Obeziteye karşı bakan tavsiyesi: Anne mutfağı

Mia

New member
HanımZade
Obeziteyle mücadele ile ilgili görüşleri sorulan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker: "Ben çocuklarıma annenizin mutfağından şaşmayın diyorum. Herkese de bunu tavsiye ediyorum..."
Hülya KARABAĞLI'nın haberi
Modern hayatın gündelik koşuşturmacasının arasında hızlı tüketim ile birlikte ortaya çıkan çağımızın en büyük sağlık sorunlarından biri olan obeziteye karşı çözüm yolları tüm dünyada konuşulur hale geldi. Öyle ki obezite problemini yaşayan ülkelerin başında gelen ABD'nin First Lady'si Michelle Obama ay başında bu sağlık sorununa karşı mücadeleyi sorumluluğunu bizzat üstlendiği bir kampanya ile başlatmıştı.
SABAH, son 10 yılda dünya genelinde yüzde 33 oranında artan obezitenin Türkiye'de önlenmesi için neler yapılması gerektiğini siyasilere sordu. Türkiye'de 18 yaşın altı nüfusun yüzde 35'inin obez olduğunu belirterek soru yönelttiğimiz Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker kendi çocuklarından örnek vererek "Ben çocuklarıma annelerinin mutfaklarından şaşmamaları önerisinde bulunuyorum. Onlara 'annenizin nefis mutfağından vazgeçmeyin. Ne istiyorsanız anneniz size yapar' diyorum. Herkese de bunu tavsiye ediyorum" cevabını verdi.
'EBEVEYNLER DİKKAT ETMELİ'
Görüşünü aldığımız Meclis'in metabolizma hastalıkları uzmanı olan doktor vekili Necdet Ünüvar'a göre obezitenin en büyük nedeni "Hızlı yeme ve hızlı tüketim." AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar obez bir kişiye beynin 'sen artık doydun' mesajını geç gönderdiğini söylüyor. Ancak aşırılı kilolu olmak ile obezliğin karıştırılmaması gerektiğinin de altını çiziyor. Ünüvar "Obezite hastalığı çocukluktan başlıyor. Çocukların beslenme biçimleri onları daha anne karnında obez yapabiliyor. Obezlik, çocuk ve gençlerde kalp ve damar hastalıklarından diyabete kadar birçok tehlikeyi tetikliyor. Ebeveynlerin her ikisi de obezse, çocuklarının obezite riski yüzde 80. Biri obez ise çocuğun obez olma riski yüzde 50. Gazlı içecekler yüzde 60 oranında kilo artışı ve obezliğe neden oluyor" diyor.
'SOFRAYA BİRLİKTE OTURULMALI'
AK Parti'nin eczacılık diplomalı İstanbul milletvekili Mehmet Domaç ise obezite sorununda aile düzeninin olmayışına vurgu yapıyor. 'Obez olmamanın birinci koşulu aile düzeni içersinde hep birlikte sofraya oturmaktır' diyen Domaç öğün dışı yemeklerden kaçınılması ya da illa yenilecekse nelerin yenildiğine dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor.
Vekillerin obeziteye karşı 'reçetesi'
TV, internet karşısında abur cubur yenmemeli.
Okullar, spor kulüpleri ile bir disiplin içinde spor yapılmasını sağlamalı.
Belediyeler, bisiklet, yüzme ve yürüyüş parkurlarının sayısını artırmalı.
Çocukları, hızlı yeme alışkanlığından vazgeçirmeli.
Aşırı gıda alımının önüne geçilmeli.
Türkiye'de ve dünyada obezite
Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye'de obezite görülme sıklığı yüzde 15. Bu oran kadınlarda yüzde 40, erkeklerde yüzde 20.
Ülkemizde obeziteye karşı mücadelede düzenli fiziksel aktivite yapanların oranı yalnızca yüzde 4.
ABD'de halkın yüzde 75'i kilolu. Obez sayısı ise 12 milyon.
Her yıl yaklaşık 400 bin ABD vatandaşı obeziteye bağlı hastalıklardan dolayı hayatını kaybediyor.
Çin'de son on yılda Batı tarzı beslenme biçiminin yayılması obez nüfusu yüzde 1.5'ten yüzde 14'e taşıdı.

Alt