Apple iPadOS 14 işletim sistemini tanıttı

BaRoN

Mevsim.Org Doğru Adrestesiniz
Yönetici
Katılım
2 Haz 2019
Mesajlar
3,417
Tepkime puanı
6,365
Puanları
113
Yaş
48
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
[TBR=https://forum.mevsim.org/makale/AppleiPadOS14.jpg]Apple iPadOS 14 işletim sistemini tanıttı[/TBR]
WWDC etkinliği kapsamında bir dizi yenilik ve güncellemeyi tanıtan Apple, iPadOS 14'ü de unutmadı. Markanın tablet bilgisayarlarında kullanılan bu işletim sistemi büyük bir yenilik almasa da bazı güncellemelere kavuştu.
Apple iPadOS 14 işletim sistemini tanıttı

Yeni işletim sisteminde gelen yeniliklerden biri ana ekrana gelen Widget desteği oldu. Buna ek olarak fotoğraf altyapısı da geliştirilen iPadOS 14'te bağlı olan iPhone'a gelen aramalar tam ekran yerine küçük bir bildirim penceresinde gözükecek.
Arama menüsü de geliştirilen yeni işletim sisteminde el yazısı eskisine göre daha iyi algılanıyor. Bunlara ek olarak iOS 14'te olan bazı yenilikler de iPadOS 14'e de geliyor. Eylül ayından itibaren kullanıma sunulması beklenen iPadOS 14, önceki sürüm olan iPad 13 kullanan tüm tablet bilgisayarlara yüklenebilecek.

[TBR=https://forum.mevsim.org/makale/iso14.jpg]iOS 14 tanıtıldı işte özellikleri ve gelen yenilikler[/TBR]
Apple’ın bir süredir hazırlıklarını sürdürdüğü WWDC 2020 bugün itibariyle gerçekleşti. WWDC 2020’de tanıtılan yazılım bazlı ürünlerden en merak edileni şüphesiz iOS 14’tü.

iOS 14 ile ilgili detaylara geçmeden önce WWDC 2020 hakkında ufak bilgiler verelim. Teknoloji gündemini az çok yakından takip edenlerin de bildiği WWDC Apple’ın yazılım tabanlı ürünlerini tanıttığı bir etkinlik. Bu etkinlikte Apple iOS başta olmak üzere iPadOS, WatchOS, tvOS gibi ve MacOS gibi ürünlerini tanıtıyor.
iOS 14 hangi cihazlara geliyor?

Apple’ın yeni tanıttığı iPhone işletim sistemi iOS 14 hemen hemen tüm güncel iPhone modellerine gelecek. Apple iOS 14’ü 2016 yılında satışa sunduğu modellere bile getiriyor.
[TBR=https://forum.mevsim.org/makale/ios14-fVgb.jpg][/TBR]
iOS 14 alacak cihazlar şu şekilde sıralanabilir; iPhone 6s, 6s Plus, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus, X, Xs, Xr, Xs Max, 11, 11 Pro ve 11 Pro Max.
iOS 14 genel itibariyle iOS 13’ten çok farklı olmayacak. Özellikle de eski bir iPhone kullanıcısıysanız, sizin için değişen pek fazla bir şey olmayacak diyebiliriz.
Yeni nesil iPhone modellerinde ise FaceID ve tam ekran bazlı yenilikler mevcut. Apple iOS 14 ile home tuşu olmayan iPhone modellerindeki kullanım kolaylığını üst seviyeye çıkarmış.
Ana ekrandaki uygulamalara ulaşmak artık çok daha kolay. Ayrıca ekranı yukarı kaydırdığınızda açık olan uygulamaları daha rahat bir şekilde görebiliyorsunuz. Daha doğru bir tanımlama ile ekran üzerinde açık olan uygulamaları kapatmak daha kolay hale getirilmiş.
Bunun yanında artık bazı kolay erişim ekranlarını ana ekrana tanımlamak da daha basit olacak. Böylece menü arasında kolay erişim ekranları da konumlandırılabilecek.
Apple Maps yani Haritalar tarafında da önemli yenilikler mevcut lakin bu özelliklerin hiç biri Türkiye'de kullanılabilir olmayacak. O yüzden bizim için bir değeri yok diyebiliriz.
[TBR=https://forum.mevsim.org/makale/ios-14-rTLi.jpg][/TBR]
Apple yeni iOS sürümünde iMessege tarafında önemli güncellemelere gitmiş. Hali hazırda WhatsApp’ta yer alan popüler özellikler sonunda iMessage’a gelmiş diyebiliriz.
Artık sohbet gruplarında “@” işareti ile kişiye yönelik mesaj gönderebiliyorsunuz. Ayrıca gönderdiğiniz mesajları geri çekme özelliği de getirildi. Yani gönderdiğiniz bir mesajı karşınızdaki kişi görmeden silmeniz artık mümkün. Bununla birlikte okuduğunuz mesajları da farklı nedenlerden ötürü “okunmadı” olarak işaretlemeniz mümkün hale getirilmiş. Kısacası iMessege kendi kullanıcıları için yeni, WhatsApp kullanıcıları için zaten var olan özellikleri kullanıma sundu diyebiliriz.

Bunların haricinde Podcast tarafında da bazı yenilikler söz konusu. Artık arkadaşlarınızın ne dinlediğini bu uygulama üzerinden görmeniz mümkün olacak. Gerçi Podcast özelliğinin ülkemizde çok da tercih edilmediğini belirtmek gerekiyor.

Gelelim Safari tarafındaki yeniliklere. Apple iOS’teki popüler tarayıcısı için yerleşik bir çeviri özelliğini hayata geçirecek. Bu özelliğin ne derece kullanışlı olduğunu ise zaman gösterecek.

Apple, App Clips isimli yeni bir hizmetini de iOS 14 ile birlikte kullanıma sunacak. Genel itibariyle Apple Pay temeline dayanan bu sistem muhtemelen Türkiye'de kullanıma sunulmayacaktır.
 
Üst
Alt