Hangi Burçla Hangi Film Türünü İzlemelisin ?

Uzun zamandır beklediğin film vizyona girmek üzere… Sinemaya gitmeden önce tüm hazırlıklarını yaptın: Spoiler yemeden filmin tüm eleştirilerini okudun, dünya çapında gerçekleştirilen galalarını takip ettin, şehrin en iyi sinemasında ön satışa çıkmış biletlerden ayırttın ve işte o sabırsızlıkla beklediğin an geldi çattı. Sinema salonunda yalnız olmaktan pek hoşlanmayan biri olduğun için de en yakın arkadaşını davet ettin. Peki, arkadaşın “o film” için doğru bir insan mı? Bunu anlayabilmenin tek yolu arkadaşının burcunun ne olduğundan geçiyor.
Koç
1-81.jpg

Hareketli ve enerjik oluşları ile tanınan Koç, aynı zamanda sabırsız olmalarıyla da bilinir. Bu nedenle bir Koç burcunu kasvetli ve karanlık görüntülerin hâkim olduğu, uzun diyalogların veya sessizliklerin dakikalarca sürdüğü ve varoluşsal sorunların irdelendiği festival filmlerinde çok fazla tutamazsınız. Bu durumda kalan bir Koç’un ilk tercihi sinemayı tek etmek olacaktır. Bu nedenle siz siz olun bir Koç burcuyla sinemaya gidecekseniz tercihiniz mutlaka aksiyon filmlerinden yana olsun. Sinema perdesinde ekranda akan detaylı dövüş sahneleri ve çılgın kovalamaca sahneleriyle mest olacak Koçlar, aynı zamanda kendilerini filmin kahramanıyla da özdeşleştirmeyi ihmal etmezler. Koçlar için aksiyon filmi önerimiz ise Amerikalı yasadışı sokak yarışı ve silahlı soygun merkezli “Hızlı ve Öfkeli” serisi.
Boğa
2-77.jpg

Sabır denildiğinde akla ilk gelen Boğaların bu özelliği öyle yoğundur ki amaçladıkları işler konusunda gösterdikleri sebat, bazen diğer kişileri çatlatacak boyutlarda olabilir. Üstelik buna seyrettikleri filmler de dahildir. Hâl böyle olunca sabrının yanına dinginliği ve sanata yatkınlığını ekleyen Boğalar için en ideal filmler; derin anlamları ve hayatın içinden karakterleriyle, Hollywood yapımlarına alışık olanlara hitap etmeyen festival filmleri olacaktır. Kazara bir Boğa’yı üçüncü sınıf oyunculuklar ve görsel efektlerle süslü bir gişe filmine götürmüş olsanız dahi tercihini filmi izlemekten değil de uyumaktan yana seçecektir. Boğalara yönelik tavsiye edebileceğimiz film ise Nuri Bilge Ceylan imzalı Ahlat Ağacı.
İkizler
3-77.jpg

Sırlarla dolu, sonu asla öngörülemeyen hatta izleyici ters köşeye yatıran “gizem” türündeki bir filme götürebileceğiniz arkadaşınız mutlaka İkizler olmalı… Zira bu burçtaki insanlar hızlı düşünür, meraklıdır ve öğrenmeye açıktır. Bu özellikleriyle gizemli bir hikâye İkizlerin tam dişine göre olacaktır. Öyle ki filmin sonunda ağzınız açık seyrettiğiniz final sahnesini o daha filmin ilk yarısında çözmüştür bile. Bu nedenle İkizler ile bir aksiyon filminin yolunu tutmayın, zira olay örgüsü kolaylıkla çözülebilecek bu tür filmlerde, daha ilk dakikalarda arkadaşınızdan “spoiler” yiyebilirsiniz. İkizlere yönelik gizem dolu film önerimiz ise 2012 yapımı ve yeri şimdiye değin doldurulamayan bir İspanyol filmi: “El Cuerpo”
Yengeç
4-73.jpg

