Malezya Edebiyatı

Kiana

New member
HanımZade
Katılım
31 May 2017
Mesajlar
280
Tepkime puanı
3
Puanları
0
Cinsiyet
Kadın
[h=2]Malezya Edebiyatı[/h]​

Bahasa Melayu (Malay Dili) - ya da dili, resmi unvanı, Bahasa Kebangsaan (Ulusal Dil) vermek için takımada yüzyıllar boyunca ticaret ve ticaret dili olan bir Avustronezya dildir. Bu ana dili olup, Modern Endonezya yakından ilişkilidir. Birçok farklılıklar hala devam etmektedir, ancak 1972 yılında Endonezya ve Malezya, standartlaştırmak için bir anlaşma yazım geldi.

Modern Malay bir arkaya dış etkilerden etkilenen yedinci yüzyıldan itibaren Sanskritçe, Arapça, 14. ve 19. yüzyıl İngiliz. Bu etkiler, bir deyişle, bir dini ya da teknik nitelikte çoğu bir dizi yansıtılır. Tüm bilimsel terminoloji, İngilizce ya da Latince doğrudan ödünç alınmıştır. Ancak, Arapça veya İngilizce ödünç birçok ortak gündelik kelime vardır: Pasar Örneğin, Arapça geliyor çarşı (Piyasa) ve Malay kullanılan İngilizce kelime sayısız örnekleri vardır - özellikle modern ulaşım modları gelir teksi , bas ve tren . Bir Malay vadede bir 20. yüzyıl fenomeni için icat edildiğinde, genellikle oldukça basit bir açıklama. Tren için alternatif bir kelime, örneğin keretapi (Kelimenin tam anlamıyla, yangın arabası) ve uçak için kelime kapalterbang (Uçan gemi).
Birkaç örnek hayatta rağmen yedinci yüzyıldan itibaren, Hint Pallava script, kullanımı kısıtlanmış oldu. Arapça adapte Jawi komut dosyası, Melaka Müslüman tüccarlar ve Tasavvuf misyonerlerin gelişiyle birlikte, 14. yüzyılda kabul edildi. Malay dili, Arapça hiçbir eşdeğer olan sesler için hesap için, beş ek harfler tüm 33 harf vererek, icat edilmek zorundaydı. Jawi komut dosyası hemen hemen tüm Malay yazıları 19. yüzyıla kadar kullanılan ve şapkalı komut dosyası sadece İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Jawi geçtiler. Birçok eski Malay hala komut dosyası okumak ve yazmak ve caddeler boyunca onu görmek için nadir değildir. Bazı Çin bankaları Malay, evde onları biraz daha fazla hissettirmek için, örneğin, bu nedenle Jawi komut dosyası içine isimlerini dönüştürülmüş var.
Malay edebiyatı, 14. yüzyıla ait olduğu düşünülüyor rağmen hayatta kalma el yazması, 15. yüzyılın başından itibaren Jawi sadece tarih yazılı. Malay ilk basılı kitap, 17. yüzyılda Avrupalı misyonerler tarafından üretildi. Malay edebi eserler bilinen en iyi 16. yüzyıl Sejara Melayu veya Malay Annals; diğerleri romantik Hikayat asın Tuah ve 19. yüzyılda Tuhfat al-Nafis.
Ülke çapında birkaç sokak onun adını vermiştir - Malezya 'modern' yazarları 19. yüzyılın ilk yazar Munshi Abdullah oldu. O klasik darlıklar çok tutulması rağmen Abdullah, kişisel bir görüş ifade ve altında yatan Malay toplumu geleneksel varsayımlar pek çok meydan okudu. Onun en iyi bilinen çalışması, otobiyografisinde, Hikayat Abdullah oldu. Ancak, 1920'lere kadar Malayan yazarlar, modern roman ve kısa hikayeler yazmaya başladı değildi. Bilinen en iyi yazarları arasında Ahmed Bin Mohd. Rashid Talu, İshak Hj. Muhammed ve Harun Aminurrashid. Onların çalışması, 1950'lerden itibaren bir genişleme Malezya edebiyatının temellerini attı ve bugün olağanüstü bir Malay-dilli yayıncılık sektörü var.
Bağımsızlığını kazanmasından bu yana, hükümet, Çin lehçeleri ve İngilizce pahasına Bahasa Melayu teşvik etmiştir. Ancak o, üniversite bilim ve teknoloji ders yerine Bahasa daha İngilizce öğretilen olacağını ilan ettiğinde sonra 1994 yılında Başbakan Mahathir bir geçiş stratejisi işaret. Malezya, ulusal kimlik inşa etmek için savaş - Bahasa vurgu dünün savaş olarak bir dereceye kadar kabul edilir. Diğer bir deyişle, İngilizce kullanabilirsiniz insanlar Bugünkü savaş, uluslararası iş dünyasında eğitimli bir işgücü bilen ve evde üretmek için. Malezya ve diğer denizaşırı öğrenciler arasında karşılaştırmalar yapıldığında, Malezyalı öğrenciler kötü çıkıyor. Bu, pek çok zengin Malay ve Çin özel İngilizce dil okulları çocuklarını okula göndermesine neden bir nedeni budur. Şimdi hükümet, devlet okulları ve üniversiteler için İngilizce reintroduce gerekliliğini fark var gibi görünüyor. 1997 ortalarında, hükümet, İslam medeniyetinin tüm üniversite öğrencileri için zorunlu bir ders olacağını hüküm almak ve mezun olabilmek için geçmek gerekir. Söylemeye gerek yok, Müslüman olmayan Malezyalılar ve bazı Müslüman Malezyalılar, bu bir adım geriye ve modern, dışa dönük doğru bir eğilim ve Malezya dahil karşı giderek düşündüm. Daha sonra ders de diğer Asya medeniyetler çalışma dahil olacağı açıklandı. 2009 yılında hükümet, tartışmalı, Malezya, sürekli değişen ve deneysel eğitim politikalarının çok olarak kabul edilir komşusu Singapur, arkasında ülkeyi terk yakındı eleştirmenlerin sıkıntı çok Bahasa Malezya Dili, İngilizce matematik ve fen dersleri politikası ters dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahip.
 
Üst
Alt