YÖK Atlas Nedir ?

Şiir

New member
HanımZade
Katılım
8 Eyl 2018
Mesajlar
1,257
Tepkime puanı
1,734
Puanları
0
Yaş
31
Konum
İstanbul
Cinsiyet
Kadın
YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından milyonlarca öğrenci bir de tercih döneminde ter dökecek. Milyonlarca öğrenci YÖK atlas YKS tercih robotunun nasıl kullanıldığını merak etmektedir. YÖK Atlassistemi ile daha önce ön lisans veya lisans programlarına yerleşenlerin öğrencilerin puanları, milyonlarca öğrenci arasındaki başarı sıraları, TYT-AYT netleri, öğrencilerin geldikleri liseler, geldikleri bölge ve iller ve benzeri pek çok detaya kolayca ulaşabilirsiniz.

YKS sınavları açıklanmasını ardından sıra tercih dönemine geldi. YKS tercihleri 23-29 Temmuz tarihleri arasında ÖSYM’nin aday işlemleri sistemi üzerinden yapılacak.

6157


YÖK Atlas Tercih Robotu Nasıl Kullanılır?
Yüksek Öğretim Kurumu(YÖK)’nun yayımladığı tercih robotu, YKS ile öğrenci alan ön lisans ve lisans programlarının kontenjanlarını, puanlarını, koşullarını, geçen senelerde yerleşen sayılarını, taban ve tavan puanlarını ve başarı sıralamalarını ulaşmanıza olanak sağlıyor.

Tercih robotu ile son 4 yıl öğrencilerinin taban ve tavan başarı sıralamaları, puan türleri, değişen programların eski puan türündeki taban ve tavan başarı sıralamaları, şehirler, vakıf ve devlet üniversiteleri, birinci öğretim, ikinci öğretim veya uzaktan eğitim gibi eğitim türlerine göre arama yapma imkanı sağlanmaktadır. Aşağıda yer alan linke tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak pencerede “Puan Türü Seçin” alanını kendi puan türünüzü(Sayısal, Sözel, Eşit Ağırlık) seçtikten sonra kolayca görüntüleyebilirsiniz.

LİSANS TERCİH SİHİRBAZI

ÖNLİSANS TERCİH SİHİRBAZI

YÖK LİSANS ATLASI(2015-2016-2017-2018)


Üniversite hayali kuran milyonlarca öğrenci 30 Haziran-1 Temmuz tarihlerinde YKS’ye katıldı. YKS’nin merakla beklenen sonuçları ise dün(17 Temmuz 2019) açıklandı. Sonuçların 18 Temmuz(bugün)’da açıklanmasını bekleyen öğrencilere ÖSYM tarafından bir sürpriz yapılmış oldu. Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS) sonuçların açıklanmasının ardından tercih işlemleri de yakında başlayacak.

30 Haziran – 1 Temmuz tarihlerinde yapılan zorlu Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testi (AYT), ve Yabancı Dil Testi’nin (YDT) oturumlarına katılan yüz binlerce hatta milyonlarca öğrenci, bu yıl ilk kez düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) sonuçlarını heyecan içerisinde öğrendi. Sistem üzerinde yoğunluk yaşanması sebebi ile bir çok öğrenci sonuçlarını geç öğrenmek zorunda kaldı.

2 milyonu aşkın öğrenci uzun bir süre hazırlanarak ter döktüğü YKS,sınav sonuçlarının açıklanmasıyla bir üst aşamaya yani tercih işlemine geçilmiş oldu. Üniversite hayalleri kuran milyonlarca öğrencini gözü kulağı ise ÖSYM’den yapılacak olan açıklamada. ” YKS, TYT-AYT sonuçları açıklandı mı? ” sorusu en çok araştırılan konuların başında yer alırken beklenen açıklama ÖSYM’den gelmiş oldu.

YKS’de Baraj Puanı Kaç?
Temel Yeterlilik Testi(TYT) ‘nde 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını yani ön lisans(2 Yıllık) programları tercih edebilirler. TYT’ de 150 ve üzeri puan alan adaylardan Sayısal(SAY), Sözel(SÖZ), Eşit Ağırlık(EA) ve DİL puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans(4 Yıllık) programları ile birlikte Temel Yeterlilik Testi(TYT) puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını da tercih edebilecekler.
 
Üst
Alt