Türkiye`nin Harikaları

JudeL

La Tahzen innaALLAH'e meane
HanımZade
Katılım
27 Tem 2017
Mesajlar
2,559
Tepkime puanı
6,117
Puanları
0
Cinsiyet
Kadın
KAPADOKYA

Dünyanın birkaç bölgesinde de görülen peri bacalarını başka hiçbir yerde Kapadokya’da olduğu kadar yoğun bir şekilde göremezsiniz. Times Gazetesi’nde yayımlanan “Dünya’nın Yeni 25 Harikası” listesine 5. sıradan giren Kapadokya, aynı zamanda da 1985’ten beri UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’nde.

Buraya geldiğiniz ilk günden anlayacaksınız ki Kapadokya, doğası, tarihi, ve efsaneleriyle, sanat, kültür, spor, eğlence ve romantizmi bir potada eriterek başlı başına kendine has bir dünya vaad eden bambaşka bir yer. Öylesine mistik bir hissiyatı var ki daha birçok şeyin yanında kendinizi de keşfedebileceğiniz eşsiz bir coğrafya burası. Açıkçası kelimeler bu olağanüstü yeri anlatmaya yetmez hala gitmediyeseniz gidip kendi gözlerinizle görmeniz lazım.


1578078030868.pngHASANKEYF

Hasankeyf, insanlığın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Mezapotamya bölgesinde yer almaktadır. Hem içinden Dicle nehrinin akıp gitmesi, korunmaya müsait coğrafi yapısı, mesken olarak kullanılan binlerce mağarası hep dikkatleri çekmiş ve çağlar boyunca stratejik önemini korumuştur. Yekpare taştan meydana gelen kalesi nedeniyle “Hısn Keyfa” adını almıştır. Ancak başka isimler de kullanıldığı bilinmektedir.

1578082329917.pngNEMRUT DAĞI

Adıyaman’ın Kahta İlçesi’nde 2150 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağı yamaçlarında hükümdarlık yapmış olan Kommagene Kralı I. Antiochos’un tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek için yaptırdığı mezarı, anıtsal heykelleri ve benzersiz manzarası ile Helenistik Dönemin en görkemli kalıntılarından birisidir. Anıtsal heykeller doğu, batı ve kuzey teraslarına yayılmıştır. Doğu terası kutsal merkezdir ve bu nedenle en önemli heykel ve mimari kalıntılar burada bulunmaktadır. İyi korunmuş durumdaki dev heykeller kireçtaşı bloklarından yapılmıştır ve 8-10 metre yüksekliktedir. Varlığı bilinmekle beraber kral mezarı, henüz keşfedilememiştir.

1578082522078.png
 

JudeL

La Tahzen innaALLAH'e meane
HanımZade
Katılım
27 Tem 2017
Mesajlar
2,559
Tepkime puanı
6,117
Puanları
0
Cinsiyet
Kadın
BURSA ULU CAMİİ

Günümüzde Bursa ilinin merkezinde yer alan Bursa Ulu Camii sadece bir ibadethane değil, pek çok açıdan önemli ve çok değerli bir tarihi eser. Göçebe Türklerin Anadolu’ya yerleşmelerinden sonra tarihe miras bırakacakları büyük ve önemli eserler arasında ilklerden olması caminin özelliklerinden biri.

Bunun yanında Kabe örtüsünün burada bulunması, dönemin en yetenekli sanatçıları tarafından yapılmış hat levhaları ve yine dönemin önemli ruhani liderlerinin burada ibadet etmiş olmalarından dolayı Bursa Ulu Camii bir Bursa ziyaretinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor.


