Egoist lik ego nedir.)

Me`Va

Mevsim.Org Doğru Adrestesiniz
Yönetici
Katılım
15 Eyl 2017
Mesajlar
3,721
Tepkime puanı
4,840
Puanları
113
Yaş
35
Konum
Sevgiyle bakan gözler in..
Cinsiyet
Kadın
Son zamanlarda cok sık duyduğum ama arkadan genelde soylenen kelime egoist acılımını yapalım ne demek is herkez ögrensin.

Kelime anlamı olarak benlik anlamına gelen ego, kişinin devamlı surette kendisini ortaya koyması ve kendi özelliklerini yüceltmesidir denilebilir. İnsanın sürekli kendini kanıtlama çabasını da ifade eden ego nedir? Bireyde ego nasıl anlaşılır? Bir kompleks ürünü olan egoist kavramı nedir? Egoist insan nasıl anlaşılır?

Ego, her insanda bulunan ancak bazı insanlarda hastalık derecesinde ortaya çıkarak fark edilen psikolojik bir durumdur. Benlik anlamına gelen ego kavramı aslında her insanın kişiliğinde bulunan ama bazılarında kontrolden çıkarak egoizm şeklinde tanımlanan bir durumdur. Sağlam karakterli bir insan egosunu kontrol altında tutar ve egoist kavramına vakıf olmaz. Ancak bazı insanlarda bu durum ruhsal problemlere kadar gider. Peki, ego nedir ve nasıl anlaşılır? Egoistin özellikleri ve belirtileri nelerdir? İşte, ego kavramına dair tüm merak edilenler...


EGO NEDİR, NASIL ANLAŞILIR?
Ego kavramındaki kilit nokta "ben" ile başlayan cümlelerdir. Bir kişi ben ile başlayan cümleleri çok fazla kuruyorsa burada bilinç(ego) ve süper ego arasında bir dengesizlik var demektir. İnsanın ruhsal yapısının en temel üçlüsü olan; id (alt bilinç), ego (benlik), süper ego (üst benlik) kişilik dengenizi yaratmanızı sağlamaktadır. Eğer egonuz, id ve süper egonuzu dengede tutma konusunda başarılıysa bu sizin karakterinizin en sağlam ve övünülecek yanıdır.
Söylendiği gibi ego ve super ego arasındaki dengeyi kurabilen insanlar, özsaygı ve özgüven sahibidir. Ancak bu dengeyi kaçıranlar bir aşağılık kompleksinin de getirdiği kanıtlama çabası ile beraber devamlı olarak kendini diğer insanlardan üstün görme ve bunu ifade etme eğilimindedir.

ID, EGO, SÜPER EGO NEDİR? FREUD'UN KİŞİLİK KURAMI...
Ünlü psikolog Sigmund Freud'un en çok bilinen kuramının önemli kavramları olan id, ego, süperego kişilik kuramının başlıca bileşenleridir. Peki, halk arasında bilinen ego kavramının aslında çok daha başka bir ifade olduğunu bizlere gösteren bu tanımların aslını bilmek büyük önem taşıyor. İşte, Freud'un kişilik kuramı...
"Freud’a göre id ya da alt bilinç içimizdeki doyumsuz hayvandır. Yani id için yalnızca ihtiyaçlarını karşılamaya odaklı, düşünmeyen, güdüsel, o andaki tatmin duygusunda başka bir şey göremeyen hayvani tarafımızdır diyebiliriz. Açlık, susuzluk, kin, cinsellik, saldırganlık gibi dürtüler idsel dürtülerimizdir. Ve bu idsel dürtülerini dizginleyemeyen kişiler genellik vicdan duygusundan yoksun olanlardır. Süperego ya da yüksek benlik içinse iyi ile kötüyü, doğru ile yanlışı ayırt etmemizi sağlayan katman olarak belirtilmektedir. Ve yüksek benlik duygumuz, iyi ile kötü arasındaki ayrımı yapmayı öğrendiğimizde gelişmeye başlar.
Mesela; bebeklerde yüksek benlik duygusu yoktur, çünkü henüz gelişmemiştir. Onlar yalnızca güdüsel ihtiyaçlarını karşılamaya odaklıdırlar, yani idsel davranışlar sergilerler. Süperegonun gelişim sürecinde etkili olan unsurlar anne-baba, eğitim, din, inanç, toplum gibi faktörlerdir. Örneğin; ülkemizde bir baba ile bir genç kızın dudak dudağa öpüşmesi, üst benlik duygusuna ters düşmektedir. Ama yabancı bir ülkede bu gayet olağan bir durumdur. Yani süperego çevremizden görüp öğrendiklerimizle içselleştirilen bir durumdur ve üst benlikte öne çıkan duygu vicdandır. Freud’un da söylediği gibi ego, id ile süperegonun isteklerini uzlaştırmaya çalışan hakem niteliğindedir."

