EMEKLİLİĞİN YALNIZLIK KORKUSU

EUPHRAT

Mevsim.Org Doğru Adrestesiniz
Yönetici
Yalnızlık her yaşta büyük bir sorundur ve emeklilikte finansal güvenlikle ilgili streslerin eşlik ettiği öz değer kaybıyla yalnızlık ciddi bir problem olabilir.

Sosyal izolasyon ve yalnızlık, depresyon, ruh sağlığı sorunları ve fiziksel hastalıkların nedenleri olarak iyi bilinmektedir. Bunlar genellikle emekliliğin, eşinin kaybolmasının ve evden uzaklaşan çocukların derinden tecrit edici etkilerini yaşayabilen yaşlı insanlarla ilişkili durumlardır.

Yalnızlığın depresyona, yüksek tansiyona ve diğer psikosomatik hastalıklara neden olduğu bazı durumlar olmuştur. En azından evli olan emekliler eşlik etmiş, ancak bekar kalan veya ayrı kalan veya eşlerini kaybeden emekliler için yalnızlık problemleri çok belirgin bir şekilde artmıştır.
Yalnızlık, emeklilik döneminde insanlara sık sık süren bir şeydir. Yalnızlık, tecrit duygularının yaşlı insanlar üzerinde yıkıcı bir etkisi olabileceğini belirten araştırmacılara göre, obezitenin iki katı kadar sağlıksız olabilir.
İnsanların en kırılgan ve toplulukları bile kendilerini yabancı ve yalnız hissetmedikleri yabancı bölgede bulurlar ve bu da depresyona neden olabilir. Genellikle yalnızlık, bir eşin ölümünden, yakın arkadaşların kaybından ya da zayıflatıcı bir hastalığın gelişmesinden gelir - düşünmek istemediğimiz her şey ama maalesef yaşlandıkça kaçınılmazdır.

6090

Emekliler bazen yaşamlarında nispeten kısa bir süre içinde yalnızlığa katkıda bulunan birçok değişiklik geçirirler.
Yetişkin çocuklar evden ve bazen evden uzaklaşırlar.

Aynı zamanda insanlar işyerinde hazır sosyal çevrelerini kaybederler. Çoğu kişi, çalışma sırasında iş dışında bir sosyal ağ oluşturma zorunluluğunu yaşamamış ve emeklilik sonrası var olan bir sosyal ağa girmeyi denemek ve kırmak için en az şey söylemek zordur.
Yaşamın ilerleyen dönemlerinde bir noktada bir partneri kaybetmek nadir değildir. Bir eşin kaybı, bir insanın hayatında yaşadığı en büyük travmalardan biri olarak görülür.
Sosyal olarak rahat ve iyi bağlanmış olan kişiler kolayca yeni arkadaşlar edinebilirler, ancak sosyal açıdan garipseniz ve geleneksel olarak arkadaş edinmeyi zor bulmuşsanız, sosyal bağlantılar kurmanıza yardımcı olacak yapılandırılmış etkinlikler bulmanız gerekir.
Yeni arkadaşlar edinmek ve emeklilikteki zihinsel sağlığınıza çok zarar verebilecek bu yalnızlık duygularından uzak durmak biraz çaba gerektirir. Dahası, sosyal izolasyonun fiziksel sağlıksızlık riskinin artmasıyla bağlantılı olduğuna dair artan kanıtlar vardır, bu nedenle yalnızlıkla mücadele de sağlığınızı iyileştirebilir.
Artan sayıda kıdemli emekli, televizyonlarını yalnızca şirket için elde etti ve bu, ele almamız gereken ciddi bir zorluk. Geride kalan yılları birkaç kişiyle temas halinde yaşayabilmeleri için bu yaşlı vatandaşlarla iletişim kurabilmemizin bir yolu yok mu?
“İnsan teması benim oksijenimdir. Kendimi meşgul tutmaya çalışıyorum ama insanla temas şansı benim için her şeyden daha önemli. Başka bir insanın dokunuşu daha da fazla. ”Dedi.

“Beni üzüyor. Artık topluma karşı bir kullanım hissi duymuyorum, fakat çoğu zaman duygularımı devam ettirmek için bir zihniyetle maskeliyorum. İnsanlar bana anılarıma sahip olduğum için şanslı olduğumu söylüyorlar ancak bu yardımcı olmuyor. Şimdi hayatımın tadını çıkarmak istiyorum ”dedi.
Birkaç yaşlı emekliyle konuştuktan sonra, arkadaşları ve aileleriyle çok önemli sosyal temaslarını özlediklerini gördüm. Büyüdükçe ve bir ya da her ikisi de yavaşlarken ve yaşamlarını tamamlamış olan sosyal tatlıları harekete geçiremediklerinde, yavaş yavaş sosyal çevrelerinden düştüklerini ve davetiyelerin düştüğünü görebiliyorlardı. Bir seferde haftalarca yerli personeli dışında kimseyi görmeyecekleri bir aşamaya geldi.
Komşular daireden “kötü bir koku” aldıklarında, yaşlı bir vatandaşın cesedini evlerinde bulan çok sayıda polis vakası okuduk. Hiçbir şey, yaşlı bir emeklinin yalnızlığının ciddiyetini, kimsenin yalnız başına birkaç gün boyunca katılabileceği bir kişiyle ölmüş olan kişiden daha fazla vurgulayamaz.