1578138345777.pngAYASOFYA

Daha yapıldığı ilk yıllardan itibaren ihtişamı ve “erişilmez bir sınırsızlığı” temsil eden kubbesiyle herkesi şaşırtıp büyüleyen Ayasofya, 916 yıl boyunca kilise, 481 yıl da cami olarak hem Hıristiyanlığın, hem de Müslümanlığın hizmetinde bulundu. İlk yapıldığında Büyük Kilise (Megale Ekklesia) denilen bu muhteşem yapıt, Kutsal Bilgelik’e (Sofia) adandığından Ayia Sofia olarak tanınır, Fetih’ten sonra ise Ayasofya olarak anılmaya başlanır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün önerisi ve Bakanlar Kurulu’nun kararıyla 1935 yılında müze olarak tüm insanlığın ziyaretine açılan Ayasofya, Bizans İmparatoru İustinianos tarafından 532-537 yılları arasında yaptırıldı. Ayasofya aynı adla yaptırılan üçüncü yapı....


1578138742323.pngMEVLANA TÜRBESİ

Bugün müze olarak kullanılmakta olan Mevlâna Dergâhı’nın yeri, Selçuklu Sarayı’nın Gül Bahçesi iken bahçe, Sultan Alâeddin Keykubad tarafından Mevlâna’nın babası Sultânü’l-Ulemâ Bâhaeddin Veled’e hediye edilmiştir.


Mevlana Celalettin Rumi'nin kendini bilmeye ve aşka dayanan felsefesi yüzyıllar boyunca bütün dünyayı etkiledi ve etkilemeye devam ediyor. UNESCO 2007 yılını Mevlana Yılı ilan etti, Mevlana'nın yarattığı hoşgörülü felsefe bir yıl boyunca çeşitli etkinliklerle anıldı, anlatıldı.

Tekke ve zaviyelerin kapatılması sonrasında Mevlevi dergâhı, Türk ve İslam kültüründeki önemli yeri nedeniyle korundu ve müze olarak yeniden düzenlendi. Günümüzde en çok ziyaret edilen müzelerden biri olan yapıda en ilgi çeken parçalar, Mevlana Celaleddin Rumi'nin Kubbe-i Harda (Yeşil Kubbe) olarak anılan türbesi, dergâh eşyaları, değerli elyazmalarının dışında bugünkü kemanların öncüsü olarak kabul edilen sekiz telli keman, sabır taşları ve Galileo'nun asıldığı dönemde astronomi dersleri vermek için kullanılmış olan küre.


1578138965317.png 

JudeL

La Tahzen innaALLAH'e meane
HanımZade
Katılım
27 Tem 2017
Mesajlar
2,559
Tepkime puanı
6,117
Puanları
0
Cinsiyet
Kadın
TRABZON UZUNGÖL


Uzungöl bol temiz hava alabileceğiniz ve harika bir manzara seyredebileceğiniz el değmemiş doğası, yöresel yemekleri, temiz havası, benzersiz coğrafyası ile Trabzon Uzungöl Tabiat Parkı gezilecek yerler arasına alınmalıdır. Trabzon’a 99 km ve Çaykara ilçesine 19 km uzaklıkta deniz seviyesinden 1090 metre yükseklikte bulunan Uzungöl dik yamaçları ve muhteşem bir doğa örtüsü ile doğa tutkunlarını büyüleyici bir yerdir.
1578162370371.png
İSTANBUL BOĞAZI

İstanbul Boğazı tarihi ve kültürel zenginliğiyle büyüleyicidir. Asya ve Avrupa kıtalarının arasında kalan bu boğaz bir bakıma medeniyetlerin de ortak noktasıdır. Boğaz turu yaptığınızda bir başından diğer ucuna kadar İstanbul'un tarihi zenginliğiyle karşılaşırsınız. Bu yüzden İstanbul kültürel diplomasinin de başkenti olmayı hak eden kadim bir şehirdir.
Boğazın kıyıları her dönemde değişik medeniyetlere yurt olmuştur. Ayrıca İstanbul Boğazı Boğaziçi Köprüsü dışında Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ne de üzerinde yer açmıştır. Ayrıca Bulgaristan, Rusya, Romanya ve Ukrayna gibi ülkeler, Akdeniz'e geçişte İstanbul Boğazı'nı kullanmaktadırlar. İstanbul Boğazı, vapur gezileriyle şenlenir. Yazın ada turlarıyla Heybeliada, Büyükada ve Kınalıada'ya giderek İstanbul Boğazı'nın keyfini çıkarabilirsiniz. Şiirsel havası karşısında kendinizi huzurun doruklarında hissedecek ve İstanbul'un kalabalık semtlerini uzaktan seyretmenin tadını çıkaracaksınız. Bu arada İstanbul Boğazı'ndan Yeşilköy Feneri muhteşem görünür.1578162525585.png
DÜDEN ŞELALESİ