EGOİST İNSAN KENDİNİ BELLİ EDER
Fazlasıyla öfkeli, kindar ve kibirli olan egoistlerin konuşmaları genellikle “ben” kelimesi ile başlar. “ben istiyorum, ben yapıyorum, ben iyiyim, ben böyle düşünüyorum” cümlelerinin ardı arkası gelmez.
Egoist bireyler, olabildiğince gururlu, öfkeli, kindar ve kibirlidirler. Benzersiz olduklarına inanırlar.
Kurmuş olduğu ben merkezli dünyasında kimseyi sevmez, başka insanları görmez, başkaları hakkında konuşmaya gelemez, kendi dışındaki bütün insanları iyi olarak anlatmazlar.
Ukala ve kendini her zaman daha iyisine layık bulma durumu vardır.
Kendini diğer insanlarda üstün gören egoistler, yalnızlığa itilirler.
Kusursuz varlıklar olduklarına inanan bu insanlar merhametten bihaber ve kişisel anlamda gelişimden uzaktır.
Kişiyi gerçek ve mantıktan uzak tutan fazla ego, bencillik, kibir ve ukalalık ile insanı yalnızca kendisinin inandığı bir masalda yaşamaya mahkum eder.

EGO NASIL YENİLİR?
Kişinin önce kendisine sonra da çevresine zarar veren egoyu yenmenin ilk adımı yalınlık ve gösterişsizliktir, yani alçakgönüllü insanlar genellikle ego sahibi olmazlar. Şayet alçakgönüllü biri değilseniz, ilk olarak kibrinizi ve nefsinizi terbiye ederek öyle bir insan olmaya gayret etmelisiniz. Ayrıca her insanın eşit olduğuna ve herkesin aynı ölçüde değerli olduğuna inanmalısınız.
Ego, dengede olduğu sürece kimseye zarar vermez, fakat “ben” duygusu her şeyin önüne geçerse, işte o zaman durum ciddi bir boyuta ulaşabilir. Egonuzu yenmek için uzman bir psikologdan yardım da alabilirsiniz. Şayet doktora gitmek gibi bir düşünceniz yoksa konuyla ilgili size yardımcı olabilecek tarzda kişisel gelişim ve psikoloji kitapları okuyabilirsiniz.
Çevrenizdeki insanların da değerli olduklarını ve onların da mükemmel bir birey olabileceklerini aklınızdan çıkartmayın. Ego, insanın duygularında, düşünce ve davranışlarında kendini gösterdiğine göre, zararları da genellikle sosyal hayatı etkiler. İlk olarak kişinin kendisine zarar verir, çünkü kendini diğer insanlardan üstün gören bir kişi, hiç şüphesiz eninde sonunda yalnız kalacaktır.
Uzmanlar, egosu yüksek olan bireylerde özgüven sorunu olduğuna kesin bir gözle bakmaktadırlar. Egoist bir kişi davranışlarıyla kendisini yücelttiğini zannetse de, aslında hem kişiliğini hem de kendini alçaltmaktadır. Bu tür bireyler, genel olarak merhametten yoksun ve kişisel olarak gelişimden oldukça uzaktır, ayrıca hayatlarına yeniliklerin ve güzelliklerin girmesine mani olurlar. İnsanı mantık ve gerçeklerden uzak tutan aşırı ego, kibir, bencillik ve ukalalık duygularıyla, onu sadece kendisinin inandığı bir dış dünyada yaşamaya mahkum eder.
 

Me`Va

Mevsim.Org Doğru Adrestesiniz
Yönetici
Katılım
15 Eyl 2017
Mesajlar
3,721
Tepkime puanı
4,840
Puanları
113
Yaş
35
Konum
Sevgiyle bakan gözler in..
Cinsiyet
Kadın
Hadi size bir konu daha))
Arkadan konusmak.

hayatta en kötü şeydir arkadan konuşmak !!! herkes bu meşhur hatayı elbet yapar hayatlarının bir döneminde. neticede çiğ süt emmiştir insanoğlu... ancak bu hata belirli bir olgunluk çağına gelindikten sonra hala tekrarlanıyorsa, ya salaksın ya da hakikaten karaktersizin önde gidenisin demektir. bu davranışının farkında değilsen yazıktır sana! ancak bilhassa yapıyorsan bunu, yine ne yazıktır sana ki sen çoktan ruhunu şeytana teslim etmişsin ve yatacak yerinde yok demektir !!!

tavsiye: eğer sizde bu iğrenç huya sahip olup en önemlisi bunun farkındaysanız ve de kurtulmaya çaba gösteriyorsanız, hiç olmazsa malum şahıs bulunduğunuz mekandan ayrılmak üzere arkasını döndüğü saniye adeta 9 ay'ı bekleyemeden annesinin karnından çıkmaya can atan ve adı çoktan dedikodu konmuş olan bu bebeğinize engel olun! gidin evinizde, odanızda bir başınıza elinize bir kağıt ve kalem alarak doğurun onu. kusun onu oraya adeta. en azından bunu deneyin. kim bilir... belki bir gün hakikaten bu huyunuzdan vazgeçmiş bulursunuz kendinizi.
 

Me`Va

Mevsim.Org Doğru Adrestesiniz
Yönetici
Katılım
15 Eyl 2017
Mesajlar
3,721
Tepkime puanı
4,840
Puanları
113
Yaş
35
Konum
Sevgiyle bakan gözler in..
Cinsiyet
Kadın
Hadi buda son olsun...
Laf tasımakk..
İnsanların arasını bozmak için koğuculuk yapmak; söz getirip götürmek haramdır. Bunu âdeta meslek edinmiş olanlar veya helâl sayanlar cennete giremez. Bu davranış kabir azâbının sebeplerinden biridir ve küçük görülmemelidir.
soz_getirip_goturenler_yandi2-702x336.jpg
 
Üst
Alt