aralarında ciddi hiçbirşey geçmeyen çok ilişki var örneğin. İlişkideki bir kişi ya da ikisi de doğum haritalarının temasının mutlu olma ihtimali gösterip göstermediğini bilmek istiyorsa, bu bile ilişkinin potansiyel olarak işleyişe geçtiğinin sembolüdür.

Güneş – Ay Teması
Bir haritada Güneş ve Ay arasındaki temas temel anlamda bir ilişkinin potansiyelini belirleyen en önemli göstergelerden biridir. Bir erkeğin haritasında Ay’ın pozisyonu ona hayati enerjiyi verecek ‘ideal kadın’ tipini gösterirken, bir kadının haritasındaki Güneş de ideal sevgili olacak ‘erkeğini’ temsil eder. Bu durumlarda bir erkek kendisinin tek başına somutlaştıramayacaklarını ortaya çıkaracak bir kadın imajını birinde yakalarken bir kadın da psişik aynasında yansıyan kendi maskülen tarafını ortaya çıkaracak erkek imajını dolduracak birini bulur. Böylece taraflar bir bütün oluşturur. Öte yandan erkeğin Güneş’i ve kadının Ay’ının birleştiği ters durumlar da olabilir – ki bu da uç noktalarda cinsel ve içgüdüsel kutuplaşmaları sembolize eder.İnsan ilişkilerinde gezegenlerin temaslarından birçok güzel sonuç çıkabilir. Ancak Güneş ve Ay’ın dahil olduğu durumlarda bilincin en altlarından ortaya çıkan ya da gerçekte yaşanan bir ‘resim’ görülebilir. Jüpiter’in dahil olduğu durumlarda da sosyal baskı ya da bireysel karmanın ilişkilerde etkili olduğu görülüyor. Bu sadece duygusal ilişkiler için değil, arkadaşlıklar ya da iş ilişkileri için de geçerli. Bu tür etkileşimlerin bazı durumlarda son derece güçlü bir şekilde işe yarayabildiği gibi bazılarında da hiçbir anlam taşımayabileceğini kuşkusuz her zaman göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Mars – Venüs Temasları
İki haritadaki Mars ve Venüs herhangi bir şekilde açı oluşturduğu zaman, iki kişi arasındaki potansiyel temas da son derece ‘kişiselleşmiş’psikolojik – duygusal durumlarda ve ihtiyaçlarda kendini gösterir. Bu durumda temel ‘doğal’ düzeydeki hayat kutuplaşmalarıyla değil, yaşam enerjisinin getirdiği ve iki kişide ortaya çıkan durumlar bizi daha çok ilgilendiriyor.Bir kişinin haritasındaki Mars başka bir kişinin haritasındaki Venüs’e denk geldiğinde, büyük olasılıkla bu kişiler duygusal yönleri destekleyici özelliklerin arandığı bir durumda tanışırlar. Bu da kişisel eksikliklerin kapanması için gerekli görülür.

Mars, bilinçli duygusal hayatın maskülen kutup noktasıdır. Venüs de dişil. Venüs bir erkekteki örtülü dişili temsil eder, Mars da bir kadındaki örtülü masküleni. Bu, biyolojik anlamdan ziyade kişisel ruhlar açısından bir yansıtmadır.

Gezegenler ve Açılar
İki kişi arasındaki ilişkilerde bir haritadaki gezegen ya da gezegenler ile dört açı – özellikle diğer haritadaki yükselen – arasındaki temasa göre de astrolojik değerlendirmeler yapılabilir. Bunların son derece açıklayıcı özellikleri olabilir.

Yine aynı şekilde bir haritadaki gezegenle diğer haritadaki Şans Noktası arasındaki temas da önemlidir. Şans Noktası bir kişinin mutluluğu yakalayabilmek için kapasitesinin ve mutluluğunun ya da mutsuzluğunun doğasının ana göstergelerinden biridir. Şans Noktası her bireyin doğasındaki Güneş kutbu (maskülen) ve Ay kutbu (dişil) arasındaki bağı sembolize eder. Bu bağ yakınlardaki bir gezegenden etkilenirse, kişinin karakteri önemli bir şekilde öne çıkar.Dikkat Edilmesi Gereken Nokta
Sonuçta iki kişi arasında daimi ya da kısa ancak son derece anlamlı bir ilişki oluşursa kişilerin doğum haritalari arasındaki temas noktaları ilişkinin karakteri ve amacını belirleyen bir gösterge rolü oynar. Bu nedenle bu tür araştırmalar yapılırken aynı zamanda ilişkilerde mutluluk konusunun karmaşık noktalarının da göz önüne alınması gerektiğinin altını çizmekte fayda var

 
Üst
Alt