Engelli Çocuklar Ve İhtiyac Duydukları ?

M

Muzik

Guest
Engelli çocuklar ve ailelerine yardım etme yollarını düşündüğümüzde genellikle aynı şeyler akla gelir. Para vermek gibi maddi şeyler. Para veya kaynak konusunda yardıma ihtiyaç duyduklarını düşünürüz fakat bir çoğumuz bundan daha fazlası olabileceğinin farkına varmayız.
İşin aslı onların da duygusal, sosyal ve bilgiye dayalı ihtiyaçları vardır. Bunlar daha az önemli görünebilir fakat aslında son derece temeldir. Toplumumuzun ilerlemeye devam etmesini ve herkesin iyi birer hayat yaşadığı bir yer haline gelmesini istiyorsak gerçek ihtiyaçların farkında olmalıyız. Eğer bu istediğiniz bir şeyse, okumaya devam edin!
“Sizi tanımlayan şey engellilik değildir; engelliliğin sizi karşı karşıya bıraktığı zorluklarla nasıl baş ettiğinizdir.”
1. Bilgi
Bir insan çocuğunun bir sakatlığı olduğunu öğrendiğinde bir dolu soru ortaya çıkar ve bazen bu sorular cevapsız kalır. Doktorlar bile bazen engelli çocuklara sahip ailelerin büyük bir bilgi ihtiyacı olduğunun farkında değildir.
Öncelikle, aile sakatlığı anlamalıdır. Bu aile içerisindeki yeni gerçekliği kabul etme ve içselleştirmenin temel bir parçasıdır. Fakat sadece bununla da kalmaz. Ailenin bu noktadan sonra hangi adımları atacağını da bilmesi gerekir. Bu hem nasıl ebeveynlik yapacaklarını hem de destek için hangi kaynakların olduğunu bilmeleri anlamına gelir.
tekerlekli-sandalyeli-%C3%A7ocuk.png


İşin aslı bu bilgi ihtiyacı asla ortadan kalkmayacaktır. Çocuk büyüyüp geliştikçe her zaman yeni sorular ortaya çıkaran değişimler olacaktır. Hayatın her aşamasında yeni bilgiler gerektiren yeni durumlar olacaktır.
Son olarak, sakatlıklar konusunda farkındalık yaratmak ve halkı eğitmek önemlidir. Daha da önemlisi, okulların ve aileye yakın insanların da bilgilendirilmesidir.
“Dünya yeterince iyi olmadığını düşünüyorsa bil ki bu bir yalandır. İkinci bir görüş al.”
– Nick Vujicic
2. Duygusal ihtiyaçlar
Fakat engelli çocukların ailelerinin hissettiği belirsizlik tek başlarına ortaya çıkmaz. Genellikle negatif duygularla birlikte ortaya çıktıklarını hatırlamamız gerekir. Bu nedenle bu noktada duygusal destek temeldir. Ruh sağlıkları buna bağlıdır.
Eğer ailelerin çocukları hakkında endişelenmesi normalse, teşhisi aldıkları zaman ailelerin aklından geçenleri bir hayal edin. Çok korkutucu olabilir. Güçsüz hissetmeleri de normaldir çünkü olanları geri döndüremezler. Hatta çocuklarının başına gelen şeyin kendi suçları olduğunu düşünebilirler bile.
“Hayatınızı başka insanların beklentileri üzerine kuramazsınız.”
– Stevie Wonder
Engelli çocukların ailelerinin ayrıca koruyucularda sık karşılaşılan anksiyete, öfke ve mutsuzluk ortaya çıktığında desteğe de ihtiyacı vardır. İlk adımları bu duyguların normal olduğunu anlamak olacaktır. Sonra bu hislerin yoğunluğu ve süresini azaltmaya çalışabilirler.
3. Toplumsal ihtiyaçlar
Son olarak her insanın refahının temelinde yatan bir başka şeyi unutamayız: toplumsal destek. Engelli çocukların aileleri arkadaşlar ve aileden desteğe ihtiyaç duyarlar.
Açık bir biçimde konuşabileceğiniz ve yargılandığınızı hissetmeksizin duygularınız ve düşüncelerinizi paylaşabileceğiniz insanlara sahip olmak çok yardımcı olacaktır. Onları zorlukları atlatma konusunda güçlü hissettirecektir. Fakat bunun ötesine de gitmektedir. Onların daha iyi koruyucular olmasına da yardımcı olacaktır.
tekerlekli-spor.jpg


Engelli çocuklar ve ailelerini anlamak ve onları desteklemek için birçok yolumuz var. Bu durumlarda maddi ihtiyaçların her zaman önemli olduğunu bilmenin dışında paranın her şeyi çözmediğini de anlamak büyük bir adımdır. Bilgi ve destek azami önem taşır.
Aıntıdır..
 
Üst
Alt