Ejderha Mızrağı’nın Doğuş Hikayesi

Fineas

Epik
Kullanıcı
TSR şirketinin –şu anki ismiyle Wizards of the Coast’un- unutulmaz evreni Ejderha Mızrağı’nı (Dragonlance) aslında çok iyi tanıdığımız bir çiftin, ülkeyi boydan boya aşacakları bir araba yolcuğunun sonucunda ortaya çıkardığını biliyor muydunuz?

Bu çiftimiz tabii ki Tracy Hickman ve eşi Laura Hickman. Bu destansı evrenin ortaya çıkış hikâyesini duyduğunuzda oldukça şaşıracaksınız.

Tracy Hickman – Laura HickmanÇARESİZLİK
Ejderha Mızrağı’nın doğuşu Tracy ve Laura Hickman’ın hayatlarındaki en zor dönemlerden birine denk gelmiş aslında. Tracy, Matthew Peterson ile yaptığı bir röportajda şöyle anlatıyor;

“Ejderha Mızrağı, açıkçası hayatımızın oldukça depresyonlu ve stresli olduğu bir dönemde ortaya çıktı. Eşim ve ben iş bulamıyorduk ve ayarlardır işsizdik, ailemizi geçindiremiyorduk. Ama eşimle birlikte iki tane oyun macera modülü yazdık ve bireysel olarak satılığa çıkardık, hem de kimsenin telif haklarına biat etmeden. Ama o dönemde TSR şirketinin bu maceraları yaklaşık 500 dolara satın alabileceğini duyduk ki bu miktar elinde avucunda hiçbir şey olmayan bir adam için çok güzel bir paraydı. Ve o kış, çocuklarımızı kiliseye götüremiyorduk çünkü ayakkabı alacak paramız bile yoktu. Biz de çocuklarımıza ayakkabı alabilmek için bu iki macera modülünü TSR’a göndererek bir şeyler ödemelerini umduk.”​
Bu iki macera Rahasia ve Pharoah idi. Şu an Hasbro’nun başkan yardımcısı olan Mike Gray, o dönemde Hickmanlar’a eğer TSR’da çalışmaya başlarlarsa bu maceraları daha rahat satabileceklerini söylemiş. Bu kumara girmeye karar veren Hickmanlar, çocuklarını alıp eşyalarını toplayıp yeni bir başlangıç için arabalarıyla yola çıkmışlar.

“Ovaları aşarken eşimle ‘Oyun tasarımı yapıp bundan para kazanmak için biz bu şirkete ne katabiliriz ki?’ diye düşündük. O sırada Nebraska’nın düz ovalarından geçiyorduk ve savaşçı ejderhaların savaşa uçtuğu fikrini orada düşünüp Ejderha Mızrağı’nın temellerini attık. Aslında bu evreni hayal edebilmemizin en büyük etmeni, yaklaşık 6 aydır işsiz olmamızın getirdiği çaresizlik hissi ve yeni bir şeyler yaratma açlığımızdı.”​
BODRUMDA YAŞAYAN AŞÇI MI YOKSA OYUN TASARIMCISI MI?
Tracy, yolculuklarının devamını şöyle anlatıyor,

“Utah’taki evimizden çıktıktan birkaç gün sonra biraz daha güneyde, Orem’de yaşayan ailemin yanına uğradık. Orası, yengemin eviydi ve ailemize orada veda ettik ama annem ve babam bu çıktığımız yolculuk konusunda bizim kadar umutlu değildi. Babam bu mutsuzluğunu şu sözleriyle dile getirmişti;