Antalya il sınırları içerisinde merkeze yaklaşık 10 km uzaklıktaki Düden Şelalesi, yaz aylarında yerli ve yabancı bir çok turist tarafından ziyaretçi akınına uğruyor. Yaklaşık olarak 40 metre yükseklikten düşen suyun görüntüsü ziyaretçileri büyülüyor. Bu doğa harikası şelale Düden cayı boyunca iki kola ayrılıyor. Bu iki kolda bulunan şelalelerin ikiside Düden Şelalesi olarak biliniyor. Antalya şehir merkezine 7 km uzaklıkta olan koluna Karpuz Şelalesi (Aşağı Düden), Varsak’a 1 km uzaklıkta olan koluna ise Yukarı Düden Şelalesi denir.

Antalya’yı Antalya yapan denizinin yanı sıra böyle doğal güzelliklerinin olması elbette. Bu kadar güzel bir doğal güzelliğin yanında bölgenin huzur veren seside eklenince tatilini Antalya’da geçiren kişiler için burası görülmeden dönülmemesi gereken bir yer haline geliyor.


1578163004401.png

 

JudeL

La Tahzen innaALLAH'e meane
HanımZade
Katılım
27 Tem 2017
Mesajlar
2,559
Tepkime puanı
6,117
Puanları
0
Cinsiyet
Kadın
PAMUKKALE TRAVERTENLERİ - DENİZLİ

Dünyanın sayılı doğal güzellikleri arasında yer alan Pamukkale, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.
Büyüleyici güzellikteki bembeyaz travertenlerin içinde dolaşıp güneşin batışını izlemelisiniz.

1580148385124.pngPOTUK YAYLASI - RİZE

Çamlıhemşin’de 1800 metre yükseklikte yer alan yaylada bulutların deniz gibi altınızda akıp gittiğine tanık olacaksınız.
Çam ağaçlarıyla dolu yayla, dağların ortasında terası andıran doğal yapısıyla sizi manzaranın içine çekiyor.

1580148534819.pngKELEBEKLER VADİSİ - MUĞLA

Vadinin en güzel manzarasını Likya Yolu rotası üzerindeki Faralya’dan görebilirsiniz. 350 metre yükseklikten sarp kayalarla çevrili vadi, kelebeklerin yaşadığı yeşilliğin ardından eşsiz bir denize açılıyor.

1580148707760.png

 

JudeL

La Tahzen innaALLAH'e meane
HanımZade
Katılım
27 Tem 2017
Mesajlar
2,559
Tepkime puanı
6,117
Puanları
0
Cinsiyet
Kadın
TUZ MAĞARASI - ÇANKIRI

Hayatınızın en farklı mağara gezisi deneyimine hazır olun. Çankırı’da bulunan Tuz Mağarası bu deneyiminizi size yaşatacak yer.
Ülkemiz için oldukça önemli bir tuz rezervi olan mağara aynı zamanda yavaş yavaş mağara ve sağlık turizmindeki yerini almaya başladı

1580151681795.pngASTIM MAĞARASI - MERSİN

Akdeniz'in incisi Mersin'inin Silifke ilçesi sınırları içerisinde yer alan karstik oluşum bu mağara oldukça ünlüdür. Cennet - Cehennem çöküğünün yaklaşık 300 metre ilerisinde yer alan bu mağaraya demirden yapılma bir merdivenle inilmektedir. Mağara içindeki tüm galeriler birbirleri ile bağlantılıdır.

