Ev Ortamında Muhabbet Kuşu Üretimi

Han

En Güzel Edep Güzel Ahlaktir...!
Kullanıcı

Evde Muhabbet Kuşu Üretimi

Muhabbet kuşlarını ev ortamındayken üretebilmek oldukça zor ve sabır gerektiren bir iştir.Ben size yıllardır kendi araştırmalarım ve tecrübelerim neticesinde ev ortamında üretim konusunda yardımcı olmaya, bildiklerimi anlatmaya çalışacağım.Sizelere evde daha hızlı verim alabilmeniz için madde madde bu iş hakkındaki tecrübelerimi yazacağım.Umarım faydasını görürsünüz.

Ayrıca muhabbet kuşları ile ilgili olarak ,muhabbet kuşu cinsiyet ayrımı , muhabet kuşu yavru mu damızlık(yetişkin) mı olduğu ,muhabbet kuşu eğitim ve konuşturma ile ilgili yazlarımız alttakı linklerden ulaşabilirsiniz.

-Öncelikle eğer 1 yada 2 çift kuşla bu işi yapacaksanız bu kuşların kesinlikle yavru olması gerektiğini bilmelisiniz. Neden mi ? Muhabbet kuşları doğal ortamlarında sürü halinde yaşarlar ve süre halinde aynı bölgelerde eşleşirler .Yani kalabalığı seven hayvanlardır.Diyelim ki damızlık yanı 6 7 aylık bir çift kuşunuz var . Bu kuşlar muhtemelen birçok kuşun olduğu ,kuş seslerinin fazla olduğu, kalabalık bir üretimhane yada petshoptan almış olacaksınız.

Almış olduğunuz kuşlar, kuş seslerine ve kalabalık ortama alışmış olacaklar ve doğal ortamlarındaymış gibi bir his içinde olup, bu nedenle biraz daha rahat üreyebileceklerdir.Bu yüzden kalabalık ortama alışan bir kuş kısa bir süre içinde ev ortamındaki sesizliğe alışamayabilir ve çiftleşmek istemeyebilirler.Asla çiftleşmez, üremez bu kuşlar diyemeyiz.Daha çok sabır ve emek isterler.Bu her kuş için geçerli değildir elbette .

Yani damızlık aldığınız her kuş için evde üretimi zordur demek doğru olmaz.Ortama alışma süreleri, size ,sizin bakım şeklinize göre ve sessizliğe alışma sürelerine göre değişir.Bu yüzden Damızlık muhabbet kuşu almanızı asla tavsiye etmem.Yavru yeni yuvadan düşmüş kuşlarda ise bu daha hızlı ve keyifli olacaktır.Hem kuşunuzu eğitebilir hemde kısa süre içinde yavru alabilirsiniz.Ev ortamında büyüyen yavru muhabbet kuşları kendini size karşı güvende hissedecek ve alıştığı ortam olduğu için damızlık oldukları dönemde sizi çok çabuk mutlu edecek, uzun zamandır beklediğiniz yavrularınıza kavuşturacaklardı.

-Üretim kısmına geçmeden önce yavru muhabbet kuşlarımızı önce kendimize biraz alıştırmalıyız, en azından kafeslerine yaklaşınca ürkmeyecek şekilde bir alışkanlık oluşturmalısınız.

-Yavru muhabbet kuşlarımız 6 7 aylık olmadan kafeslerine yuvalık takmanızı önermem. Hem onların sağlığı açısından hemde daha sağlıklı yavrular elde edebilmek için kuşlarımızı; dişi kuşlar için en az 5 ay , erkek kuşlarımız en az 6 aylık olmadan yuvalık takmamalısınız.Kuşlarınızda bir problem yoksa yavru almamanız imkansız gibi bir durum.İstisnalar olabilir bu sizin bakımınızdan yada çocukların kafesin etrafında olmasından yada sürekli kuşların kafesinin yerinin değiştirmesinden kaynaklanıyor olabilir.
-Yuvalık taktıktan sonra kuşlarımızı en az gögüs hızasında bir masa yada duvara asarak , yerlerini değiştirmeden 1 ay beklemek size olumlu sonuç verecektir.

-Alinti-

Alt