Yalnızlık bulaşıcıdır. Kendini yalnız hisseden yaşlı yetişkinler, başkalarının yanında olmak istememelerine yol açabilecek şekilde davranmaya daha yatkındır.

Son zamanlarda yapılan bir anket, ortak ailelerde yaşayan Hintli yaşlıların yalnızca yüzde 10'unun tecrit edilmiş hissetmesine karşın, çekirdek aileleriyle yaşayanların yaklaşık yüzde 68'inin yalnızlık bildirdiğini ortaya koydu. Anket ayrıca, kırsal kesimde yaşayan yaşlı insanların daha fazla sosyal etkileşime sahip olduğunu ve yalnızlık ağrısını kent yaşlılarına göre daha az hissettiğini ortaya koydu. Ayrıca, yaşlı Hintli erkeklerin yaşlı kadınlardan daha fazla izole edilmeye yatkın oldukları bulundu.
6088

Yalnızlık mücadele
Bazı bakıcılarla yaşlılarla yapılan görüşmelere dayanarak, alçakgönüllülükle ilgili olarak, aşağıdakiler yalnızlığı ele almak için ortaya çıkan noktalardan bazılarıdır.

• Sosyal kalın - Yalnızlıkla mücadele için uzun süredir devam eden ilişkileri koruyun. Temasını kaybettiğiniz arkadaşlarınızla tekrar bağlantı kurun ve yakınınızdaki arkadaşlarla düzenli rutinler oluşturun. Geçmişinizden gelen insanlarla tanışmak için sosyal ağ web sitelerine katılın. Uzun süredir devam eden ilişkiler yalnızlık ile mücadelede yeni arkadaşlıklardan daha faydalıdır.
    Kat mülkiyeti içinde yaşayan yaşlılar, sosyal olarak kalmanın bir yolunu bulmayı başardılar ve yaşlılar her sabah ve akşam bir fincan kahve içmek için bir araya gelebilecekleri belirli alanlarda sosyal yardım dernekleri sağladı.
  • Yeni çıkarları araştırın - Bir emekli olarak, muhtemelen daha az taahhüt ve yükümlülüğünüz vardır. Yerel okulda gönüllü olmak, bir kitap kulübüne katılmak, bir enstrüman çalmak veya yazmak, ilgi alanlarınızı keşfetmek için bundan yararlanın.
    Aktivite, diğer insanlarla yapacağınız anlamlı etkileşimler kadar önemli değil; sizin gibi, her yaştan yepyeni bir arkadaş çevresi geliştirirsiniz.
  • Olumlu Olun - Karamsar ya da olumsuz düşüncelerinize meydan okumak için kendinizle konuşmanın çok etkili olduğu bulundu. Algılanan yalnızlık, mevcut yaşam durumlarının yanlış veya irrasyonel yorumlanmasından kaynaklanmaktadır. Bu düşünceleri tanımlayın ve aykırı delilleri kullanarak onlara karşı tartışın. Bu zorsa veya yardıma ihtiyacınız olursa, bir danışmanla veya güvenebileceğiniz bir arkadaşınızla çalışabilirsiniz.
  • Evcil hayvan alın - Bir köpeğin veya bir kedinin yalnız insanlar için harika bir yoldaş olduğu bilinmektedir. Siz ve eşiniz bir evcil hayvan gibi ve başka bir canlıya bakma sorumluluğunu üstlenmeye istekliyseniz, evinize bir evcil hayvan getirin.
Rahibe Teresa bir keresinde “yalnızlık ve istenmeyen olma duygusunun en korkunç yoksulluk” olduğunu söylemişti.
Gelişmiş ekonomiler emeklilerin ve yaşlıların yalnızlık ihtiyaçlarını anlasa da, Hindistan'daki ihtiyaçlarını henüz anlamadık. Bir kişi emekli olduktan sonra, “dizileri” izleyen televizyonları ile mutlu olacağını ve şirket için bazı arkadaşlarının olacağını düşünüyoruz. Daha fazla izlememiz ve dinlememiz gerek. Yaşlı insanlar çoğu zaman iyi olduklarını iddia ederler ve yük olmak istemezler, ancak çoğu insanın insanlarla teması gerekir.
Yaşlı insanlar bir hazinedir ve böyle davranılmalıdır.

Alt