‘Evlat, sakın Wisconsin’e gidip başarısız olma. Bugüne kadar yaptığın her işte başarısız oldun. Wisconsin’de de başarısız olursan seni tekrar kaldıracak güce sahip değilim. O yüzden neden bu işin peşini bırakıp aileni de alıp buraya yerleşmiyorsun? Bodrum katımda yaşayabilirsiniz. Buradaki bir restoranın sahibini tanıyorum, bir aşçı pozisyonu boşmuş.’ dedi. Yani iki seçeneğim vardı, ailemi ülkenin öbür ucuna götürüp bir oyun tasarımcısı olmak ya da babamın bodrumunda yaşayan bir aşçı olmak. Bu kararı vermek benim için çok zor olmadı. Bir konuda başarılı olmam gerektiğini biliyordum. Ve bunu kanıtlamak zorundaydım. Böylece yola çıktık, arkada bıraktığımız hayatımızla Ejderha Mızrağı’nın doğacağı gelecek arasında bir yolculuktu bu. Ama yine de bunun bizi nasıl kurtaracağını bilmiyorduk.

Yol boyunca pek çok zorlukla karşılaştık. Hava koşulları zorlayıcıydı. Üç günün sonunda TSR’ın evi olan Lake Geneva, Wisconsin’e vardığımızda Aziz Patrick günüydü ve bir kar fırtınası bizi karşılaşmıştı.

Küçük çocuklarımızı TSR’ın bizim için rezerve ettiği otel odasına yerleştirmiştik. O akşam, ailemi doyurabilmek için yemek bulmaya dışarı çıktım çünkü otelde yemek yemeye paramız yetmezdi. Su Wing’sisimli Çin restoranını buldum ve paket yaptırdım. Tatlı olarak da yerel bir marketten Hostess Ding-Dongaldım. Çocuklarımıza folyoya sarılmış Ding-Donglar’ın aslında “Blarney Taşları” olduğunu söyledik. Taşları öptük ve sonra kahkaha atarak onları açıp yedik.”

(Blarney Taşı: Kutsal olduğuna inanılan ve öpünce iyi şans getirildiği düşünülen bir taş)

Tracy Hickman – Margaret Weis
Zorluklarla yüzleşenler sadece Hickman ailesi değildi. Ejderha Mızrağı’nın yaratıcı ekibinde bulunan diğer bir isim olan Margaret Weis de kendi zor zamanlarını geçiyormuş,

“Zor bir boşanma sürecinden geçmiştim. İki çocuklu bekar bir anneydim ve Dodge’dan kurtulmak istiyordum. Ve sonra TSR’a başvurdum. Orada Dungeons and Dragons oyununu gördüm ve ne kadar özenerek hazırlandığını fark ettim. Böylece kitap editörlüğü işine başvurdum, Jean Black ile mülakata girdim ve işi kaptım. Ailemden borç para alıp çocuklarımla Lake Geneva’ya taşındım. İlk maaş çekim iki hafta sonra gelecekti, bu yüzden kızımın doğum günü parasıyla geçindik. Ardından kitap editörü olarak Ejderha Mızrağı projesinin başına, Tracy Hickman isimli adamla çalışmak üzere gönderildim (burada gülüyor) ve onun Raistlin, Caramon, Sturm ve Tanis’i anlatışını dinledim ve aşık oldum.”​
BLARNEY TAŞLARINIZI ÖPMEYİ UNUTMAYIN

Tracy Hickman, Laura Hickman ve Margaret Weis başka pek çok ortamda romanlar ve oyunlar yazmaya devam ettiler ama Tracy mütevazı köklerini hiç unutmadı,

“O günden beri Aziz Patrick günlerini Çin yemeğiyle kutluyoruz. Ding-Donglar artık folyoya sarılı olmasa da onları yemeden önce Blarney taşlarıymışçasına öpüyoruz. O çaresiz zamanlarımızı unutmamak ve daha parlak ve umut dolu bir yarın için bunu her yıl tekrarlıyoruz.​
Şimdi geçmişe, özellikle de gerçekleştirdiğimiz araba yolculuğuna bakıyorum ve şu klasik ama oldukça derin anlamlar içeren sözü söyleyesim geliyor: “Bizi öldürmeyen şey güçlendirir.”

Alt