Video Oyunu Oynayan Cerrahların Ameliyatlarında Daha Başarılı Olduğu Gözlemlendi

video-oyunlar%C4%B1-758x505.jpg


Son yıllarda video oyunları gelişen teknolojiyle beraber, özellikle çocukları etkisi almakta. Aynı zamanda aileler için de büyük bir endişe kaynağı oluşturan video oyunlarının tıp dünyasında olumlu bir etkiye sahip olabileceğini biliyor muydunuz? Büyük ihtimalle çoğu insan bu iki kavram arasında bağlantı kuramayacaktır. Fakat video oyunları oynamanın cerrahların işini yapmasına olan katkısı, gerçekten dikkat çekici bir unsur.

ameliyat.jpg


Archives of Surgery dergisinde yayınlanan çalışmada, video oyunu becerilerinde iyi olma ile cerrahın laparoskopik cerrahiyi gerçekleştirme yetenekleri arasında güçlü bir korelasyon olduğu bilgisi öne sürüldü.

Laparoskopi ve ilgili ameliyatlar, bir televizyon ekranı izleyerek cerrah hareketlerinin yönlendirildiği küçük bir insizyon veya vücut açıklığı yoluyla aletlerin manipüle edilmesini içerir.

Bir buçuk günlük cerrahi beceri testinde, video oyunu oynayarak becerilerini pekiştirmiş olan cerrahlar ve girdikleri ameliyatlar gözlemlendi.

Çalışmaya New York’ta bulunan Beth Israel Tıp Merkezi’nden 33 cerrahın katıldığı, haftada en az üç saat video oyunları oynayan dokuz doktor, yüzde 37 daha az hata yaptı, yüzde 27’si daha hızlı bir performans gösterdi ve yüzde 42’si daha önce hiç video oyunları oynamamış 15 cerrahtan daha iyi iş çıkardı.

oyun-oynayan-adam.jpg


Araştırmada, video oyunlarının “ince motor becerileri, göz-el koordinasyonu, görsel dikkat, derinlik algısı ve bilgisayar yetkinliği”ni geliştirebileceği gözlemlendi.

Beth Israel’den üst düzey yazar Dr. James Rosser, “Video oyunları, cerrahların eğitilmesine yardımcı olacak pratik bir öğretim aracı olabilir.”, dedi.

video-oyunlar%C4%B1.jpg


Cerrahlar video oyunları oynamaktan faydalanabilirken, çocukların saatlerce oyun oynamaları ebeveynler açısından olumlu karşılanmıyor.


Gentile tarafından yapılan bir 2004 araştırma, ABD’li ergenlerin yüzde 94’ünün haftada ortalama dokuz saat video oyunları oynadığını belirtti. Öte yandan oyun oynamanın saldırganlığa olan eğilimi arttırabileceği, kötü okul notlarıyla bağlantılı olabileceği gibi faktörler, ailelerin çocuklarını sınırlamalarıyla sonuçlanıyor.

oyun-oynayan-%C3%A7ocuk.jpg


“Ebeveynler, çocuklarının günde bir saatten fazla video oyunları oynaması halinde bu çalışmayı yararlı görmemelidir.”, diyor Gentile. “Video oyunları oynamak için çok fazla zaman ayırmak, çocukların tıp fakültesine girebilmesine yardımcı olmayacak.” diye de ekliyor. Video oyunlarına gereğinden fazla zaman ayırmak çocukların geleceğine yatırım yapmaları gereken zamanı çalabilir belki, fakat son zamanlarda cerrahi müdahaleler için gereken konsantrasyon ve el becerilerini geliştirdiği gerçeği tıp dünyası tarafından ilgi çekici bir antrenman olarak görülüyor.
 
Üst
Alt