Burçları Tek Kelimeyle Özetleyen Kavramlar

Her insanın karakterinde öne çıkan bir belirgin özelliği, kişinin kendini tanımladığı en az bir hakim sözcüğü vardır. Bakalım kulağımıza çalındığında aklımızda burçları imgeleyen kavramlar neler?
Koç
koc-11.jpg

Ateş grubunun önce burçlarından olan Koç, gözlerinde beliren ateşli enerjisi ve geri adım nedir bilmeyen, korkuya geçit vermeyen cesaretiyle anılır. Tüm mücadelelerden zaferle çıkmasını ve kendinden bir an olsun şüpheye düşmemesini sağlayan en önemli varlığı ise; gücüdür!
Boğa
boga-10.jpg

Yaşamını kendi ve sahip olduklarıyla tanımlayan Boğa, kendinin olana bir başkasının bırakın el, göz sürmesine bile tahammül edemez. Evi; mahrem alanı, sevdiğinin bir tek ona çarpan kalbi ve benim dediği her şey vazgeçilmezidir. Boğa sahip olduklarını kasalara kilitleyemez! Ve tüm yaşamını inşa ettiği en önemli duygu; güvendir.
İkizler
ikizler-9.jpg

Aynı küvette iki kez yıkanmak dahil, yaşamda hiçbir şeyin tekrarından zevk almaz. Ruhu sürekli değişken, arzuları dalgalı, bilgisi her an yenilenmeye açıktır. Sıkılganlığıyla meşhur İkizler, durduğu yerde uzun süreler geçirmekten, sessizlik içinde uzun mesailer harcamaktan hoşlanmaz. Tek bedende ikiz ruh taşımasıyla bilinir ve yaşamda olmazsa olmazı; değişimdir.
Yengeç
yengec-10.jpg

Yengeç bu dünyaya kök salmak ve var olan köklerine sahip çıkmak için gelir. Sahip olduğu sonsuz sevgi ona sonsuza dek sürdüreceği bir misyon yükler; ailesinin annesi ya da evinin direği olmak. Yengeç geçmişin koruyucusu ve taşıyıcısıdır. Ailesiyle olan kopmaz, esnemez bağı, aradan yıllar geçse tahrip olmayacak, öz geçmişi bir an olsun hafızasından silinmeyecek, anıları eklenerek çoğalacak ve unutulmayacaktır. Yengeç için dünyalar kıymetlisi kavram; nostaljidir.
Aslan
aslan-10.jpg

Aslan, kendine bahşedilen liderlik yetisini, içgüdüsel olarak girdiği her ortamda kullanır. Bunun için ekstra gayret göstermesine, stratejiler kurup rahiplerini bertaraf etmesine gerek yoktur. Aslan kalbi sevilir, kimliği kendisine doğal bir saygınlık getirir. Hal böyle olunca Aslan başı çekmek için ön sıralara geçmeye uğraşmaz, insanlar tarafından öncü olmaya zorlanır ve en önemlisi; otorite kabul edilir.
Başak
basak-12.jpg

Başak’ın olduğu yerde ne düzensizlik alır başını gider ne karmaşa kol gezer. O detayları kuşatan üst algısı ve analitik düşünebilme yeteneğiyle ayrıştırıcı ve toparlayıcı gücün sahibidir. Mükemmele olan katışıksız arzusu, insanlara karşı güven yitimine sebep olsa da Başak’a tüm sorumlulukların üstesinden tek başına gelme hırsı kazandırır. Önünü net görebilmesi için ihtiyacı olan ve vazgeçemediği öncü kavramı ise; düzendir.
Terazi
terazi-11.jpg