Duygusal ve şefkatli Yengeç arkadaşınız varsa onunla değil bir korku filmine gitmek kapısından dahi geçmeyin. Zira filmde kan gövdeyi götürürken, dakikada üç kişi cinayete kurban giderken Yengeç arkadaşınız gözleri dolu dolu filmi izleyecektir. Bunun nedeni de toplu bir katliama ramak kalınması değil; kötü bir çocukluk geçiren, dayak yiyen hatta tacize uğrayan seri katille empati kurarak haline üzülmesidir. Anaç tavrına hayal gücünü de ekleyen Yengeçler film boyunca seri katilimize alternatif bir geçmiş ve gelecek yazmıştır bile. Hâl böyle olunca Yengeçlerin favori filmleri korku değil, dramatik filmler olmalıdır. Bu tür filmlerde bol bol gözyaşı akıtan Yengeçlere tavsiyemiz 1992 yapımı Lorenzo’nun Yağı.
Aslan
5-71.jpg

Hem kendinize hem de Aslan burcu arkadaşınıza yapacağınız en büyük kötülük şüphesiz eğlence arayan bir Aslan’ı buram buram dram kokan bir filme götürmenizdir. Böyle bir durumda başınıza gelecek durum; muhtemelen film esnasında sürekli dürtülmeniz ve “Akşamki partiye yetişebilecek miyiz?” serzenişleri olacaktır. Mutlu ve hayat dolu bir Aslan’ın favori filmlerinin başında tabii ki komedi filmleri gelir. Zekice esprilerle bezenmiş kaliteli bir mizahı konu alan filmlerden büyük keyif alan Aslanlara önerimiz The Hangover olacak. Bu arada unutmadan söyleyelim, keyfine düşkün Aslan’ı koltukları rahat ve ergonomik bir salona götürün. Aksi taktirde dilinden kurtulamazsınız.
Başak
ba%C5%9Fak1-1.jpg


Bir Başak burcunu “Yüzüklerin Efendisi” filminde hayal edin. Film boyunca kulağınıza eğilerek soracağı sorular az çok bellidir: “Hobbitler’in ayakları neden kıllı?”, “Ağaçlar konuşur muymuş, çok saçma?”, “Yüzüğü Mordor Dağı’na neden kartallar götürmedi?”. Hayata rasyonalist bir bakış açısıyla bakan ve bir hayli gerçekçi olan Başaklar söz konusu olduğunda tercihiniz kesinlikle fantastik filmler olmamalı. Yoksa sinema salonundaki iki saatiniz filmi izlemek yerine onun sorularına cevap vermekle geçecektir. Bunun yerine gerçek hayattan ve kişiliklerden ilham alan biyografik filmler Başakların tercihi olmalı. 15 Ocak 2009’da arızalanan yolcu uçağını Hudson Nehri’ne indirmeyi, bir nevi imkansızı başarıp kahraman haline gelen pilot Chesley Sullenberger’i konu edinen Sully, Başaklara önerimiz.
Terazi
7-58.jpg

Sinemanın perdesinde “Jumpscare” tarzında bir korku filmi oynuyor. Bu filmde herhangi bir anda, aniden gelişen, gürültülü ve bazen ne olduğu anlaşılamayan seyirciyi korkutma taktiği uygulanıyor ve koltuktan hop oturup hop kalkıyorsunuz. Bir Terazi’yi bu tarzda bir filme götürdüğünüzde muhtemelen arkadaşınız peş peşe gelen sahnelerden sonra elindeki patlamış mısırı yere atıp “Offf be yeter artık” diyerek salonu terk edecektir. Tabii öncesinde sizin kollarınıza yapışarak yardım dilenmesi de muhtemel. Hem ona hem de kendinize bu anı yaşatmamak için bir Terazi’yi götüreceğiniz film türü belli: Romantik. Sevgi ve aşkla bütünleşmiş bir Terazi için ideal film 1970 yapımı bir klasik olan “Love Story”den başkası olamaz.
Akrep
8-56.jpg

Araştırmacı özellikleriyle bir dedektif gibi sorunların kökenine inmekte usta Akreplerin gitmesi gereken filmler çok net aslında: Polisiye/Suç. Sezgileri güçlü olan, bunun üzerine bir de başarılı gözlemler yapan Akrepler için polisiye filmlerdeki katili bulmak adeta çocuk oyuncağıdır. Özellikle romantik komedi filmlerindeki karakterler ve senaryo sıradan gelebileceği için bu tarz filmlerden uzak durması gereken Akreplere film önerimiz de yine bir Akrep olması muhtemel olan “Sherlock Holmes”tan yana. Bu arada hatırlatmakta fayda var; bir Akrep’i yanlış bir filme götürdüğünüzde o anda fazla bir sorun yaşamamış olsanız dahi Akrep’in bunun intikamını sonradan büyük bir keyifle alacağını unutmayın.
Yay
99-1.jpg

