Öğretmenlere 4 yılda 1 sınav

Minikçe

Well-known member
HanımZade
26936.jpg

gelişimi sürekli kılma gibi konular öncelikli olacak.
Öğretmenler bu kriterler dahilinde sınava alınacak ve yapılan sınav neticesinde öğretmenlerin güçlü ve zayıf yönleri belirlendikten sonra öğretmenler zayıf yönnlerini güçlendirmek amacı ile eğitime tabi tutlacak.
Örneğin bir kimya öğretmeninin, Öğretmen Yeterlilikleri çerçevesinde mevzuat hususunda eksiklikleri varsa bu öğretmen bu alanda verilecek eğitimlere katılıp eksiklikleri giderilecek, bu yönü ile de bu sınav, bir seçme, sıralama ya da eleme sınavı değil, mevcut durumu tespit ve geliştirme çalışması olacaktır.
Öğretmenlere yönelik olarak yapılan 4 yılda bir değerlendirmMilli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan ve önümüzdeki dönemden itibaren uygulamaya konacak olan strateji belgesine göre öğretmenler 4 yılda bir sınava tabi tutulacak. Öğretmenlerin tabi olacağı sınav performans performans değerlendirme kriterlerinden biri olan Öğretmen Yeterlilikleri dahilinde olacak.Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doçent Dr. Semih Aktekin öğretmenlerin büyük tepkisine neden olan 4 yılda bir sınav konusuna açıklık getirdi ve bir bakıma kamuoyunda oluşan algı nedeni ile geri adım atarak öğretmenleri rahatlatı. Buna göre :
Öğretmen yeterlilikleri arasında ise alan bilgisi, mevzuat bilgisi, millî ve madevi değerlere uygun davranma, öğrenme ortamları oluşturma, ölçme ve değerlendirme, kişisel
e sınavının sonucunda performans değerlendirmesinden alınacak olan verilerin de belli bir yüzdesi eklenerek kesin sonuca ulaşılacak ve buna göre eylem planlanacaktır. Hizmet içi eğitim merkezleri, dönüştürülerek Öğretmen Akademileri hâline getirilecektir. Bu akademiler alan alan ayrılacak ve fen bilimleri, sosyal bilimler, sanat eğitimi vb. alanlarda öğretmenlere özel hizmet verecektir. Performans değerlendirmesi ve yeterlilik sınavları sonucunda alınan veriler ışığında, bu akademiler öğretmenlerin meslekî gelişimine yönelik olarak kullanılacaktır.

MEB 4 yılda bir sınav açıklaması yaptıktan sonra öğretmenler arasında strateji belgesine yönelik tepkiler çığ gibi büyümüş, öğretmenler ve sendikalar sınava karşı çıkmıştı. MEB bu hamle ile tepkileri bir nebze hafifletmiş, 4 yılda bir sınav ile öğretmenlerin meslekten atılacağı kaygılarını da gidermiş oldu. Bu açıklama ile meb bir bakıma geri adım atarak öğretmenlerin sesine kulak verdi.

Ahmet

New member
Kullanıcı
güzel bir bilgi paylaşım olmuş dogru bir uygulama gibi duruyor

Alt