Gaziantep Türkiyede ilk Gezegenevi ve Bilim Merkezi (Planetaryum)

  • Konbuyu başlatan Eqe
  • Başlangıç tarihi
E

Eqe

Guest
Bilim Merkezi, okul öncesi yaş grubundan başlayarak her yaş grubuna hitap edecek düzeyde , bilimsel deneyleri kesif, oyun, eğlence gibi kullanırken, öğrenmenin kazanıldığı bir eğitim merkezidir. Yapılan araştırmalar sonucunda, okul öncesi ve ilköğretim çağındaki öğrencilerin bilim merkezindeki deney ünitelerinden edindikleri bilgi ve tecrübelerin, hem zeka gelişimlerine, hem de okullarında aldıkları eğitimlerine katkı getirmekte olduğu tespit edilmiştir.
Bununla beraber öğrencilerin, boş zamanlarını kendilerine fayda sağlayan bir merkezde değerlendirmiş olmaları, erken yaşta edindikleri ve gelecek yaşamlarını etkileyecek olan doğru alışkanlıklar olarak kendilerine geri dönmektedir. Öğrencilerin merkezdeki ekipmanlarla yapacakları fizik, matematik deneylerinin yanı sıra bilimi, okuma alışkanlığını, toplumsal yaşam kurallarını, sergi, söyleşi gibi kültürel konuları yaşamlarına erken yaşta katmalarına vesile olacak olan Bilim Merkezi, çocuklar kadar yetişkinlerin de görmek, yaşamak isteyeceği bir merkezdir.
GAZİANTEP TURKCELL GEZEGENEVİ VE BİLİM MERKEZİ
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve Turkcell’in sponsorluğu ile desteklenen “Turkcell Gezegenevi ve Bilim Merkezi” Türkiye’de bu konseptte ilk olma özelliği taşımaktadır. Gerek iç ve dış mimarisi, gerekse kullanım amacı bakımından oldukça dikkat çekici ve donanimlıdır.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, ilk kez bir belediyenin her kesime hizmet verecek bir “Gezegenevi ve Bilim Merkezi” yapmış olmasının mutluluğunu yaşıyor. Güzelbey konu ile ilgili verdiği demeçte; “Türkiye’nin ilk ve tek “Çocuk Dostu” şehri olmamızın verdiği sorumlulukla Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirdik. Bilgiyi elde etmenin en modern, teknolojik, eğlenceli yolu olan Gezegenevi ve Bilim Merkezi, başta çocuklarımız ve gençlerimiz olmak üzere bilgiye ulaşmak isteyen her yaştan Gaziantepli’ye hatta şehrimize gelen tüm misafirlerimize hizmet edecek, heyecan verici bir çalışma. Büyükşehir Belediyesi sadece yol ve altyapı hizmetleri sunmamalı, bilim ve eğitim konularında da halkına hizmet etmeli, topluma örnek olmalı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak insanlarımızın bilimle bulusmasına katkı sağlamaya devam edeceğiz” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 5 bin metrekarelik bir alana yapılan Gezegenevi ve Bilim Merkezi içerisinde;

* BİLİM MERKEZİ
* GEZEGENEVİ GÖSTERİ SALONU
* TURKCELL TEKNOLOJİ ALANI(SÜPER HIZLI İNTERNET DENEYİMİ)
*TEMALI FOTOĞRAF ÇEKİM ALANI
* ROBOT TİYATROSU VE SEMİNER SALONU
* SERGİ SALONLARI
* POPÜLER BİLİM KİTAPLARI SATIŞ MAĞAZASI ve ATÖLYE ÇALIŞMALARI BÖLÜMÜ
* TOPLANTI ODALARI
* HEDİYELİK EŞYA REYONU
* KAFETERYALAR ( İÇ VE DIŞ MEKANDA )
* BEKLEME SALONU (FUAYE)
 
Üst
Alt