Hz Musa’nın Rabbinden Cennet Ehlini Sorması

Hz-Musa-%C4%B0le-%C4%B0lgili-Dini-Hik.jpg.webp

HAZRET-Î MUSA’NIN RABBÎNDEN CENNET EHLİNİ SORMASI

Nihayetsiz olan Mülkün Seyyidi ve Kevser Havuzu nun sahibi CenAb-ı Peyamber (Sallallahü Aleyhi ve Sel-lem) bir gün minber üzerinde şöyle buyurmuşlardır: Musa Rabbine sordu:
— (Ey Rabbim!) Cennetliklerin makam itiban ile en aşağısı kimdir?
(Aziz ve Çelil olan Allah buyurdu ki 0
— Ehl-i cennet, cennete konduktan sonra gelecek bir adamdır. Ona cennete gir, denilecek. O:
— YA Rabbi, nasıl gireyim? Herkes alacağım almış, yerine yerleşmiş, diyecek.
Kendisine:
— Dünya hükümdarlarından bir hükümdarın mülkü kadar mülkün olmasına razı değil misin? denilecek…
O da:
— Razı oldum, Ya Rabbi!.. diyecek…
Bunun üzerine (Keremi sonsuz olan Allah Teala:
— Bu kadarı ve onun bir misli daha, bir misli daha, bir misli daha, bir misli daha şenindir, diyecek… O beşincisinde (sevincim dile getirerek) :
— Razitü Rabbi = Razı oldum, Yâ Rabbi!.. diyecek..
Ne var ki, Cenâb-ı Hakkın kerem ve rahmet denizi
akılların almayacağı şekilde coşmuş olacak ve Allah buyuracak : ” ‘
— Bunlar ve bunların on misli de şenindir. Canının istediği ve gözünün beğendiği her şey de şenindir. (Artık dilediğin yerde otur, dilediğini işle, burada mahzun olmak da yoktur)…
O zat (âdeta gül dalındaki çiçekler gibi nazla safa ile titreyerek diyecek ki) :
— Razîtü Rabbi!.. — Razı oldum, Yâ Rabbi…
(Bütün bunlardan sonra Hazret-i Musa) :
— Yâ Rabbi, dedi. Ya cennetliklerin makam itibarı ile en yüksek olanı kimdir?
Allah Azze ve Celle buyurdu ki;
— Onlar öyle kimselerdir ki, ben diledim de onların keramet fidanlarım kendi yed-i kudretimle diktim ve üzerlerine mühür vurdum. Binaenaleyh (onlan) ne bir göz görmüş, ne bir kulak işitmiş, ne de bir insanın hatırından geçmişlerdir…
Allah”ın kitabında bunun delili şu âyet-i kerîmedir:
— «Hiç kimse onlan memnun etmek için kendilerine neler gizlendiğini bilmez!» O
Ey Cihan tarlasından başak toplayan İnsan!.. Rabbi-nin cömertliğim gör de nankörlük etme.. Onun yolunda
(1) Müslim: 2/184, secde: 17.
başını ayak yapsan, değirmen taşlan gibi dönüp dursan, acaba bir nefesin şükrünü edâ. edebilir misin?…
O na kulluk et de, bir güle mukabil bir gül bahçesine m&lik ol. Nefs ve hevanın esişine tâbi olma da Cennetteki selsebil ırmağına yol ara… Sakın kulluk ediyorum diye nazlanma, sana naz etmek değil, niyaz etmek yaraşır! …
Evet:
Bulut ağlamayınca, çemen nasıl gülecek?
Görülmüş mü ki bitsin, taş üstünde bir çiçek!..

Alt