1580151872993.pngBALLICA MAĞARASI - TOKAT

Yaklaşık 3,5 milyon yıl önce oluşmaya başlayan Ballıca Mağarası ya da İndere Mağarası, Tokat'ın Pazar ilçesine bağlı Ballıca'da yer almaktadır. Dünyanın en büyük mağaraları arasında gösterilmekte olup 1995'ten bu yana ziyaret edilmektedir. Tıpkı Astım Mağarası gibi buranın da astım ve nefes darlığı çeken hastalara iyi geldiği bilinmektedir. Sarkıt ve dikitlerden oluşan bu doğa harikası mağaranın değişik yerlerinde bulunan cüce yarasalar da görülmeye değer canlılar arasında gösterilmektedir

1580151967160.png
 

Turna

New member
HanımZade
Katılım
29 Ara 2019
Mesajlar
114
Tepkime puanı
160
Puanları
0
Yaş
46
Konum
CehenNet
Cinsiyet
Kadın
TUZ MAĞARASI - ÇANKIRI

Hayatınızın en farklı mağara gezisi deneyimine hazır olun. Çankırı’da bulunan Tuz Mağarası bu deneyiminizi size yaşatacak yer.
Ülkemiz için oldukça önemli bir tuz rezervi olan mağara aynı zamanda yavaş yavaş mağara ve sağlık turizmindeki yerini almaya başladı

Ekli dosyayı görüntüle 9925ASTIM MAĞARASI - MERSİN

Akdeniz'in incisi Mersin'inin Silifke ilçesi sınırları içerisinde yer alan karstik oluşum bu mağara oldukça ünlüdür. Cennet - Cehennem çöküğünün yaklaşık 300 metre ilerisinde yer alan bu mağaraya demirden yapılma bir merdivenle inilmektedir. Mağara içindeki tüm galeriler birbirleri ile bağlantılıdır.

Ekli dosyayı görüntüle 9926BALLICA MAĞARASI - TOKAT

Yaklaşık 3,5 milyon yıl önce oluşmaya başlayan Ballıca Mağarası ya da İndere Mağarası, Tokat'ın Pazar ilçesine bağlı Ballıca'da yer almaktadır. Dünyanın en büyük mağaraları arasında gösterilmekte olup 1995'ten bu yana ziyaret edilmektedir. Tıpkı Astım Mağarası gibi buranın da astım ve nefes darlığı çeken hastalara iyi geldiği bilinmektedir. Sarkıt ve dikitlerden oluşan bu doğa harikası mağaranın değişik yerlerinde bulunan cüce yarasalar da görülmeye değer canlılar arasında gösterilmektedir

Ekli dosyayı görüntüle 9927
Harikasin JudeLimmmm
 

Yaren

ᔕᗩᗰᎥᗰᎥƳᗴ丅ᔕᎥ乙 ᔕᗩᗰᎥᗰᎥᒪᗴᖇ
HanımZade
Katılım
29 Ağu 2019
Mesajlar
1,260
Tepkime puanı
2,551
Puanları
0
Konum
Sizeneki
Cinsiyet
Kadın
PAMUKKALE TRAVERTENLERİ - DENİZLİ

Dünyanın sayılı doğal güzellikleri arasında yer alan Pamukkale, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.
Büyüleyici güzellikteki bembeyaz travertenlerin içinde dolaşıp güneşin batışını izlemelisiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 9922POTUK YAYLASI - RİZE

Çamlıhemşin’de 1800 metre yükseklikte yer alan yaylada bulutların deniz gibi altınızda akıp gittiğine tanık olacaksınız.
Çam ağaçlarıyla dolu yayla, dağların ortasında terası andıran doğal yapısıyla sizi manzaranın içine çekiyor.

Ekli dosyayı görüntüle 9923KELEBEKLER VADİSİ - MUĞLA

Vadinin en güzel manzarasını Likya Yolu rotası üzerindeki Faralya’dan görebilirsiniz. 350 metre yükseklikten sarp kayalarla çevrili vadi, kelebeklerin yaşadığı yeşilliğin ardından eşsiz bir denize açılıyor.

