200 Bin Yıl Önce Yaşayan İnsanların Yatakta Uyudukları Keşfedildi

BaRoN

Mevsim.Org Doğru Adrestesiniz
Yönetici
Katılım
2 Haz 2019
Mesajlar
3,417
Tepkime puanı
6,365
Puanları
113
Yaş
48
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
01f54eb8dc2e79c705eb9ced5ec0e23e6ff0c256bbb331cdf9e51520.md.jpg
Güney Afrika'daki meşhur arkeolojik alanda çalışmalar yapan bilim insanları, insanların 200.000 yıl önce yatakta uyuduklarını keşfetti. Ancak yataklar aynı zamanda çalışma alanı olarak da kullanılıyordu.

Güney Afrika'da bulunan ve oldukça ünlü bir arkeolojik alan olan Border Cave mağarasında yapılan çalışmalar, insanlığın ilk zamanlarına ait yeni bir bilgiyi daha ortaya çıkardı. Araştırmacıların yeni edindikleri bilgilere göre bundan 200.000 yıl önce bölgede yaşayan insanlar, uyurken kendilerine rahat alanlar oluşturmak için zemini otla kaplıyorlardı.
İnsanlar, Panicoideae alt ailesinden elde edilen demetleri bir araya getirerek yatak oluşturuyorlardı ve bu yatakları mağaranın arka kısımlarındaki kül katmanlarının üstüne koyuyorlardı. Yatağın altında bulunan kül katmanları, insanları uyurken böceklerden koruma işlevi görüyordu.
200 bin yıl önceki yaşam
Science dergisinde yayınlanan araştırma, dünya çapında birkaç üniversitede görev yapan araştırmacılardan oluşan bir ekiple gerçekleştirildi. Araştırmanın başındaki isim olan Profesör Lyn Wadley, mağarada buldukları bulguların ne anlama geldiğini şu cümleleriyle ifade etti:

"Ot tabakasını kül üstüne koymanın yalnızca tozsuz, tabaka için yalıtımlı bir taban oluşturmak için değil aynı zamanda yürüyen böcekleri püskürtmek için kasıtlı bir strateji olduğunu düşünüyoruz. Bazen yatağın küllü temeli, mağarayı temizlemek ve böcekleri yok etmek için yakılan eski çim kalıntılarından oluşuyordu. Diğer durumlarda yeni bir yatak tabakası için temiz yüzey olarak ateşten çıkan odun külü de kullanılmıştı
9dbe813723047ef7448166b0e33f856237752b6a.md.jpg
200.000 yıl önce yaşayan insanların kullandıkları yataklar aslında yalnızca uyumak için de kullanılmıyordu. Araştırmaya göre insanlar, bu yataklarda aynı zamanda çalışıyorlardı. Araştırmacılar, yataklardaki otun kalıntılarıyla birlikte taş alet üretimine işaret eden döküntülerle de karşılaşmışlardı.

Lyn Wadley'in açıklamasına göre araştırma, aynı zamanda 200.00 yıl önce insanların ateş yakabildiklerini de gösteriyordu. Bununla birlikte insanların ateşi, külü ve tıbbi bitkileri temiz ve böceksiz bir kamp kurmak için kullandıkları da elde edilen sonuçlar arasındaydı.
 

lalala

Moderator
Moderator
Katılım
9 May 2019
Mesajlar
833
Tepkime puanı
877
Puanları
0
Yaş
35
Cinsiyet
Kadın
Yaşam için, sağlık için uyku, mutlaka yapılması gereken, metabolizmaların ve beyin fonksiyonlarının düzenlenmesinde rol oynayan sağlık için vazgeçilmez bir dönemdir. İnsan yaratılışından beri var olan bu özellik, zamanında sadece dinlenmek gibi düşünülmüştür, günümüzde ise bir çok araştırması yapılmıştır.Örneğin Serbest uyku pozisyonunu (yüzükoyun) tercih eden insanlar dışadönük ve atılgan , birazcık küstah gözükseler de aslında kendilerine yöneltilen eleştirileri dikkate alırlar. Yüzükoyun pozisyonların sindirim için olumlu etki yaptığı da söylenir.
 
Son düzenleme:
Üst
Alt