Google Hizmetleri İçin Kota Uygulamasını Erteledi

Han

En Güzel Edep Güzel Ahlaktir...!
Kullanıcı
Katılım
20 Ocak 2021
Mesajlar
7,620
Tepkime puanı
6,991
Puanları
0
Konum
Huzur🧿
Cinsiyet
Erkek
Google, Workspace kapsamında sunulacak kota sınırı uygulamasının tarihini ertelediğini açıkladı. Google'ın açıklamalarına göre Fotoğraflar hizmeti için geçerli tarih yine 1 Haziran 2021 olsa da Gmail, Drive ve Dokümanlar gibi diğer hizmetler, 1 Şubat 2022 itibarıyla kota uygulamasına tabi olacaklar.

Amerika merkezli teknoloji devi Google, bir süre önce yapmış olduğu bir açıklama ile özellikle de Fotoğraflar hizmetini kullananların canını sıkmıştı. Şirket, söz konusu açıklamada "Google Workspace" hizmetine dahil olan tüm hizmetlerinde sunduğu sınırsız kota uygulamasını kaldıracağını duyurmuştu. Yani kullanıcılar, bundan sonra Google hizmetlerini belirli bir kota dahilinde bedava dağıttığı olarak kullanabilecek, bu kotanın aşılması veya daha geniş depolama alanına ihtiyaç duyulması durumunda ücret ödemek mecburiyetinde kalacaklardı.

Google tarafından yapılan açıklamalarda, bu değişikliğin 1 Haziran 2021 itibarıyla geçerli olacağı ifade ediliyordu. Ancak bu durum, yapılan son bir açıklamayla değişmiş durumda. Google, Fotoğraflar hizmeti için kotanın 1 Haziran'da uygulanmaya başlayacağını, diğer Google Workspace hizmetlerinde ise kotanın 1 Şubat 2022'de başlayacağını açıkladı. Böylelikle Google Workspace kullanıcıları, bu hizmetten 8 ay daha bedava dağıttığı olarak faydalanabilecekler.

Google Workspace hangi hizmetleri içeriyor?​

Google Workspace


Google'ın Workspace hizmeti, özellikle de iş yaşamını direk olarak etkiliyor. Bu bağlamda Gmail, Meet, Drive, Takvim, Dokümanlar, E-tablolar, Slaytlar, Keep ve Jamboard gibi hizmetlerin tümü, Google Workspace bünyesinde kullanılabiliyor. Bugüne dek bütünüyle bedava dağıttığı olan hizmetlerin bulut depolama özelliği, yapılan son açıklamaya göre 1 Şubat 2022 itibarıyla ücretli hale getirilecek. Bu durum, Fotoğraflar hizmeti dışında günlük kullanıcıları pek etkilemeyecek olmasa da kurumsal şirketler, bundan sonra Google'a para ödemek durumunda kalacaklar. Peki Google, neden böyle bir adım attı?

Google tarafından yapılan açıklamalara göre böyle bir karar alınmasının sebebi, bir tercihten ziyade bir zorunluluk. Google'ın yapmış olduğu açıklamalara göre sadece Gmail, Drive ve Fotoğraflar, hergün 4.3 000 000 GB'den fazla büyüyor. Google yetkilileri, artan talebe ayak uydurabilmek adına böyle bir şey yaptıklarını, esas amaçlarının kullanıcılara çok daha iyi bir tecrübe sunmak olduğunu söylüyorlar.

-Alinti-
 
Üst
Alt