Ekli dosyayı görüntüle 9924

Emeklerine saglik @JudeL m Türkiyem i geziyoruz sayende :*
 

KonyaLı

New member
Kullanıcı
Katılım
4 Kas 2018
Mesajlar
121
Tepkime puanı
228
Puanları
0
Yaş
47
Cinsiyet
Erkek
İlk kez gidenlerin ‘Memlekette böyle bir yer var mıydı’ dediği, ya da üzerinde kayıkların gezdiği kocaman bir göl beklerken ‘burası başka bir şey’ diye tarif ettiği Tuz Gölü, Türkiye’nin yüzölçümü açısından Van Gölü’nden sonra ikinci büyük gölü. Göl aynı zamanda dünyanın en tuzlu göllerinden biri olup tuz oranı %32’nin üzerinde.
Dağı taşı her yeri ayrı güzel ülkemizin mutlaka görülmesi gerekenler listesinin baş tacı köşelerinden olan Tuz Gölü, Türkiye’nin tuz ihtiyacının yüzde 40’ını karşılayan eşsiz bir kaynak.
Tuz Gölü, mucizeler diyarı Kapadokya’ya varmadan göreceğiniz güzel coğrafyanın başlangıç noktası, düşler ülkesinin girizgahı olan bir kapı gibi. Kapı açıldığında bembeyaz bir cennet size hoş geldin diyor, içeriye buyur ediyor. Ve size ayakkabılarınızı eşikte, pardon gölün kıyısında bırakıp çıplak ayakla davete icazet etmek düşüyor.
HatırLatim Dedim...[KRSAG]https://icdn.ensonhaber.com/resimler/diger/esh_7750_1.jpg[/KRSAG]
Tuz Gölü
 

JudeL

La Tahzen innaALLAH'e meane
HanımZade
Katılım
27 Tem 2017
Mesajlar
2,559
Tepkime puanı
6,117
Puanları
0
Cinsiyet
Kadın
İlk kez gidenlerin ‘Memlekette böyle bir yer var mıydı’ dediği, ya da üzerinde kayıkların gezdiği kocaman bir göl beklerken ‘burası başka bir şey’ diye tarif ettiği Tuz Gölü, Türkiye’nin yüzölçümü açısından Van Gölü’nden sonra ikinci büyük gölü. Göl aynı zamanda dünyanın en tuzlu göllerinden biri olup tuz oranı %32’nin üzerinde.
Dağı taşı her yeri ayrı güzel ülkemizin mutlaka görülmesi gerekenler listesinin baş tacı köşelerinden olan Tuz Gölü, Türkiye’nin tuz ihtiyacının yüzde 40’ını karşılayan eşsiz bir kaynak.
Tuz Gölü, mucizeler diyarı Kapadokya’ya varmadan göreceğiniz güzel coğrafyanın başlangıç noktası, düşler ülkesinin girizgahı olan bir kapı gibi. Kapı açıldığında bembeyaz bir cennet size hoş geldin diyor, içeriye buyur ediyor. Ve size ayakkabılarınızı eşikte, pardon gölün kıyısında bırakıp çıplak ayakla davete icazet etmek düşüyor.
HatırLatim Dedim...[KRSAG]https://icdn.ensonhaber.com/resimler/diger/esh_7750_1.jpg[/KRSAG]
Tuz Gölü
Kesinlikle görülmeye değer :) Teşekkürler @KonyaLı
 

Prenses

Çok güzel gülümsüyordu, sevmeden geçemedim.
Yönetici
Katılım
8 Tem 2018
Mesajlar
1,853
Tepkime puanı
3,646
Puanları
113
Yaş
31
Cinsiyet
Kadın
güzel yerler :)
 

JudeL

La Tahzen innaALLAH'e meane
HanımZade
Katılım
27 Tem 2017
Mesajlar
2,559
Tepkime puanı
6,117
Puanları
0
Cinsiyet
Kadın
IHLARA VADİSİ - AKSARAY

Türkiye’nin gizli geçidi olan Ihlara Vadisi’nin oluşumuyla ilgili birkaç hikaye anlatılır. Bunlardan biri de, Hasandağı’nın aktif hale geçmesiyle lavlar, bölgede volkanik bir tabaka oluşturmuş. Zaman içerisinde oluşan bu tabaka, çevresel faktörler sebebiyle aşınır. Buna ek olarak, Melendiz Çayı da kanyon vadinin altını oyarak kendisine yol açar. Vadide oluşan derinlikler yer yer 10 metreye kadar ulaşıyor.

