Yurt Dışında Lise Eğitimi

  • Konbuyu başlatan Muzik
  • Başlangıç tarihi
M

Muzik

Guest
Son trend: Yurt dışında lise eğitimi

LGS sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından yurt dışında eğitim almak isteyen öğrenciler, seçimini Kanada’dan yana kullanıyor.
Liseye Geçiş Sınavı (LGS)'nın açıklanmasıyla birlikte sınav sonuçlarından memnun olmayan ya da kariyer hedefi için yurtdışını hedefleyen öğrenciler, erken yaşta, yurt dışında eğitim alma planlarını yapmaya başlıyor. Eğitim hayatının önemli bir dönemi olan lise eğitiminde hem çocuklarının iyi bir yabancı dil eğitimi almasını hem de büyüdüğü çevreden uzaklaşarak başka dünyaları tanımalarını isteyen ebeveynler de yurt dışında eğitime daha fazla yöneliyor. Doğru ülke ve okulu seçmenin önemini bilen aileler ve öğrenciler ise konuyla ilgili danışmanlık firmalarına başvuruyor.


15333024720.38391900.jpg


Nasıl karar vermeli
Öğrenciler gidecekleri ülke ve şehirdeki suç oranı, refah seviyesi, sosyal imkanlar, alacağı eğitimin dünya standartlarında kabul görmesi, bütçe gibi temel araştırmaların ardından karar veriyor. Ağırlıklı olarak ana dili İngilizce olan ülkelerdeki liseler tercih edilirken öğrencinin ilerde okumak istediği üniversite programına yönelik dersleri alabileceği ülkeler ve liseler öncelikleri arasında yer alıyor.

15333025050.92062500.jpg


En fazla tercih edilen ülke Kanada
Yurt dışı lise eğitiminde eğitim kalitesi kadar güvenli ve istikrarlı bir ülke olması açısından da Kanada en fazla tercih edilen ülkelerin başında geliyor.

Kanada Toronto'da da ofisi bulunan yurt dışı eğitim danışmanlık firması DinamoEdu'nun Kurucu Ortağı Fatih Kuran bu konuda, "Kanada dünyanın en önemli eğitim kurumlarına ev sahipliği yapıyor. Dünyada orta öğretimde okuyan öğrencilerin eğitim seviyesini ölçmek için yapılan araştırmalarda ABD, İngiltere, Avustralya gibi ülkelerin bile önünde yer alan Kanada, lise eğitimi için de en çok tercih edilen ülkelerin başında geliyor. Kanada'da da Türkiye'de olduğu gibi 4 senelik bir lise eğitimi veriliyor ancak öğrencilerin mezun olabilmeleri için farklı alanlarda birçok ders almaları yerine ilgilendikleri alanlarda dersler seçmeleri yeterli oluyor.Üniversiteye direkt geçme şansı da sunan Kanada eğitim sistemi, bu özelliğiyle de lise döneminde özellikle tercih ediliyor” açıklamasında bulundu.
 
Üst