Okul Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Kriterler

M

Muzik

Guest
Okul seçimi, çocuğun anaokulundan liseye kadar her kademesinde önemli bir karar. Aileler, çocukları okul çağına geldikleri andan itibaren hangi okula gitmeleri gerektiğini detaylı bir şekilde araştırıyor.
Okul seçimi için araştırmalar devam ediyor. Okulların açılmasına sayılı günler kaldı. Veliler de okul okul gezip çocukları için en uygun olanı seçmeye çalışıyorlar. Öğretmen, eğitim sistemi, sosyal olanaklar, okulun fiziksel özellikleri, yöneticilerin aile ile iletişimleri… Okul seçiminde pek çok önemli kriter bulunuyor. Uğur Koleji Kurucusu Kemal Koçak, bu durumda anne babaların bazı kriterleri göz önünde bulundurmaları ve gezdikleri okulları buna göre değerlendirmeleri gerektiğini söylüyor.
15355327970.82750500.jpg
Okul seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken kriterler
- Eğitim sistemi: Her çocuğun farklı özellikleri bulunuyor. Bu nedenle bilgiyi öğretmeyi değil, bilginin öğrenilebilmesi için gerekli beceriyi kazandırmayı hedefleyen, öğrenciye zengin öğrenme seçeneği sunan okul kabul edilmeli.
- Sosyal etkinliklerin önemi: Ders programı dışında çocukların ilgi ve yeteneklerine uygun etkinliklerin olması çocuk için farklı aktivitelere katılma olanağı sağlıyor. Tercih konusunda sosyal etkinliklere de dikkat edilmesi gerekiyor.
- Diğer kriterler: Okulun ders sayısı, saatleri, lise ve üniversite giriş sınavlarına hazırlık programları, yabancı dil eğitimi, okulun fiziksel olanakları (bahçesinin, spor salonunun, kütüphanesinin olması gibi), sınıf mevcutları, aileyle iletişim, güvenlik önlemleri, sağlık ve temizliğe verilen önem, veli profili, yemek kalitesi, eğitim kadrosunun sürekliliği ve tecrübesi, okulun sınavlardaki başarı puanı, servislerin kalitesi, dikkat edilmesi gereken diğer önemli kriterler arasında yer alıyor.
15355328770.08839800.jpg
Okul seçiminde dikkat edilmesi gerekenler
Çocuklarının ilgi, yetenek ve ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılayacak okulu tercih etmelerinin önemli olduğunu vurgulayan Koçak,
"- Çocuğun önceliklerini ve ilgilerini tanımalı ve hangi tarzda bir okulda mutlu, uyumlu ve başarılı olacağı belirlenmeli.
- Çocuklara eğitim ve öğretim verecek bir okul akademik kadrosu, sosyal imkanları ve eğitim modelleriyle tam donanımlı olmalı.
15355331470.08419500.jpg

- Öğrencilerin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda gelişmelerini sağlamak için drama, bale, halk oyunları, serbest jimnastik, müzik, karikatür, moda ve tasarım, fen ve teknoloji, bilişim ve kodlama, satranç, mun, strateji ve akıl oyunları, yemek, coğrafya ve gezi, İspanyolca ve Almanca, geri dönüşüm ve tasarım öğrenci kulüpleri faaliyetlerine önem verilmelidir.
- Sadece sınava iyi hazırlamak yetmiyor, öğrencinin yeteneklerini de keşfetmek ve onları yeteneklerini geliştirebilmeleri için motive etmek gerek”
diyerek sözlerini tamamladı.​

Alt