Haluk Levent Ve Elfida Şarkısının Gözlerinizi Yaşartacak Hikayesi

M

Muzik

Guest
Adam Gibi Adam Haluk Levent Ve Elfida Şarkısının Gözlerinizi Yaşartacak Hikayesi
haluk-levent-ve-beyzanurun-son-gunleri.jpg


Haluk Levent, 90’lı yılların başarılı rock şarkıcılarından biri, çok sevildi ve hala da sevilmekte. Hayatında zor dönemleri de oldu fakat bunların hiç biri insanlığından bir şey şey kaybettirmedi ona.
haluk-levent.jpg


18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü için özel bir video hazırladı; hem şehitlerin ruhuna hem de savaşta şehit ve gazi olan kendi dedelerinin anısına İzmir marşını seslendirdi ama ne seslendirmek; tüyleri diken diken eden türden. Bu özel günde şehitlerimizi anarken duygularımızı ikiye katladı. Videoyu yayınladığı andan itibaren sosyal medyada en çok paylaşılan gönderilerden biri oldu.
haluk-levent-1.jpg

Ancak bugün kendisi hakkında anlatacağımız şey onun ‘Elfida’ şarkısı. Neredeyse herkes bilir; özellikle de o dönemde genç olmuş olanlar. Belki de bugüne kadar bu şarkının ayrılıkla ilgili bir aşk bestesi olduğunu sanıyordunuz. Fakat bu şarkı Haluk Levent’in hem duyarlılığının hem de ne kadar temiz ve yüce yürekli bir insan olduğunun nişanesidir adeta. Evet şarkı bir kaybedişle ilgilidir ancak sevgiliyi değil, kan bağı olmayan ama çok sevilen hasta küçük bir kızı kaybediştir bu. Haluk Levent, şarkısının hikayesine Twitter hesabı üzerinden 9 yıl detayları ile açıklık getirdi;
haluk-levent-2.jpg

Haluk Levent, bir dönem kanser hastası olan 16 çocuğun bakımını üstlenmiştir. Beyzanur da bu güzel çocuklardan biridir. Haluk Levent, Beyzanur ile daha 4 yaşlarındayken tanışıp onu çok sevmiş ama bir gün hastaneye gittiğinde Beyzanur’un doktoru Haluk Bey, bu kızı gözden çıkarın.’ demiş.
beyzanur-haluk-levent.jpg

Bu sözün üzerine çok üzülen Haluk Levent, bir müzisyen arkadaşı ile oturup ‘Elfida’ şarkısını yazar. Bu arada Beyzanur’a ‘Neden Elfida?’ demiş ya da “Elfida ne demek?” diyorsanız eğer ‘Elfida’ Osmanlıca’da ‘gözden çıkarılan kadın’ anlamına gelmektedir. Doktorun söylediği ‘gözden çıkarın’ sözü üzerine Beyzanur’a kendince Elfida adını vermiş Haluk Levent… Yazdığı şarkıyı onun son günlerinde, ara sıra Beyzanur’a da okuyormuş. Tabi küçük kızın Elfida’nın kendisi olduğundan haberi yok. Twitter hesabında şarkı sözlerini ise şu şekilde açıklıyor Haluk Levent;
haluk-levent-3.jpg

“O dönem de şirketlerim batmış, sözlerdeki ‘omzumda iz bırakma, yüküm dünyaya yakın’ şunu ifade etmek içindi: Ya zaten dünya kadar batmışım, sıkıntılıyım, Beyzacığım ne olur bari sen gitme demek içindi. O sözlerdeki yüzyıllardır sarılmamış kolların cümlesi, anne ve babası gece gündüz nöbetteydiler. Beyzanur’un kırılganlığından hasta yatağından dolayı sarılamıyorlardı. Gerçekten sarılabildiklerini görmedim. Sisliydi kirpiklerin ve gözlerin yağmurlu sözleri ise Beyzanur’un gerçekten hep yağmurlu gözleri vardı hayata tutunmaya çalışan…”

haluk-levent-resimleri.jpg

Anlatmaya devam eden Haluk Levent, bir gece hastane personeline konser verdiğini söylüyor. Beyzanur’a iyi baksınlar diye ama o gece beklenen oluyor. Yaklaşık 4 sene direnen küçük Beyzanur, 8 yaşlarında hayata Haluk Levent’in onun için verdiği konser akşamı veda ediyor.
haluk-levent-beyzanurun-son-gunleri.jpg

Beyzanur’un kaybının üzerinden bir yıl geçmeden aile bir gün Haluk Levent’i arıyor ve bir kız çocuklarının olacağını haber veriyor. Haluk Levent ise aileden doğacak kızın adının Elfida olmasını rica ediyor ve öyle de oluyor. Şarkıya adını veren ‘Elfida’ ismi, küçük kız kardeşinde hayat buluyor.
haluk-levent-kucuk-kiz.jpg


Haluk Levent’in kadir kıymet bilen bir insan olduğunun diğer bir göstergesi de bu şarkıyı ticari amaç için kullanmak istememesi ve kimseye vermemesidir. Ancak kendisinin bilgisi dahilinde olmadan Ankara’dan bir müzisyene verildiğini ve bu durum için de aileden çok özür dilediğini belirtiyor Haluk Levent ve bir kez daha gönüllerde taht kuruyor…

 
Üst
Alt