Saksafon Nasıl Tutulur?

Markus

New member
Kullanıcı
Katılım
14 Eyl 2018
Mesajlar
2,971
Tepkime puanı
659
Puanları
0
Yaş
44
Konum
istanbuL
Cinsiyet
Erkek
Saksafonun o muhteşem sesini kontrol altına almak, onu kendi oyuncağınıza çevirmek ne muhteşem bir şey değil mi? Fakat bu muhteşem duyguyu yaşamak ve usta bir şekilde saksafon çalmak öyle pek de kolay değil. Saksafonu ustaca çalmak istiyorsanız, yapmanız gereken bazı adımlar var. Bunlardan biri de en ilki ve en önemlilerinden biri olan saksafonu doğru bir şekilde tutmak. Merak etmeyin, sizin için hazırladığı küçük ipuçlarıyla bu adımı kolayca öğrenip, en eğlenceli kısımlara geçebilecek ve ilerleyebileceksiniz.

Başlangıç olarak bir boyun askısına ihtiyacınız var. Saksofonu onsuz tutmak oldukça zor. Hangi çeşidini seçerseniz seçin, kancasının tam göğsünüzün ortasında yer aldığından emin olun. Fakat dikkat etmeniz gereken bir nokta boyun askısının klipsli olması. Çünkü klip olmadığı sürece boyun askısı olmuş ya da kancası tam olması gerektiği yer olmuş hiçbir önem taşımaz. Bu klipsler, saksafonunuzun düşmesini engeller ama tabii hepsi için geçerli değil. Klipste dikkat etmeniz gereken nokta tamamen kapanıcak şekilde bir özelliğe sahip olması.

Fark etmeniz gereken ilk şey saksafon tutmakta sağ el sol el olmaması. Tüm saksafonlar aynı yöntemde ilerler. Sol eliniz üst kısımda ki tuşlarda, sağ eliniz ise alttakilerde. Burası kolay kısmı. Parmakların yerlerinde ise, biraz zorlanabilir ya da kolaylıkla kavrayabilirsiniz. Bu kısım kişiden kişiye göre değişebilir. Parmaklarınızı yerleştirmenin iki yolu vardır. Tüm parmaklarınızı tuşlara yerleştirebilir öyle çalarsınız ya da baş parmağınızı kıvırarak diğer parmaklarınızı uygun yerlere yerleştirebilirsiniz gitarcıların yaptıkları gibi. Seçim tamamen sizin. Burada herkes aynı fikirde olmasa da bazı farklılıklar var. Parmaklarınızı kıvrımlı olarak kullanırsanız, daha kontrollü ve daha hızlı çalma ihtimaliniz yüksek. Charlie Parker ile ilgili bilgilere baktığınızda ve videolarını izlediğinizde bu ihtimalin yüksek olduğunu siz de görebilirsiniz. Peki bu tekniği nasıl kullanabilirsiniz? Cevabı oldukça basit, tıpkı gitarcılar gibi. Baş parmağınız arka kısımda, diğer kısımda ise işaret parmağınızı en üst tuşa koyarak, diğer parmaklarınızı da ufak bir kıvrım halinde kalan tuşlara yerleştirdiğinizde işlem tamamlanmış oluyor. Aynı kısım sağ yani alt tuşlardaki parmaklarınız için de geçerli.

Ama unutmayın, saksafonu tutmak kolay ama onu istikrarlı bir şekilde tutmak zor. Bolca pratik yapın!
 
Üst
Alt