Telefon Ekranını Bilgisayara Yansıtma Nasıl Yapılır?

BaRoN

Mevsim.Org Doğru Adrestesiniz
Yönetici
Telefon ekranını bilgisayara yansıtma işlemi yapmak birçok nedenden dolayı gerekli olabiliyor. Android cihazlarınızın ekranını bilgisayara yansıtmak istediğiniz zaman çoğunlukla Google Play’de bulabileceğiniz uygulamaların hepsi ücretli uygulamalar. Biz de sizlere herhangi bir ücret ödemeden kolayca telefon ekranını bilgisayara yansıtma işlemini nasıl yapabileceğinizi anlattık.

Android telefon veya tabletinizin ekranını bilgisayara yansıtmak istemenizin birçok sebebi olabiliyor. Bunu yapmak hem size telefondaki içeriği daha büyük bir ekranda görüntüleme hem de mobil uygulamalarda klavye ve fare desteğine sahip olmanıza yarıyor. Bu özellikler özellikle telefonunuzda gezinirken, fotoğrafları düzenlerken ve Android oyunlarını oynarken işinize çok yarıyor.
Android işletim sisteminin uygulama mağazası olan Google Play Store’da birçok telefon ekranını bilgisayara yansıtma uygulaması bulunuyor ancak bunların çoğunun bir handikabı var: Ücretliler. Biz de Google Play Store’da telefon ekranını bilgisayara yansıtma işlemini en iyi şekilde gerçekleştirebileceğiniz ücretsiz uygulamayı bulduk ve nasıl kullanabileceğinizi detaylıca anlattık.
Telefon ekranını bilgisayara yansıtma adımları
  • Adım #1: Scrcpy programını içeren .zip dosyasını indirin ve masaüstünüze çıkartın.
  • Adım #2: Android cihazınızdan Geliştirici Seçeneklerine gidin ve USB Hata Ayıklama modunu etkinleştirin.
  • Adım #3: Android cihazınızı Windows bilgisayarınıza kablo aracılığıyla bağlayın.
  • Adım #4: Telefonunuza gelen ekrandan USB Hata Ayıklama modunu seçin ve işlem tamam.
Adım #1: Scrcpy programını içeren .zip dosyasını indirin ve masaüstünüze çıkartın
775db7f836a4d4be7a02fe610ebcfb6746de1076.jpeg

Scrcpy yazılımı, adının zorluğundan olsa gerek hak ettiğinin çok altında değer görüyor. Yukarıda verdiğimiz adımlardaki linkten direkt olarak yazılımın Windows 64-bit sürümüne ulaşabilirsiniz ancak uygulamanın diğer işletim sistemleri için olan versiyonlarından birini indirmek istiyorsanız buraya tıklayarak yazılımın sitesine ulaşabilirsiniz. Zip dosyasını indirdikten sonra masaüstünüze çıkartın.
Adım #2: Android cihazınızdan Geliştirici Seçeneklerine gidin ve USB Hata Ayıklama modunu etkinleştirin.
Bu yazılımı kullanabilmek için tabletinizin ya da akıllı telefonunuzun Android 5.0 veya üstü bir sürümde olması gerek. Çünkü geliştirici seçenekleri Android cihazlara 5.0 sürümünden sonra eklendi ve sadece bu cihazlarda etkinleştirilebiliyor.
3c684f91c6cc9e2ac39cc94a81120a172e91b03e.jpeg

Geliştirici seçeneklerini etkinleştirmek için cihazınızın Ayarlar kısmına gidin ve ‘Bu cihaz hakkında’ veya ‘Hakkında’ bölümüne girin. Burada ‘Yapı numarası’ yazan yere sizi geliştirici seçeneklerini açtığınıza dair uyaran bir yazı gelene kadar arka arkaya hızlıca dokunun.
66f226a7cbf7d94e12c6d4f789d5ce2025a6f316.jpeg

Şimdi Ayarlara geri dönün ve muhtemelen listenin aşağılarında yer alan Geliştirici Seçeneklerine dokunun. Buranın içerisinde aynı isimli başka bir seçenek göreceksiniz, buraya dokunup USB Hata Ayıklama seçeneğini görene kadar aşağı kaydırın ve bu seçeneği etkinleştirin. (Tabii uyarmadan geçmeyelim, geliştirici seçenekleri kısmında başka hiçbir şeyle oynamamanızı tavsiye ederiz.)
546982200939bfb396cf97e29a04bcf8867a7985.jpeg

413b74ae68a88ae5cc091550bd9cf2e3d8a37c19.jpeg

Adım #3: Android cihazınızı Windows bilgisayarınıza kablo aracılığıyla bağlayın ve Scrcpy uygulamasını PC’den açın.
1f124dd29c38cfce9deaaafcbdf701176a2a5bb5.jpeg

Geliştirici seçeneklerini açtıktan sonra artık telefon ekranını bilgisayara yansıtma işlemini tamamlamaya çok yakınsınız, tek yapmanız gereken cihazınızı bilgisayarınıza kablo aracılığıyla bağlamak. Bağladıktan sonra .zip dosyasından masaüstünüze çıkarttığınız klasöre girin ve scrcpy.exe dosyasını çalıştırın.
Adım #4: Telefonunuza gelen ekrandan USB Hata Ayıklama modunu seçin.
01344cb04c72e5abb3a1ec9691878da2346f05d3.jpeg

Geliştirici seçeneklerinden USB Hata Ayıklama modunu açıp ilk defa bilgisayarınıza bağladığınız zaman telefonunuz size bir seçim ekranı çıkartabilir, buradan USB Hata Ayıklama modunu seçin ve Tamam’a basın. Telefon ekranını bilgisayara yansıtma işlemini başarıyla gerçekleştirmiş bulunuyorsunuz. Ctrl+F kombinasyonu ile telefon ekranını tam ekran olarak bilgisayarınızda görüntüleyebiliyorsunuz.
eda144ee91aa27e2c0198f0f1d4e97fce6e01186.jpeg

Bu uygulama sayesinde telefonunuzda klavye ve farenizi kullanarak mesajlarınıza cevap verebilir, dosyaları düzenleyebilir, fotoğraflarınızı görüntüleyebilir ve oyunları oynayabilirsiniz. Ek olarak bilgisayarınızdan bir dosyayı çekip bırakma yöntemiyle telefonunuza kolayca aktarabiliyorsunuz. Bu yöntemle telefonunuza aktardığınız dosyaları telefonunuzun indirilenler klasöründe bulabilirsiniz.

Bir Forum.mevsim.org rehberinin daha sonuna gelmiş bulunmaktayız. Oyunlar, bilim, genel teknoloji sorunlarını içeren, bu ve bunun gibi birçok faydalı içerik ve rehberden haberdar olmak için sitemizi takipte kalmayı ve düşüncelerinizi / önerilerinizi belirtmeyi lütfen unutmayın

Alt