Türkiye’nin en geniş alana sahip Hayvanat Bahçesi Gaziantep'te

  • Konbuyu başlatan Eqe
  • Başlangıç tarihi
E

Eqe

Guest
Türkiye’nin en geniş alana sahip Hayvanat Bahçesi Gaziantep'te


Gaziantep Hayvanat Bahçesi Burç Ormanı içerisinde 1000 dönüm arazi üzerine tahsis edilmiştir.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi Türkiye’nin en geniş alana sahip Hayvanat Bahçesi konumunda olup, Avrupa’da belli bir sıralamaya girmiş bulunmaktadır.

İçerisinde servis binası, kafeterya, akvaryum, kanatlılar için kafesler, maymun, kanguru, deve kuşu, atlar, deve, ceylan, geyik, dağ keçisi, dağ koyunu, karaca, Kamerun koyunu evleri tel örgüyle çevrilmiş doğal ortamının ve kışlık barınaklarının bulunmaktadır.

İçinde yüzlerce türün bulunduğu kuş kafesi 400 m² alana sahip 30 m yüksekliğinde hayvanların yazın ve kışın içerisinde rahatlıkla uçabilecekleri şekilde dizayn edilmiştir.

Tropik ortamda yaşayan kuşlar için kışın ısıtılan kapalı bölümler de mevcuttur. Kuş kafesinde 90 tür ve 950 adet hayvan bulunmaktadır.

Deniz ve tatlı su canlılarının bulunduğu akvaryum bölümü 1200 m² alana sahip ve 450 ton su kapasitelidir.3 adet deniz akvaryumu ve 18 adet tatlı su akvaryumu olmak üzere toplam 21 adet akvaryum bulunmaktadır. 74 tür ve 2950 adet balığımız mevcuttur.

Çift tırnaklılar her cins kendileri için ayrılan 20–25–30 dönümlük alanlar içinde etrafı şok telleri ile muhafaza edilmektedirler.

Maymun evi yazlık ve kışlık olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Toplamda 8 tür ve 35 adet maymun bulunmaktadır.

Yırtıcı hayvanlar bölümünde yazlık ve kışlık bölümler bulunmakla beraber kışlık bölümler kaloriferle ısıtılmaktadır. Aslan, kaplan, leopar, jaguar, puma, ayı, kurtlar, bu bölümdedir.

Zürafa, deve, zebra, kanguru, atlar, yak ve deve kuşları kışın kapalı alanda yazın ise doğal ortamına yakın yazlık alanda barınmaktadırlar. Sürüngen evinde bulunan yılanlar ve timsahlar kışın alttan ısıtmalı bölümlerde muhafaza edilmektedir.

Bahçemizde tren turları ve düzenlenmekte olup ziyaretçilerimiz bu turlarla bahçenin tamamını gezme fırsatı bulmaktadırlar.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi toplamda 250 tür ve 4030 adet hayvanıyla sadece Gaziantep’e değil tüm bölgeye ve Türkiye’ye hizmet etmektedirler.

Hayvanat Bahçemizi 2014 yılında yaklaşık 1.490.000 ziyaretçi gezmiştir. Çocuklar Hayvanat Bahçemize büyük ilgi göstermektedir. Kitaplarındaki gördükleri hayvanların canlılarını burada birebir görmeleri ilgilerini çekmektedir. Ayrıca Hayvanat Bahçesinde çocuklar için çocuk oyun grupları dinlenme parkları bulunmaktadır.
 
Üst
Alt