Halep oradaysa Arşın burada...

SuMBuL

Tam güldüğün yerde başlar şiirler... Yang❤️
Moderator

halep-ordaysa-arsin-burada.jpg

Anlamı:

Yapmadığı bir şeyi yapmış gibi söyleyen veya yaptığı bir şey ile abartılı biçimde övünen insanlara, halihazırdaki şartlar altında da aynı başarıyı göstermesini istemek için kullanılan bir deyimdir.

Hikayesi:

Vaktiyle, görgüsüzün biri kısa bir müddet Halep'te kalmış. Yurduna dönünce de yerli yersiz konuşmaya, "Ben Halep'te şöyle yaptım, böyle yaptım." gibi atıp tutmaya başlamış. Öyle ki övünmelerinden halka gına gelmiş.

Günlerden birinde, köy odasında otururlarken söz cirit oyunundan, uzun atlamadan açılmış. Bizim övünme meraklısı dayanamayıp söze girmiş;
-Ben Halep'te iken on beş arşın atlardım.

Sabrı tükenenlerden biri itiraz etmiş:

-Yapma be iki gözüm, on beş arşın atlamak kim; sen kim?

-Canım ne var on beş arşında, atladım işte!

O sırada aralarında bulunan marangoz, malzemeleri arasındaki arşını çıkarıp ortaya koymuş:

-Halep oradaysa, arşın burada! Haydi atla da görelim!..

-?!..

O günden sonra palavracı, her nerede bir kuru sıkı atsa, halk kendisine "Arşın burada!.." demeye başlamış ve bu söz bir deyim olarak yaygınlaşmış.

Bizler bugün arşın yerine metrik ölçü kullanıyoruz. 68 cm ölçü uzunluğunda bir ölçü birimi olan arşın, yakın zamanlara kadar Anadolu'da hala kullanılmakta idi. Hatta Malatya ve havalisindeki illerimizde "Halep oradaysa, arşın burada" deyiminden sebep arşın yerine Halep kelimesini, bir ölçü birimi gibi telaffuz ettikleri vakitler vardır: Beş halep kadife, sekiz halep urgan.. gibi.

Han

En Güzel Edep Güzel Ahlaktir...!
Kullanıcı
Paylasim icin Tesekkür Ederim...

Alt