Çizgi Film Karakterleri Obez Nesil Yaratıyor

Şiir

New member
HanımZade
Katılım
8 Eyl 2018
Mesajlar
1,257
Tepkime puanı
1,734
Puanları
0
Yaş
32
Konum
İstanbul
Cinsiyet
Kadın
Çizgi film karakterleri obez nesil yaratıyor
5291


Araştırmalar ve psikolojik deneyler aşırı kilolu olarak gösterilen çizgi film karakterlerinin çocuklarda obezite krizini tetiklediği ortaya çıktı.
Farklı vücut ağırlıklarındaki çizgi film karakterleriyle çocuklar arasındaki ilişki Colorado ve Indiana Üniversitesi tarafından mercek altına alındı. Obezite ve Metabolik Cerrah Prof. Dr. Halil Coşkun, 6-14 yaş aralığında 301 çocuğun katıldığı ilginç araştırmanın detayları hakkında şu bilgileri verdi:

Tatlı tüketimine yönelme

Çocuklara, normal kilodaki çizgi film karakterleri, aşırı kilolu bir karakter ve kahve fincanı gösterildi. Daha sonra çocuklara tatlılardan yemeleri söylendi. Her çocuğun aldığı tatlı sayısı kaydedildi. Başka bir çalışmada da aşırı kilolu çizgi film karakterleri denendi. Araştırmanın sonuçlarında yüksek kilolu çizgi film karakterleri, kalıpları harekete geçirerek, iyi bir tatlı tüketicisi olmaya yol açtı. Bu da obeziteyi beraberinde getiriyor.

Karakterler yeniden mercek altına alınmalı

Bu çalışmanın, aşırı kilolu çizgi film karakterlerinin çocukların sağlıksız besin tüketimine etkisini incelediğini belirten Prof. Coşkun, "Bu tespit, pazarlama ve çizgi filmlerde kullanılan karakterlerinin dizaynını tekrar düşünmemiz gerektiği anlamına geliyor. Aynı şekilde sağlık mesajları da bu yolla verilebilir" dedi.

 
Üst
Alt