Hz. Ömer ve Gencin Hikayesi​

Hz Ömer’in huzuruna iki kişi yaka paça Bir genci getir; ”Ey halife, Bu adam babamızı öldürdü derler..”
Hz Ömer suçlanan gence sorar; ”Doğru mu?”, Genç; ”Doğru der”
Hz Ömer; ”Anlat bakalım nasıl oldu” Der.

Genç adam anlatmaya başlar; ”Buraların yabancısıyım Ailem ile beraber burdan geçiyordum, Benim atım çok Soylu ve asil bir attı,
Yoldan geçerken at Meyve bahçesine kafasını uzattı, Bunların babası bir taş attı atın kafasına isabet etti, At öldü ! Ben de o anki kızgınlık ile
O taşı alıp adama attım Kafasına isabet etti o adam da öldü ! Durum bundan ibarettir.”

Hz Ömer; ”Bu suçun cezası Kısastır, Suçunda sabit Ve kabul ettim dedin ”

Genç adam söz alarak, Bir özür ve isteği olduğunu söyler, Genç; ”Efendim Üzerimde bir emanet var, Babam vefat etmeden önce küçük Kardeşimin mirasını bana emanet etti, Ben de onları saklamak mecburiyetinde kaldım, Ben bu yetimin hakkını gideyim teslim edeyim, Yoksa siz de sorumlu olursunuz, Bana üç gün mühlet Verin der.

Hz Ömer; ”Sen burda yabancısın, Böyle bir infaz için sana kim kefil olur diye cevap verir.”
Genç adam, Etrafındakilere Keskin bir bakışla bir göz atar, işaret parmağı ile İşte bu adam bana kefil olur der.
Gösterdiği kişi Hz Peygamberimizin yakın arkadaşı Arm Bin As tan Başkası değildir.
Hz Ömer; ”Ey Amr Delikanlıyı duydun mu ” der, O Yüce sahibe Şaşkınlığını attıktan sonra ” Evet ”der. ” Bu adama kefilim” Ve Adam 3 gün müddet şartıyla Serbest bırakılır.

Verilen süre dolmak üzeredir, Genç adam ortalıkta yoktur, Medine’nin ileri gelenleri Toplanıp genç adamın gelmeyeceğini Ve idamı yerine, maktulün diyetini ödemeyi teklif ederler, Gençler; ‘Babalarının kanını yerde kalmasını istemezler’
Hz Ömer;Bu kefil Babam çok daha iyi olsa fark etmez Cezayı Aynen uygularım der. Amr ise Tam bir teslimiyet içerisinde Biz sözümüzün arkasındayız diye konuşur.

İnfaz saati yaklaştığında heyecan, Üzüntü, Tereddüt ve tedirginlik içerisindeki toplulukta Bir dalgalanma olur, Genç adam kalabalığın arasından çıkar gelir, Hz Ömer’in karşısına geçer ve ”Ben hazırım” der. Hz. Ömer; ” ölümden kurtulmuştun, Yerine kefilde bulmuştun Peki neden geldin” diye sorunca,
Genç adam ağırbaşlı bir eda ; ” Ahde vefa öldü demesinler diye geldim” Diye cevap verir.

Hz Ömer Bu sefer bakışlarını Amr Bin As a çevirir; ” Ya Sen, bu adamı tanımıyorsun, Bu adama nasıl kefil oldun” diye sorar,
Amr ise; ” Öyle bir keskin bakış baktı ki Bu kadar insanın içerisinde beni seçti, Bende İnsanlık öldü demesinler diye kabul ettim” der.
Hz Ömer sonra gençlere döner Ve Siz ne diyorsunuz diye sorar; Gençler ise ”Biz bu davadan çekiliyoruz” derler.
Hz Ömer sorar; ”Size bir servet teklif edildi Kabul etmediniz, Babamızın kanı yerde kalmasın dediniz şimdi ne oldu da vazgeçtiniz”
Gençler ; ” Merhamet öldü demesinler diye vazgeçiyoruz derler”

Hz Ömer’in adaleti tesis ettiği dönemlerde Böyle vefalı iyi Yürekli ve merhametli insanlar vardı, Adalet uygulayan ve uyanların vicdanıdır..

SuMBuL

Tam güldüğün yerde başlar şiirler... Yang❤️
Moderator
Paylasim icin Tesekkür Ederim @Han 😊

Alt