Cyberpunk 2077 Geliştiricisi CD Projekt Red Hacklendi: Siber Korsanlar Fidye İstiyor!

Fineas

Epik
Kullanıcı
Katılım
14 Mar 2018
Mesajlar
4,287
Tepkime puanı
4,885
Puanları
0
Konum
İzmir
Cinsiyet
Erkek

CD Projekt Red hacklendi. Siber korsanlar, Cyberpunk 2077 oyununun da geliştiricisi olan şirketten kaynak kodlarını sızdırmamak için fidye talep ediyor.​CD Projekt Red hack

Cyberpunk 2077 ve The Witcher gibi büyük oyunlaruı geliştiricisi CD Projekt Red, bir siber saldırının hedefi oldu. Firmanın Twitter hesabından yapılan duyuruya göre kimliği belirlenemeyen bir şahıs tarafından yapılan saldırı CD Projekt’in şirket ağına sızmış, bazı verileri çalmış ve şirket için bir fidye notu bırakmış.
Şirketin veri bankasına sızan hacker ise şakalı bir dile sahip. CD Projekt’e bıraktığı fidye notuna “Selam, CD Projekt! EPİK ŞEKİLDE sızıldınız!” diyerek başlayan kimliği belirsiz saldırgan(-lar) şirketin tüm hesap defterlerine, yönetim belgelerine, hukuk, halkla ilişkiler ve yatırımcılarla ilgili tüm bilgileri ele geçirdiğini duyurdu.


Saldırganlar ayrıca CD Projekt’in sunucularının şifrelendiğini fakat bu durumdan büyük bir sorun yaşamadan, yedeklerle kurtulabileceklerini belirtti. Notun sonunda pazarlığa başlamak için 48 saat verdiklerini, aksi takdirde bütün verilerin satılacağını veya çevrim içi sızdırılacağını duyurdu.
Saldırganların ele geçirdiklerini iddia ettikleri en önemli veriler ise Cyberpunk 2077, The Witcher 3, Gwent: The Witcher Card Game ve The Witcher 3’ün yayınlanmamış sürümünün kaynak kodları.

CD Projekt Red Saldırganlarla İletişime Geçmeyi Reddetti​

Cyberpunk 2077 CD Projekt Red

Şirket, saldırganın notuyla birlikte yaptığı açıklamada iddiaların hiç değilse bir kısmının gerçek olduğunu kabul etti. Verilerden bazılarının şifrelendiğini, yedekler sayesinde sistemlerin yeniden yürür hâle getirildiği açıklandı. Şirketin teknoloji ekibinin kaybolan verileri yeniden elde etmek için çalışmaya başladığı belirtildi.
CD Projekt, saldırganların fidyelerini ödemeyeceklerini, bunun bir veri ihlaline sebep olması durumunda da verileri sızdıranların kimliğini bulup hukuki süreci başlatmak için şimdiden hazırlandıklarını duyurdu.
Saldırının tam boyutlarının hâlâ belirlenemediği fakat şu an için oyuncuların ve şirket hizmetlerinin kullanıcılarının herhangi bir verisinin saldırı dâhilinde olmadığı da açıklandı. CD Projekt son olarak olayla ilgili yetkililerle iletişime geçildiğini ve saldırıyı en az kayıpla atlatmak için sıkı işbirliği içinde çalıştıklarını da ekledi.

CD Projekt Red son aylarda sorun üstüne sorun yaşıyor. Cyberpunk 2077’nin erteleme üstüne erteleme almasıyla 2020’de başlayan sıkıntılı süreç, şirket hisselerinin dip yapmasıyla devam etmişti. Aralık ayında Cyberpunk 2077 nin sıkıntılı çıkışıyla da zirve yapmıştı. Oyun şirketi en son yatırımcılarının, oyunun sergilediği ekonomik başarısızlık nedeniyle açtığı davayla uğraşırken bu siber saldırı işin tuzu biberi oldu.
 
Üst
Alt