Barışçıl ortamların değişmez ismi Terazi; yüksek sesi, asabi tavrı, çekişmeli sohbetleri sevmez. Anlaşmazlıkların arabulucusu olması, tahammül edemediği kara bulutları tez elden dağıtmak içindir. Terazi adı üstünde hassas bir dengede yaşar. Yaşamın keyif içinde ve adil dağıtılmış kefelerde sürmesini ister. Terazi için yaşamın olmazsa olmazı ise; adalettir.
Akrep
akrep-10.jpg

Akrep karanlık zihinsel ağlarının içinde çoğu zaman engel olamadığı şüpheleriyle mücadele ederek yaşar. Merakı en önemli hareket ettiricisidir. Duygularının derinliği Zodyak’ta görülmemiş bir güç katar ona. En karmaşık labirentlerde ortamın havasını koklayarak çıkışı bulacak kadar kuvvetli öngörülerin sahibidir ve kendini en zifiri karanlıkta hayatta kalmak için eğitir. Tüm bu kudretinin en önemli yardımcı kavramı; stratejidir.
Yay
yay-10.jpg

Sınırları ortadan kaldıran, gelenek kıskaçlarını çoktan bertaraf eden, var olan dogmaları çoktan yıkıp icabında kendi dogmalarını elleriyle inşa eden Yay, merak duygusu oldukça gelişkin ve gözü kara bir burçtur. Bu ikisi bir araya gelince, sonsuz deneyim seçenekleri önünde belirir ve Yay kendini rüzgâra kaptırarak onu kısıtlayan tüm bağlarından kurtulduğu bir hayat yaşar. Onun için olmazsa olmaz en önemli duygu ise; sonsuz bir özgürlüktür.
Oğlak
oglak-10.jpg

Yaşamındaki hata paylarını en aza indirip, tümüyle hedefine kilitlenen Oğlak, sadece umut etmez; mücadele eder! Aklına koyduğunu ne pahasına olursa olsun yaşamına alır! arzu ettiği alanda başarıyı yakalamak ve zirvedeki yerini almak en büyük gayesidir. Bunun için tüm yaşamını dakika dakika organize edebileceği en güçlü varlığı ise; disiplindir.
Kova
kova-10.jpg

Hür doğup hür yaşar Kova; toplumsal hiçbir baskıya boyun eğmez, otoritenin sancılı buyruğundan emir almaz! Aklının sesi kulağında, vicdanının eşitlik çağrısı hayat mottolarında, bunları duyan Kova ise toplumsal dönüşüm için gayrettedir. Dün çoktan geçmiş, bugün ise yaşanmıştır. Geleneklere takılı kalmak, geçmişin bilgisiyle bugünü yaşamak ise hep biraz eksiktir. Zihin ileriye dönmeli, bakış açıları örümcek ağlarından kurtulmalı ve yeni bir dünya kurulmalıdır. Kova’nın arzu ettiği yeni bir düzen hayalini en iyi özetleyen kavram ise; ütopyadır.
Balık
bal%C4%B1k-10.jpg

Balık Zodyak’ın en son burcu, neredeyse veda edip ortadan kaybolacak kapı eşiği yaşayanıdır. Bir ayağı dünyada öteki galaksinin bilinmez bir noktasındadır. Balık’ın düşsel imgelemleri net olarak bilinemez, hayal dünyası kendi iç görüsü dışında resmedilemez. İki üç kavram Balık’ı özetlemeye yetmez, kucak açtığı derin düşleri için söylenebilecek tek söz ise; sonsuzluktur.
 

Fineas

Epik
Kullanıcı
Katılım
14 Mar 2018
Mesajlar
4,287
Tepkime puanı
4,885
Puanları
0
Konum
İzmir
Cinsiyet
Erkek
Balik beni anlatmis hem varım hem yok gibiyim. Ice kapanık hayallerle yasamayi seviom :D
 

Fineas

Epik
Kullanıcı
Katılım
14 Mar 2018
Mesajlar
4,287
Tepkime puanı
4,885
Puanları
0
Konum
İzmir
Cinsiyet
Erkek
~
 
Üst
Alt