1580411225112.pngKAZ DAĞLARI - BALIKESİR

İda Dağı olarak da adlandırılan Kaz Dağları, antik dönemden başlayarak günümüze kadar birçok efsaneye konu olmuş.

‘Tanrıların Armağanı’ olarak nitelendirilen Kaz Dağları, Marmara Bölgesi’nin yoğun yaşamı altında stresle boğuşanlar için altın değeri taşıyor. Hafta sonu, hatta günübirlik dahi ziyaret edilebilir bir bölge olduğunu da hatırlatalım.


1580411384281.png


 

Absnthe

www.Mevsim.Org
Kullanıcı
Katılım
3 Ocak 2017
Mesajlar
1,891
Tepkime puanı
2,961
Puanları
0
Web sitesi
www.mevsim.org
Cinsiyet
Erkek
İnsan Gencliginde Bütün Şu Güzel Yerleri Gezmek İstiyor yaw :) zamandna degerli ne var..
Paylaşim icin tşkler :)
 

JudeL

La Tahzen innaALLAH'e meane
HanımZade
Katılım
27 Tem 2017
Mesajlar
2,559
Tepkime puanı
6,117
Puanları
0
Cinsiyet
Kadın
ARTUKLU - MARDİN

Mardin merkezine 30 kilometre mesafedeki Dara, günümüzde Artuklu ilçesine bağlı Oğuz Mahallesi olarak anılıyor ve MÖ 3. yüzyılda Partlar tarafından kurulduğu bilinen Dara Antik Şehri‘ne de ev sahipliği yapıyor. Agora, su sarnıçları, kilise gibi çok sayıda tarihi kalıntının bulunduğu bu antik şehir, ‘Mezopotamya’nın Efes’i’ diye nitelendiriliyor.

1580848340857.png


BORÇKA - ARTVİN

Gürcistan sınırı yakınındaki Macahel (Camili) bölgesi içerisinde bulunan Efeler Köyü, şehir merkezine 88, Borçka’ya ise 56 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Yüksek kayalıklar üzerine kurulan bir Gürcü köyü olan Efeler’in eski ismi de, büyük kayalıklar anlamına gelen ‘Eprat’ olarak biliniyor. Yemyeşil bir vadi içerisinde kalan köyde, konaklamak isteyenler için pansiyonlar da mevcut.

1580849002207.png


 

Yaren

ᔕᗩᗰᎥᗰᎥƳᗴ丅ᔕᎥ乙 ᔕᗩᗰᎥᗰᎥᒪᗴᖇ
HanımZade
Katılım
29 Ağu 2019
Mesajlar
1,260
Tepkime puanı
2,551
Puanları
0
Konum
Sizeneki
Cinsiyet
Kadın
ARTUKLU - MARDİN

Mardin merkezine 30 kilometre mesafedeki Dara, günümüzde Artuklu ilçesine bağlı Oğuz Mahallesi olarak anılıyor ve MÖ 3. yüzyılda Partlar tarafından kurulduğu bilinen Dara Antik Şehri‘ne de ev sahipliği yapıyor. Agora, su sarnıçları, kilise gibi çok sayıda tarihi kalıntının bulunduğu bu antik şehir, ‘Mezopotamya’nın Efes’i’ diye nitelendiriliyor.

Ekli dosyayı görüntüle 10336


BORÇKA - ARTVİN

Gürcistan sınırı yakınındaki Macahel (Camili) bölgesi içerisinde bulunan Efeler Köyü, şehir merkezine 88, Borçka’ya ise 56 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Yüksek kayalıklar üzerine kurulan bir Gürcü köyü olan Efeler’in eski ismi de, büyük kayalıklar anlamına gelen ‘Eprat’ olarak biliniyor. Yemyeşil bir vadi içerisinde kalan köyde, konaklamak isteyenler için pansiyonlar da mevcut.

Ekli dosyayı görüntüle 10337


Bayilldimm muhteşem gozukuyor JudeL mm emegine saglik orda olmak vardi simdik :)
 
Üst
Alt