Kavram Dershanesi

Mia

New member
HanımZade
Kavram Dershaneleri ulusal eğitimde önemli bir değerdir. Dershanemiz; eğitime katkısı, çeyrek yüzyılı aşkın geçmişi, gençliğe aşıladığı umutla ışıldayan bir “eğitim yıldızı” olmuştur.

Bilincini, bilgi birikimini, deneyimlerini, özkaynaklarını bireyin ve toplumun eğitimine ve gelişmesine yönelik kullanan Kavram Dershaneleri, 1974-1975 eğitim ve öğretim yılında, İstanbul-Eminönü-Laleli’de Bahattin Durmuş’un kurucu müdürlüğünde kuruldu. Sonraki yıllarda Eminönü Vezneciler semtinde ilk ve orta-öğretim öğrencilerine ÖSS-ÖYS (Yeni adı YGS-LYS ve SBS) alanlarında da eğitim veren ikinci bir şube açıldı.

Kuruluşundan itibaren, gençlerin davranışlarının olgunlaşmasına, yaşadıkları ve eğitildikleri ortamı tanımalarına, eğitimiyle katkıda bulunan Kavram Dershaneleri, bu olumlu, başarılı ve etkin çalışmalarıyla öğrenci ve velilerinin yoğun ilgisini görmüş ve desteğini kazanmıştır. Bu kazanımla sırasıyla; Bakırköy, Kars, Kadıköy, Beşiktaş ve İzmir’de de Kavram Dershaneleri şubeleri açıldı. Sonraki yıllarda İstanbul’da ve birçok kentimizde Kavram Dershaneleri şubelerinin açılmasına devam edildi.

Kavram Dershaneleri YGS-LYS (eski adı ÖSS-ÖYS) alanlarındaki deneyim, bilgi birikimi ve başarısını SBS'ye (eski adı OKS) de taşımıştır. İyi bir üniversite ve iyi bir bölümde okuyabilmenin yolu her şeyden önce iyi bir lisede okumaktan geçiyor. Bu nedenle amacımız, ortaöğretimde daha çalışkan, daha üretken ve başarıyı en üst düzeyde tutan bireyler yetiştirmektir.

Kavram Dershaneleri, Atatürk ilke ve devrimlerinin ışığında, çağdaş, laik ve demokratik eğitimde kararlı, katılımcı, araştıran ve sorgulayan bir gençliğin eğitimini ilke edinmiştir. Eğitimde sürekli olarak iyiyi, güzeli ve yeniyi arayan; ayrıca bu özellikleriyle de eğitimde gelişkin modelleri uygulama çabası içinde olan bir kurumdur.

Kavram Dershanelerinin vazgeçilmezliği; başarılı, özenli ve ilkeli bir eğitim kurumu olmasındandır.

Kuruluşundan bugüne kadar yükseköğretim kurumlarına en çok öğrenci veren Kavram Dershaneleri, yetiştirdiği gençlerin üretken, çalışkan, güvenilir ve yarınlara umutla bakan bireyler olmalarına özen göstermektedir.

1974’ten bu güne, deneyim ve birikimiyle gençlerin davranışlarının olgunlaşmasına katkıda bulunan Kavram

Dershaneleri, hedeflenen ulusal eğitim ortamına ulaşabilmek amacıyla seçkin öğretmenlerin ve rehberlik servislerinin, eğitimsel ve kültürel yayınların yoğun desteği sonucunda “KİTLESEL BAŞARIDA BİR NUMARA” olma başarısına ulaşmıştır.
Gençlerin “bilimde çağdaş ve düşüncede özgür” yetişmelerini ilke edinen Kavram Dershaneleri, 1994 yılında başlanan, geleceğin bilim adamlarını yetiştirmeye yönelik “Matematik-Fen, Matematik-Edebiyat Sosyal, Edebiyat Sosyal-Sosyal” alanlarında özel ve resmi ortaöğretim kurumlarının Lise1 ve Lise 2. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen bilgi yarışmasını “KAVRAM OLİMPİYATLARI” adıyla on bir yıldır başarıyla sürdürmektedir. Gençliğimizin özendirilmesi ve başarıları bakımından Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından da desteklenen bu bilgi olimpiyatı, yalnızca Kavram Dershanelerince gerçekleştirilmektedir.

Olimpiyat sınavlarımızda başarılı olan öğrencilere, Türkiye geneline yayılmış tüm şubelerimizde ücretsiz öğretim olanağı ve Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun bursları ölçüsünde parasal destek sağlanmaktadır.

2004-2005 öğretim yılında da, gençlerin eğitimine katkı amaçlı YGS-LYS ve SBS “Kavram Dergisi” yayına girmiş ve öğrencilerin beğenisini kazanmıştır.

Ortaöğretim öğrencilerini üst okullara başarıyla hazırlayan Kavram Dershaneleri, ayrıca toplumun da kültürel ve sosyal alanda eğitimine katkıda bulunmak amacıyla; öğretmenlere, öğrencilere ve velilere yönelik çağdaş eğitim içerikli kültürel seminerler düzenlemekte ve okuma amaçlı hazırladığı kültür yayınlarını da ücretsiz olarak topluma ulaştırmaktadır.

Kavram Dershaneleri olarak gençlerimizin, geleceğimizin yapı taşları olduğunun bilinci ile eğitimi ciddi ve ilkeli olarak gerçekleştirmekteyiz. Bu nedenle; Cumhuriyet ilkelerini özümsemiş, başarılı, araştıran, üretken bir nesil yetiştirmek, çeyrek yüzyılı aşkın deneyim ve birikimiyle gençlere yol göstermek ve destek olmak, dershanemizin temel amacıdır.

Kavram Dershaneleri, toplumun değişimi ve gelişimi amacıyla eğitimin her alanına ve ulus coğrafyasının her bölgesine yayılan ulusal şube ağıyla başarılarına başarılar katmaktadır.

Alt