Balıkesir Bandırma İlçesi

Strong

New member
Kullanıcı
Katılım
3 Şub 2018
Mesajlar
134
Tepkime puanı
94
Puanları
0
Yaş
30
Konum
İstanbul
Cinsiyet
Erkek
Balıkesir'in Marmara'ya açılan kapısı olan Bandırma, Balıkesir'in kuzeyinde, Marmara Denizi kıyısında bulunan bir kenttir. Bandırma, Bursa girişi ile Çanakkale girişi arasında 19 km mesafe bulunan büyük ve gelişmiş bir sanayi kentidir.

690 km² yüzölçümüne sahip olup denizden yüksekliği 1 metre ile 764 metre arasında değişmektedir. İlçenin kuzeyinde yer alan ve kendi adıyla anılan körfezin uzunluğu 31 km’dir. İlçenin en yüksek dağı, doğusunda yer alan 764 metre yüksekliğindeki Karadağ’dır. Bandırma'nın kuzeyinde Marmara Denizi ve Kapıdağ yarımadası, güneyinde Manyas ilçesi ve Manyas Kuşgölü, doğusunda Karacabey ilçesi, batısında ise Erdek ilçesi bulunmaktadır. 2000 Yılı Genel Nüfus Sayımına göre 120,753 olan nüfusu, Bandırma'yı Marmara Bölgesi'nin 9. büyük yerleşim bölgesi ve Güney Marmara'nın 1. büyük liman kenti yapmaktadır.

Bandırma, bir turizm ve tatil kenti olmaktan çok, büyük limanı ve çevreye yayılmış sanayi tesisleri sayesinde bir sanayi ve ticaret merkezi olarak tanınmıştır.Ve ticaret merkezi olmasının verdiği avantajla çevre ilçelerin merkezi durumundadır.

(Gönen,Karacabey,Susurluk,Manyas,Erdek,Marmara,Avş a,Edincik,Biga ve M.Kemalpaşa..Kentin nüfusu gündüzleri ticari canlılıktan dolayı 25-30 bin kişi artmaktadır.
Bandırma'ya ulaşım kolaydır.
Günümüzde askeri amaçlı kullanılyor olsa bile Türkiye'nin 6.büyük havaalanı Bandırma'dadır.
Ayrıca Marmara Bölgesi'nin ikinci,Türkiye'nin 5.büyük limanı Bandırma'dadır ve bu limandan hergün İstanbul'un Ambarlı(Avcılar) ve Harem semtlerine ve Tekirdağ'a Ro-Ro seferleri yapılmaktadır.
Ayrıca Yenikapı'ya da her gün karşılıklı 3 sefer(Ekim-Mayıs arası. Bu seferler yaz aylarında daha da fazlalaşmaktadır.) Hızlı feribot ve deniz otobüsü seferleri yapılmaktadır.
Bu sayede yaz mevsiminde Bandırma'yı her gün yaklaşık 7-8 bin insan geçiş güzergahı olarak kullanıyor.
Seferlerine yeni başlanılan 18 Eylül expresi de İDO'yla uyum içinde çalışmaktadır.
Bu sayede İstanbul'dan İzmir'e 6.5 saatte varılabilmektedir.

* Balıkesir..90 km
* Bursa......90 km
* İzmir.....265 km
* Erdek......20 km
* Gönen......40 km
* Çanakkale.160 km
* Manisa....280 km
* G.Antep...1190 km
* Edremit...170 km
* Ayvalık...500 km
* Yalova....155 km
* Antalya...610 km
* Ankara....500 km
 
Üst
Alt