Atatürk Arboretumu

İstanbul Sarıyer’de, Kemerburgaz-Bahçeköy yolu üzerinde yer alıyor. İstanbul’un huzur veren gizli bahçesi Atatürk Arboretumu, İstanbul’da doğayla başbaşa kalabileceğiniz ve yeşilin her tonunu görebileceğiniz nadide bir yer. Atatürk Arboretumu tam bir canlı ağaç müzesi adeta.

İ.Ü. Orman Fakültesi ve Orman Genel Müdürlüğü’nün işbirliği ile Bahçeköy-Kilyos yolu üzerinde 1949’da kurulan Atatürk Arboretumu, bugün 296 hektarlık bir alan üzerinde dünyanın değişik köşelerinden gelen birbirinden farklı 2000 bitki taksonuna ev sahipliği yapıyor.

Ağaç ve odunsu bitkilerin sergilendiği geniş bir alan olan Atatürk Arboretumu’nun temelleri 1949’da İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hayrettin Kayacık’ın Orman Genel Müdürlüğü’ne Bahçeköy’de bir arboretum kurma önerisi götürmesiyle atılmış. Ardından, Orman Fakültesi ve Bahçeköy Orman İşletme Müdürlüğü’nün ortaklaşa çalışması sonucu Büyükdere-Bahçeköy-Kemerburgaz asfaltı kenarındaki otuz sekiz hektarlık bir alanda arboretum kurma çalışmalarına başlanmış.

Devam eden yıllarda, arboretum projesinin hazırlaması için Sorbon Üniversitesi Botanik Bahçesi Enspektörü Camille Guinet İstanbul’a davet edilmiş. 1959 ile 1961 yılları arasında devam eden Mr. Guinet’in çalışmalarıyla Atatürk Arboretumu’nun yol ağını planlanmış.

1982’ye dek alt yapı ve dikim çalışmalarının devam ettiği arboretum, Atatürk’ün yüzüncü doğum yılı kutlamaları nedeniyle Atatürk Arboretumu adını almış ve 12.07.1982’de de Orman Bakanlığı’nın en küçük idari birimi olan işletme şefliği statüsü kazanmış.

Arboretum’da ağaçların bin bir türünü görmek mümkün. Peruka Çalısı, Amerikan Lale Ağacı, Mamut Ağacı, Japon Tesbih Çalısı, Maymun Çıkmaz Ağacı bunlardan bazıları. Kentin kalabalık ve hızlı yaşantısından, doğaya ve yeşile kaçmak isteyenler için tam bir sığınak burası.

Atatürk Arboretumu nerede

Atatürk Arboretumu’na su ve çocuk maması hariç; her türlü yiyecek, alkollü ve alkolsüz içecek, evcil hayvan, tripod, bisiklet, top, uçurtma, balon, konfeti ve diğer açık alanlarda oynanabilen oyun ve oyuncaklar, profesyonel çekim yapılabilecek her türlü ekipman ve kostüm ile giriş yasak.

LeyL

New member
Kullanıcı
Adres: Sarıyer Köyü, 34450, İstanbul
Telefon: 0 (212) 226 1929
Ziyaret Saatleri: Yazın 08.30-20.00, kışın 08.30-17.00
Pazartesi günleri kapalı.

LeyL

New member
Kullanıcı
Atatürk Arboretumu nasıl gidilir

Özel araçla Atatürk Arboretumu’na gitmek: Sarıyer yönünde Büyükdere Caddesi istikametinde Hacıosman’a gidin. Tabelaları takip ederek Bahçeköy yoluna sapın. Bahçeköy’de İstanbul Üniversitesi Spor Salonu’nun karşısındaki Kemerburgaz yolundan sola dönüp yaklaşık beş yüz metre ilerleyin. Arboretumu sol tarafta.

Otobüsle : Taksim veya 4.Levent’ten 42T No’lu otobüse binin. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi durağında inin. Yaklaşık beş yüz metre geriye yürüyün; sola dönerken sağ yakada yer alıyor.

Hacıosman’da metrodan: Her on beş dakikada bir hareket eden 42HM No’lu Bahçeköy otobüslerine binin. Yaklaşık yirmi dakikalık bir seyahatten sonra Bahçeköy’de inip Kemerburgaz yolundan yaklaşık beş yüz metre kadar yürüyerek ulaşabilirsiniz.

İETT Hatları: Sarıyer-Bahçeköy, Taksim-Bahçeköy, 4.Levent-Bahçeköy

42HM Bahçeköy-Hacıosman
59RK Rumelihisarüstü Boğaziçi Üniversitesi – Arıköy
153 Bahçeköy-Sarıyer
42M Bahçeköy-4.Levent Metro
42 Bahçeköy-4.Levent Metro
42T Bahçeköy-Taksim

LeyL

New member
Kullanıcı
Atatürk Arboretumu giriş ücreti

Atatürk Arboretumu ziyaretçi sayısının artması nedeniyle, onarım ve temizlik amacıyla Pazartesi günleri kapalı.

Atatürk Arboretumu hafta içi: Öğrenci 2 TL; yetişkin 5 TL
Atatürk Arboretumu hafta sonu: Öğrenci 5 TL, diğer 15 TL

LeyL

New member
Kullanıcı
Atatürk Arboretumu fotoğraf çekimi ücreti

İstanbul’da fotoğraf çekilecek güzel yerler arasında ilk sıralarda yer alan Atatürk Arboretumu’nda fotoğraf çekmek ücretsiz ancak Tripot ile girmek yasak. Düğün, nikah, nişan çekimleri için kullanacaksanız ücret ödemeniz gerekiyor. Atatürk Arboretumu fotoğraf çekimi 6 kişilik giriş ve çekim ücreti 295 TL.

Bilgi için; (0212) 226 2329 veya (0212) 226 2335.

Atatürk Arboretumu‘nu gezmek için en az birkaç saat ayırmak gerekiyor. Bütün bir günü ayırarak ancak büyük bir bölümü görülebilmiş olur.

Fineas

Epik
Kullanıcı
Baya iyimis gitmek lazim (:)

Absnthe

www.Mevsim.Org
Kullanıcı
Web sitesi
www.mevsim.org
Hmm :)

Alt