90 dakikalık bir filmin tamamının bir telefon kulübesinde, bir mezarda, bir odada veya bir asansörde geçtiğini düşünün. Kendilerini kısıtlanmış hissettikleri yerde bulunmaktan hoşlanmayan klostrofobik Yaylar için sinema salonu bu andan itibaren bir zindana dönüşür. Varın gerisini siz düşünün: Baş dönmesi, titreme ve kalp atışlarında hızlanma… Arkadaşınızın ruhsal dengesini sarsmamak için onunla gidebileceğiniz en doğru filmler tabii ki dünyanın egzotik tarzda olmalı. Doğuştan kâşif olan ve kendilerini bulmak için dünyayı dolaşan Yaylar dünyanın egzotik bölgelerinde çekilen filmleri seyretmekten büyük keyif alır. Muhteşem Barcelona görüntüleri eşliğinde izlenebilecek “Vicky Cristina Barcelona” Yay’lar için önerdiğimiz film.
Oğlak
10-53.jpg

Sinema perdesinde birbirinden ayrılmak zorunda kalan iki aşığın gözyaşları veya hayatını kaybetmekte olan bir insanın son sözleri birçok seyirci için oldukça dramatik ve sarsıcı olabilir. Bununla birlikte arkadaşınız eğer Oğlaksa bu sahnelere gülüp geçecek ve muhtemelen de tüm salon da sinirli bir edayla size bakacaktır. Bu nedenle seçeceğiniz film acımasız Oğlaklara uygun olmalı. Bizim önerimiz tabii ki korku filmlerinden yana… Henüz küçük bir çocukken kız kardeşini öldüren ve 15 yıl sonra daha fazla genci öldürmek için evine geri dönen Michael Myers’ın hikayesinin anlatıldığı slasher türündeki “Cadılar Bayramı” serisi Oğlaklar için biçilmiş kaftan.
Kova
111-2.jpg

Teknoloji, bilim ve yeniliklerden hoşlanan Kova’yı, ilkçağın anlatıldığı tarihi bir filme götürmek pek de akıl kârı olmaz. Zira onun kafasında mağara duvarlarına çizilen resimlerden avcılık toplayıcılık yapan insanlardan ve demirin işlenişinden ziyade uçan araçlar, süper gökdelenler, uzayda kurulan koloniler, çoğu sektörde insanın yerini alan yapay zekâ, 3 boyutlu yazıcıdan çıkan Michelin yıldızlı yemekler ve medikal kozalar olacaktır. Bu sebeple Kova’nın ideal filmi hiç şüphesiz ki Christopher Nolan imzalı “Yıldızlararası”dır.
Balık
122-1.jpg

Fantastik bir dünyaya kaçan küçük bir kızın hikayesini anlatan Pan’ın Labirenti, çocukların gözünden savaşın ne kadar sert bir fırtına olduğunu gözler önüne serer. İspanya’da faşist iktidarın tüm vahşetinin gölgesinde yalnız bir kız çocuğu Ofelia, sadist eğilimleri olan babasının etrafındakilere yaptığı tüm eziyetlere bizzat şahit olur. Bu küçük kız çocuğunun gerçeklikten kaçabileceği tek yer ise kendi hayal gücüdür. İşte hayal gücü yüksek Balıklara yaraşır türde bir film. Gerçeklikten ziyade gerçeklerden kaçmayı tercih eden ve hayalperest bir burca belgesel kıvamında bir film yakışmaz zaten. Bu arada hayal gücünün boyutlarını dikkate aldığımızda Ofelia’nın da Balık burcu olabileceğini kayıtlara düşelim.​
 

Fineas

Epik
Kullanıcı
Katılım
14 Mar 2018
Mesajlar
4,287
Tepkime puanı
4,885
Puanları
0
Konum
İzmir
Cinsiyet
Erkek
Balık uymus bu sefer bana fantastik filmleri severim. :Dd. Zaten hayal alemjnde yasiyom :Dd
 
Üst
Alt